10.Uluslararası Doğu Akdeniz Ülkeleri Kafes Kuşları Yarışması / İstanbul /2021

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

10.Uluslararası Doğu Akdeniz Ülkeleri Kafes Kuşları Yarışması / İstanbul / 2021

2134.jpg
Yarışma tarihleri:
21 Ekim 2021 - 24 Ekim 2021

Kategoriler
D: Renk Kanaryaları
E: Irk Kanaryaları
F1:Egzotikler (EU)
F2:Egzotik (non EU)
G1:Doğal Renk Doğa Kuşları (EU)
G2:Mutasyon Doğa Kuşları
H: Melezler
I1:Duruş Muhabet Kuşları
I2:Renk Muhabet Kuşları
J: Paraketler
K: Avustralya Paraket
L: Asya Ve Afrika Paraket
M: Amerikan Paraket
N: Büyük Papağan

Yarışma Yeri
IFM 11. Hol
Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. No: 5/5, Bakırköy, 34149 İstanbul

Yarışma Planı
Perşembe - Kuş Teslim (14:30a kadar)
Cuma - Puanlama (08:00 - 18:00 arası)
Cumartesi - Halka Açılış
Pazar - Halka Açılış (17:00 Kuş İade)

Arkadaşlar giden olursa kısa bir video ya da fotoğraf şöleni rica ediyorum :)
Bu hafta sonu ziyarete açılıyor.

Yarın ya da pazar gidecekler görsel ya da video çekmeyi unutmasın :)

Varmı gelen arkadaşlar gidelim pazar günü :) Metro gidiyor diye hatırlıyorum..

Böyle organizasyonlar neden bakırköyde yapılmaya başlandı anlamış değilim. Çok ters bir lokasyon :(

Atatürk Havalimanı yönüne devam etmek isteyen yolcular, Ataköy/Şirinevler istasyonunun çıkışında bulunacak İETT otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek. Mekik otobüs işletmesi, Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı duraklarına hizmet verecek.

İmamoğluna boşuna kızdık adam ücretsiz otobüs ayarlamış :D

Son video niye öyle olmuş ya:D Fuar pek hoşuma gitmedi benim. Kuşlar fena değil güzel kuşlar vardı ama stand açmamış kimse. Bir tek akyol kardeşler, çırpan kuş dünyası, beautiful food mama birde dal darıcı gördüm o kadar. Bunlarda zaten klasik versele laga ve röhnfried ürünlerini satıyorlar birde suluk yemlik falan. Ekstra bişey yok..

Şunu farkettim piyasada ciddi bir boşluk var bu konuda. Bu işi hakkıyla yapan biri olsa parayı götürür. Ürün çeşitliliği ve kalite olarak sağlam bir mağaza olsa bu akyollar çırpanlar falan iş yapamaz.. Zaten iki fuara çıksa piyasada isim yapar...

Son video niye öyle olmuş ya:D Fuar pek hoşuma gitmedi benim. Kuşlar fena değil güzel kuşlar vardı ama stand açmamış kimse. Bir tek akyol kardeşler, çırpan kuş dünyası, beautiful food mama birde dal darıcı gördüm o kadar. Bunlarda zaten klasik versele laga ve röhnfried ürünlerini satıyorlar birde suluk yemlik falan. Ekstra bişey yok..

Şunu farkettim piyasada ciddi bir boşluk var bu konuda. Bu işi hakkıyla yapan biri olsa parayı götürür. Ürün çeşitliliği ve kalite olarak sağlam bir mağaza olsa bu akyollar çırpanlar falan iş yapamaz.. Zaten iki fuara çıksa piyasada isim yapar...
katılıyorum kesinlikle ancak iyi bütçeler lazım başlangıç için. Bu tarz bir araştırmaya girdim ancak beklentimin üstünde birikimler gerektiriyor :(
Şimdilik askıda kaldı. Bir de istediğim şeyin bu olmadığına karar verdim.

Muhtemelen dünya kupasını bekliyor herkes. 4-5 aralıktaki :)
Bu arada çok teşekkür ederim paylaşımlar için

katılıyorum kesinlikle ancak iyi bütçeler lazım başlangıç için. Bu tarz bir araştırmaya girdim ancak beklentimin üstünde birikimler gerektiriyor :(
Şimdilik askıda kaldı. Bir de istediğim şeyin bu olmadığına karar verdim.

Muhtemelen dünya kupasını bekliyor herkes. 4-5 aralıktaki :)
Bu arada çok teşekkür ederim paylaşımlar için

Aynen ciddi sermaye gerekiyor. Ama bu her iş için geçerli bir durum. Bir iş kurulucaksa mesela dükkan masrafları (kira, depozit, tamirat tadilat, raflar vs, resmi işlemler vs.), İçine konulan ürünler, diğer giderler vs. toplamı kadarda kenarda ekstra para olması lazım. Zira o dükkanın müşterilerinin oturması zaman alıcaktır.. Kısaca en az 6-12 ay hiç para kazanmadan idare edebilecek sermaye lazım. Ama ondan sonrası hatta o kadarda sürmez dükkan oturur para kazanılmaya başlanır.. Bir avantajı şu olabilir, bu petshop ürünleri aslında çokta pahalı şeyler değil (toptan olarak).. Başka bir sektör olsa belki 2 misli 3 misli sermaye gerekirdi...

Ama tabi insanın sevdiği işi yapması, istediği şeyin bu olması önemli. Sadece para kazanmak için zoraki bir iş yapılırsa o işten hayır gelmez. Nitekim sadece para kazanma odaklı düşünen ve hem pahalı hemde çöp ürün satan petshoplar o kadar fazlaki.. Bunlara forumda da çokça şahit oluyoruz...

