2

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Ailemize hoş geldiniz 🙂
Kuşunuzu ayırmakla iyi yapmışsınız
Kuşunuzun en az 30 saniyelik videosunu eklerseniz sevinirim
Hangi yemi kullanıyorsunuz
Kum kalamar kemiği tüketiyor mu?

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Kızıl darı sindirim için ağır gelmiş olabilir
Yem değişikliğine gidilebilir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, ense kısmında şişkinlik kursagiyla alakalı. Aşırı besin tüketimi, kursak enfeksiyonlari ve nadiren hava kesesi akarlari yüzünden olabiliyor. Gün içinde o siskinlik gidiyorsa şimdilik pek acil bir durumu yok denilebilir. Probiyotik ve kuş kumu kullanımını ihmal etmeyiniz

Umit. 

Yönetici
Moderatör
11 aylık ve 4 aylık iki muhabbet kuşu annesiyim. çocuklarımdan 11 aylık olan erkek kuşum 6 gün önce dişi kuşun ağzına yem kusarken sırtında bir hava kabarcığı gördüm ve dokundum kist değil. hava dolu bir balon gibiydi. ardından hemen kafeslerini ayırdım. ve veteriner ile görüştüm. kursak mantarı olduğunu düşündüğünü söyledi. lakin kuşum iştahsız değil kilo kaybı mevcut değil, aynı zamanda hareketli. kursakta şişkinlik var lakin ağız içi temiz ve koku yok. kusma hareketi var lakin kusma yok. verilen ilaçları da yazıyorum. gentavilin ve nevrit. bugün dişi kuştada aynı durum söz konusu kursak mantarı mı yoksa başka bir durum mu var lütfen söyleyin. ölmelerinden çok korkuyorum.

Sırtındaki hava kabarcığını bizde görebilirmiyiz.. Resim eklerseniz iyi olur.. Ayrıyetten kuşların kısa bir videoları ve dışkılarının resminide ekleyin.. Kusma hareketide hastalık belirtisidir illa kusması gerekmiyor bu arada..

Yalnız veteriner kursak mantarı teşhisi koyupta neden gentamisin vermiş onu anlamadım :) Verdiği ilaçta enjeksiyonluk bir ilaç oral kullanımda ağır gelebilir kuşa..

Görsel ve videoları eklerseniz daha net yorum yapabiliriz..

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
çok sayıda forumda foto ve video olmadan çare ararsanız kafanız karışır ve kuşları öldürürsünüz. bunları paylaşma imkanınız yoksa elinizdeki antibiyotiği 3 gün kullanıp duruma göre ilerleyin, muhtemelen bakteriyel enfeksiyon var

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
gestavisin değil gentavilin. aynı mı değil mi bilmiyorum :( kuşta bir değişim yok. kuş zaten yani kursak mantarı olsaydı keşke dedim. hayvan kursak mantarı olsa şişmezmi kursağı kursak şiş değil. yiyip içiyor. hareketli. ama dönüp kursak mantarı diyorlar. şu iki kanat köküne doğru olan şişlik hala duruyor. çare dedim yazdım bir üreticiye hava kesesi dedi açtım baktım benimki gibi ama bu durumdan da kuşta akıntı yok. göz burun agız akıntısı yok. anlamadım gitti. izmire göndereceğim bu gidişle ölmesini bekleyemem :(

dışkı fotosu ve kuşun videosunu görmeden yorum yapılamaz. bunları paylaşamıyorsaniz konuyu takipten çıkıyorum