4-5 Aylık Sevda Papağanı

luluu

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Tombik 4-5 aylık ve bildiğim kadarıyla daha kızışma dönemi gelmedi. Bazen parmağımı kafes içine uzatınca kusma hareketi yapıyor ama bugün hiçbir şekilde dokunmamama rağmen bu hareketi üst üste 4-5 defa yaptı. Kafes dışında hiçbir şekilde bu ve benzeri hareketleri yapmıyor. Ayrıca dışkısı sulu ama değişiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz? Nedeni ne olabilir bunu yapmasının? İlk defa böyle yaptığını görüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle WhatsApp Video 2021-07-19 at 14.11.26.mp4

görselden dışkı atabilir misiniz?
Şu an düzelmiş görünüyor ama sabah neredeyse tamamen su yaptığı da vardı.
Bir de başka kuşla yan yana koyunca dışkısında bozulmalar çok oluyor ve nedenini bilmiyorum.
Ben yaklaşık 10 gün şehir dışındaydım ve başka bir kuşla anneannemgilde kaldı.
Stresten de böyle kusma hareketi yapar mı hiç bilmiyorum.

Oyla 0
Ara ara değişken dışkılar olabilir. Kusması kursak enfeksiyonları ya da bayat yem kaynaklı olabileceği gibi çok fazla tüketim sonucunda da sindiremediğinden kusuyor olabilir.

Oyla 0
Ara ara değişken dışkılar olabilir. Kusması kursak enfeksiyonları ya da bayat yem kaynaklı olabileceği gibi çok fazla tüketim sonucunda da sindiremediğinden kusuyor olabilir.
anneannem muhabbet kuşu yemi vermiş. Ondan olabilir mi acaba? Şimdilik dışkıları düzenli duruyor ve bir defa düzelince öyle seyrediyor. Beklemeli miyim? Elma sirkesi vs. damlatmalı mıyım suyuna sizce?

Oyla 0
Yeni bir besin verildi ise geçici bozulmalar ya da kusma olabilir. Sevdalar muhabbet kuşu yemi de yerler.

Oyla 0
Merhaba benim de 5 aylık sevda papağanlarım var. Erkek kuşum attığınız videodaki kusma hareketini kızıştığında ya da dişiye yem vermek için yapıyo sürekli. Ara sıra benim omzumdayken bana da yapıyo. Dışkısında vs bir problem de yok sadece içgüdü olduğunu düşünüyorum ben.

Oyla 0
Merhaba benim de 5 aylık sevda papağanlarım var. Erkek kuşum attığınız videodaki kusma hareketini kızıştığında ya da dişiye yem vermek için yapıyo sürekli. Ara sıra benim omzumdayken bana da yapıyo. Dışkısında vs bir problem de yok sadece içgüdü olduğunu düşünüyorum ben.
ama Tombik kusmuyor, sadece o hareketi yapıyor. Kızışma olsa elime direkt kusmaz mı?

Oyla 0
ama Tombik kusmuyor, sadece o hareketi yapıyor. Kızışma olsa elime direkt kusmaz mı?
Bahsettiğim olayların hepsinde kusmuyo benim kuşum da. Sizin kuşunuzun besleyebileceği bi eşi olmadığı için sadece hareketini yapıyo sanırım. Normal bir durum diyemeyeceğim, kursak mantarına yol açabilir. Engelleyemezsiniz de maalesef :(. Eş alsanız eşine yem verirdi tombik.

Oyla 0
Benim sevda papağanlarım da önceden zayıftı.
Forpus papağanlarıma verdiğim kenevir karışımlı yemi yediklerinden bu yana maşallah topaç gibi oldular.
Kenevir yağlı bir tohum olduğu için ve sevdalar forpuslar kadar hareketli olmadığı için iyi şişmanlatıyor.
Şişmanlatmak için tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Oyla 0
Bahsettiğim olayların hepsinde kusmuyo benim kuşum da. Sizin kuşunuzun besleyebileceği bi eşi olmadığı için sadece hareketini yapıyo sanırım. Normal bir durum diyemeyeceğim, kursak mantarına yol açabilir. Engelleyemezsiniz de maalesef :(. Eş alsanız eşine yem verirdi tombik.
bugün gittim veterinere de çok şükür mantarlık bir durum yokmuş. eş almayı da düşüneceğim inşallah. teşekkür ederim güzel yorumlarınız için :)

Oyla 0
Benim sevda papağanlarım da önceden zayıftı.
Forpus papağanlarıma verdiğim kenevir karışımlı yemi yediklerinden bu yana maşallah topaç gibi oldular.
Kenevir yağlı bir tohum olduğu için ve sevdalar forpuslar kadar hareketli olmadığı için iyi şişmanlatıyor.
Şişmanlatmak için tavsiye ederim.
not alacağım çok sağ olun. Benim tombik çok hareketli ama bakalım :)

Oyla 0