Ne diyelim bu işi hakkıyla yapanlar çoğalır inşaallah...:)

Aynen ciddi sermaye gerekiyor. Ama bu her iş için geçerli bir durum. Bir iş kurulucaksa mesela dükkan masrafları (kira, depozit, tamirat tadilat, raflar vs, resmi işlemler vs.), İçine konulan ürünler, diğer giderler vs. toplamı kadarda kenarda ekstra para olması lazım. Zira o dükkanın müşterilerinin oturması zaman alıcaktır.. Kısaca en az 6-12 ay hiç para kazanmadan idare edebilecek sermaye lazım. Ama ondan sonrası hatta o kadarda sürmez dükkan oturur para kazanılmaya başlanır.. Bir avantajı şu olabilir, bu petshop ürünleri aslında çokta pahalı şeyler değil (toptan olarak).. Başka bir sektör olsa belki 2 misli 3 misli sermaye gerekirdi...

Ama tabi insanın sevdiği işi yapması, istediği şeyin bu olması önemli. Sadece para kazanmak için zoraki bir iş yapılırsa o işten hayır gelmez. Nitekim sadece para kazanma odaklı düşünen ve hem pahalı hemde çöp ürün satan petshoplar o kadar fazlaki.. Bunlara forumda da çokça şahit oluyoruz...

Ne diyelim bu işi hakkıyla yapanlar çoğalır inşaallah...:)
Evet ek masraflar var ancak petshop açma durumum oldu geçen aya kadar ve işi öğrenmek adına bir yerde çalışmaya başladım. Bir kaç toptancı gezdim. Bahsedildiği, düşünüldüğü gibi kazançlar bırakmıyor. Üstelik ilk yıl gerçekten zor geçiriyor çoğu açılan yer. Sanal toptancılar türemiş bol bol ve senin veremeyeceğin fiyata ürünü satıyorlar. İnternette 300 TL olan bir ürünü örneğin toptan 300 e satıyorlar :)
Stok yapmak bu iş içinde önemli ama ürünler çok pahalı.

Kendime şunu dedim; Doğanay her gün, belki de en az 2 yıl hiç izin kullanmadan daima dükkanda tek oturabilecek misin? Sabah 9, akşam 9...
Birde sağ olsunlar ülkemiz zorlaştırıyor bu tarz yerlerdeki şartları. üretimhane açsan derdi çok başka, petshop açsan üretim yapamıyorsun. Arası yok ne yazık ki...

Oo sen baya kıyısından dönmüşsün :) Bence aç ya bi petshop ürünleri bölüp bölüp satarsın. Dükkana atarsın bi tanede pc takılırsın ne var sanki.. Birde şartları kuralları çok fazla dert etmeye gerek yok sanki kim denetliyor petshopları. Hepsi üretimde yapıyor.. Birde toptancıların çoğu aslında aracı. Ürünleri direk ithalatçısından yada üreticisinden alıcaksın ;) Mesela VL ürünlerini petgarden'dan alıcaksın. Yada beaks ürünlerini direk beaksın üreticisinden alıcaksın. Yani araya hobipet, akyol, bor ticaret gibi sözde toptancı ama aslında aracı olan yerleri sokmıyacaksın..

Oo sen baya kıyısından dönmüşsün :) Bence aç ya bi petshop ürünleri bölüp bölüp satarsın. Dükkana atarsın bi tanede pc takılırsın ne var sanki.. Birde şartları kuralları çok fazla dert etmeye gerek yok sanki kim denetliyor petshopları. Hepsi üretimde yapıyor.. Birde toptancıların çoğu aslında aracı. Ürünleri direk ithalatçısından yada üreticisinden alıcaksın ;) Mesela VL ürünlerini petgarden'dan alıcaksın. Yada beaks ürünlerini direk beaksın üreticisinden alıcaksın. Yani araya hobipet, akyol, bor ticaret gibi sözde toptancı ama aslında aracı olan yerleri sokmıyacaksın..
Gerekli arastirmalari yaptım ama bu genç yaşımda yapabileceğim bir iş kolu gibi görünmedi. Şuan için tekrar devlet kapısina hazirlaniyorum. ? Esnafliga hazır oldugumdan emin olamadım ?

izmir'de gördüğüm, işi oturtup para kazanan önde gelen petshoplar önce kira maliyetini kısıyor. mümkun olduğu kadar varoş mahallelerin ara sokaklarindalar, zaten dekorasyon vb fazla gerekmiyor. mal temini için sermaye ihtiyacı diğer sektörlere göre cidden çok düşük . 3-5 çuval yem, beşer tane ilaç vitamin probiyotik, suluk vs zaten ucuz şeyler. önemli olan müşteri portföyü oturana kadar işi çevirecek para olması. çok düşündüm ama cesaret edemedim :(

Kime danıştıysam şunu diyor: kedi ve köpek mamasını es geçme. Kazandıran başlarda bu diyorlar ki haklılar. Bu işin ara sokakta olmayacağını söyleyen çok kişi oldu ki haklılar. Tutunan yerlerin hepsi genelde cadde üstü ya da bölgede ki tek petshop. Max 2 km bölgede, yaşadığım yerde 14 petshop var. Kiralık 1500 ve üzeri. Öyle ki bu yerler aslında şartları taşımıyor ve tadilat gerektiriyor. Örneğin yerlerin mermer/fayans olması gerekiyor, bir depo mutlaka olmalı, mutfak için ayrı bir yer olmalı + WC tabi ki. Ne yazık ki çoğu ucuz dükkanda çoğu yok :(
Birazda vazgeçme sebebim bu oldu. Herkes 1 yıl masrafları karşılayacak geride bütçeden bahsediyor. Bugünün şartlarında bu durum zor :(