4-5 Günlük seyahatler için su ve yem konusuna bir çözüm önerisi;

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba arkadaşlar.
4-5 gün seyahate gidecekler ve düzenli olarak iş için kuşlarından ayrılmak zorunda kalanlar için bir çözüm önerim var.
Ben bu yapmış olduğum sistemi kullanıyorum, belki sizin de işinize yarayabilir amacı ile paylaşıyorum;
Malzeme olarak;
-1 tane akıllı yemlik
-2 adet 400 ml sifon suluk
-15-20 cm dikdörtgen yağmur iniş borusu (Fırat kullanıyorum)
-1 tane lastik toka

Ben seyahate çıkmadan önce 2 adet 400 cc suluğu kafese asıyorum (birisi tedbir amaçlı) ve standart akıllı yemliğin üzerine kendim kesmiş olduğum PVC dikdötgen boruyu takıp, yemi üstten dolduruyorum. Bu doldurduğum yem 3-4 hafta rahat gidiyor.(isteyen daha az doldurabilir).
Yem kabukları ise kafesin dış korucusundan kayarak kafes ızgarasının altına iniyor.
Sifon suluklar sayesinde su bozulmadan 4-5 gün çok rahat duruyor. Her ihtimale karşı suluklarda bakteri ürememesi için ilave tedbir olarak tam dolu suluğa 3-4 damla Usne Gano damlatıyorum.(2-3 damla sirke de olabilir).
Eğer seyahatim uzayacak gibi olursa anahtarı verdiğim bir yakınım geliyor ve sadece suları değiştirip, gidiyor.
Ayrıca eskiden kafesin içine 2 tane tam dolu akıllı yemlik koyup kabuk haznesini çıkarıyordum, onu da nasıl olduğunu paylaşıyorum.
Ben bu uygulamayı PVC kafeste yapıyorum ama kafesinde giyotin kapısı olan arkadaşlar da kendi kafesine uyarlayabilir.
Belki ihtiyaç duyarsınız diye paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• IMG_0147.jpeg
    IMG_0147.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_0144.jpg
    IMG_0144.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_0146.jpg
    IMG_0146.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Teşekkürler yeterince detaylı ve özenli bir anlatım olmuş, yaşadığım probleme de kapsamlı bir çözüm oldu. Tek sorun onların bizsiz sıkılıp sıkılmayacağı ama sanırım bunu asla öğrenemeyeceğiz ?

Oyla 0
Teşekkürler yeterince detaylı ve özenli bir anlatım olmuş, yaşadığım probleme de kapsamlı bir çözüm oldu. Tek sorun onların bizsiz sıkılıp sıkılmayacağı ama sanırım bunu asla öğrenemeyeceğiz ?
Her gün kontrole gelecek kişilerden sabah televizyonu açıp gece kapatmalarını isterdim ben şahsen. Belki bir nebze kendilerini yalnız hissetmelerini engeller diye düşünüyorum.

Oyla 0
Her gün kontrole gelecek kişilerden sabah televizyonu açıp gece kapatmalarını isterdim ben şahsen. Belki bir nebze kendilerini yalnız hissetmelerini engeller diye düşünüyorum.
Zamanlayıcı prizler var. Bu prizi ben kafeslerdeki ledler için kullanıyorum.
Ledler'den gelen fiş prize takılıyor ve sabah 7 de kuşların lambaları açılıyor akşam 19'da kapanıyor.(siz istediğiniz saatleri ayarlayabilirsiniz)
Siz bu prize radyonun fişini takıp, kuşların odasında istediğiniz saat aralıklarında müzik dinletebilirsiniz.
Böylelikle kuşların canı sıkılır mı diye düşünmezsiniz.

Oyla 0
nacizane kısa bir ekleme yapmak isterim okuyucular için

kuşları bırakmadan önce bir süre otomatik yemlik ve sifon suluğu takıp denemek gerekir. bazı kuşlar otomatik yemliği boşaltıp aç kalabilir, ya da suluğu kullanamayabilir. bu suluktan sipariş verip deneyeceğim, 1-2 gün için bana da lazim olacak.

paylaşım benim açimdan da faydalı oldu sağolun

Oyla 0
nacizane kısa bir ekleme yapmak isterim okuyucular için

kuşları bırakmadan önce bir süre otomatik yemlik ve sifon suluğu takıp denemek gerekir. bazı kuşlar otomatik yemliği boşaltıp aç kalabilir, ya da suluğu kullanamayabilir. bu suluktan sipariş verip deneyeceğim, 1-2 gün için bana da lazim olacak.

paylaşım benim açimdan da faydalı oldu sağolun
Tabiki.Direk takıp gitmeyi asla önermem.
Ben kuşları kademe kademe alıştırıyorum.
Örneğin; sifon suluğun yanına normal suluğu koyuyorum önce. Kuş meraktan sifon suluğu kurcalayıp içmeye başlıyor. Ertesi gün normal suluğu çekip gün boyunca gözlemliyorum suyu içiyor mu diye. İçmeyi öğrenince artık normal suluk koymuyorum.
Akıllı yemliğe gelince;
Kuş akıllı yemliği önce algılayamıyor, ben kuşun tüneğini akıllı yemliğin seviyesine indiriyorum, ondan sonra içine girip yemeyi öğreniyor.
Bütün bu işlemler için 3-4 güne ihtiyaç var.
Bu sulukları damacana gibi düşünün. Ayrıca kuş ayağını, kafasını sokamadığı için sudan gelen hastalıkların önüne büyük oranda geçmiş oluyoruz.

Oyla 0
1 ay sonra 1 haftalık tatile çıkacağım. akıllı yemliklerini aldım. suluk olarakta sifon suluk kullanmak istiyorum. nereden temin ettiniz ve ortalama fiytaı nedir acaba?
alt katımda halam oturuyor, hergün halam gelip kuşlarla ilgilenecek ben yokken. sifon suluğa şimdiden alıştırayım diyorum.

Oyla 0
Merhaba.
Akyol kardeşlerden almıştım zamanında.
Varsa bir bakın, yoksa internetten aratın.
Güncel fiyatlarını bilemiyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0