Muhabbet Kuşları 4 ADIMDA MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ

4 ADIMDA MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
1668975884996.png
Eğerki kuşunuzu yeni aldıysanız yada kuşunuzu yeni almadığınız halde hala kuşunuzla aranızda güven sorunlarınız varsa doğru yerdesiniz✨ Bu başlık altında benim eğittiğim kuşlarda da kullandığım 4 adım uygulamasını anlatacağım. Her ne kadar başlık muhabbet kuşu eğitimi olsada bu eğitim aşamalarınızı diğer kuş türlerinde de uygulayabilirsiniz. O zaman başlayalım mı?

İLK ADIM:
1668975982738.png
İlk adımımızda kuşumuza bizi tehdit olarak görmemesini sağlamalıyız. Çünkü eğer size güvenmezse zaten kuşunuzu istesenizde eğitemezsiniz. Eğer bir papağan size gerçekten güvenirse eğitimi çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Peki güven aşaması olan bu ilk aşamada ne yapmalıyız? İlk önce eğer kuşunuzu yeni aldıysanız kafesinizi önceden ayarladığınız yere yerleştiriyorsunuz. Ve kuşunuza max 1 gün odayı ve çevreyi tanıması için izin veriyorsunuz. Ayrıca burda bana göre doğru bilinen bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Bazı insanlar kuşu aldıktan sonra 1 hafta boyunca eğitime geçilmemesi gerektiğini, bu 1 haftada da kuşun kafesi ve bulunduğu ortamı tanıması gerektiğini söylüyor. Ben eskiden, ilk kuşumu aldığımda hep bu sözlere inandım. Ve kuş inanın daha zor alışmıştı. Peki neden? Arkadaşlar ilk olarak 1 hafta çok uzun bir süre, ayrıca kuşunuzu eve getirdiğinizde zaten kuşunuz çok stresli oluyor. Çünkü kalabalık kafesinden, arkadaşlarından ve ailesinden ayrıldı şuan ise kafesin içinde tek başına. Üstüne de ilk kez gördüğü ve tanımadığı bu yeni ortam eklenince daha da stresli oluyorlar. Ve eğer birde siz bu kuşu 1 haftada evi tanısın diye yalnız bırakırsanız kuş kafesi benimsiyor ve ordan çıkmak istemiyor. 1 haftadan beri el eğitimlerine geçilmediği için de elden ilk günkü kadar korkuyor. Çünkü onu ailesinden ayıran da bir insan eliydi.. Ben ilk kuşumda ortama alışsın diye günlerce beklemiştim ama yanlış bir uygulama yapmışım. Diğer muhabbet kuşumu sahiplendiğimde bu sefer ortamı tanıması için sadece 1 gün verdim ve ertesi gün eğitimlere geçtim ve gerçekten daha kolay alıştı. Tabi onu eğitirken de yaptığım hatalar olmuştu ama ilk gün eğitimlere başlamak büyük bir avantaj sağlıyor. Mesela ben Ayazı yeni yeme düştüğü zaman almıştım ve ilk geldiği gün avucumuzun içine girmeye çalışıyordu. O halleri çok tatlı oluyor🥰 Eğer sizde kuşunuzu yavru olarak aldıysanız eğitmeniz daha kolay olacaktır zaten o yüzden bu bebeklik dönemlerini avantaja çevirin(karakterine göre bu eğitim süreleri farklılık gösterebilir). Yani Kuşunuzu evinize getirdiğinizde odayı ve kafesini tanıması için 1 gün yeter de artar. Daha fazlası sadece zaman kaybı. Zaten sizde göreceksiniz ki yavaş yavaş üzerindeki gergin hal üzerinden kalkacaktır.:m23:
1668978468318.png
Mesela İlk önce kuşunuzun biraz uzağına oturun ve ona sevecen bir dille konuşmaya başlayın. İlk önce siz yanınıza geldiğiniz için korkmaya başlayacaktır ama bu yaklaşımınız sayesinde korkusu yavaş yavaş geçecektir. Unutmayın ki siz onun gözünde kocaman bir dev gibi gözüküyorsunuz ve onlara ellerimiz de bir pençe gibi gözüküyor. Yani siz kuşunuzu zorla avucunuzla tutmaya çalışırsanız bir süre sonra elinizi gördükten sonra aşırı korkmaya başlayacaktır. O yüzden bu aşamada onun güvenini kaybettirecek hiçbirşey yapmamalısınız.
1668976678514.png
Kuşunuza belli bir uzaklıktan konuştuktan sonra sakinleştiğini görünce biraz daha yakınına oturun ve öyle konuşmaya başlayın her 5 dakikada bir aranızdaki mesafeyi biraz daha kapatın. En sonunda kafesin tam başucuna geldiğinizde kuşa yavaş hareketlerle elinizi gösterin ve kafesin üstünde elinizi gezdirin. Özellikle avucunuzun içini kafese tutun ve ona birşey olmadığını gösterin. İlk başlarda korkacaktır ama kendine zarar gelmediğini anlayınca korkusu geçecektir. Sonra elinize dal darı, marul gibi onun seveceği şeyler alın ve kuşunuza ikram edin. Bu sayede sizi daha da sevecektir. Bunu gün içinde belli aralıklarla yapın. En sonunda siz kafesin yanına geldiğinizde sizden korkmuyorsa artık size güveniyor demektir. O zaman ise ikinci adıma geçebilirsiniz.✨
1668976602086.png

2.ADIM;
2. aşamada kuşumuza kafes içinde eğitim vereceğiz. Bu aşamayı kuşunuzla aranızda güven bağı oluştuktan sonra geçin, eğer ilk aşamayı tamamlamadan geçerseniz verim alamazsınız. Bu aşamayı günün belli aralıklarında mesela günde sabah öğle akşam olmak üzere 3 yada 4 kez yapacağız. İlk önce kafesimizden kuşumuzun tüm tüneklerini ve tüneyebileceği herşeyi çıkarıyoruz. Sonra kafesimizi açıyoruz ve elimizi kafesin içine yavaşça sokuyoruz. Kuşunuz ilk zamanlarda kendini delirmişçesine bir o yana bir bu yana kaçacaktır ama bunun için sakın kafesten elinizi çekmeyin. Eğer delirmişçesine kaçarsa sadece elinizi olduğu gibi kafes içinde sabit tutun. Bir süre sonra mecbur yorulacak ve sakinleşmeye başlayacaktır o zaman elinizi yavaşça ona doğru götürün ve parmağınızın üstüne çıkması için parmağınızla hafifçe gövdesinden yukarıya doğru bastırın. İlk başlarda ne yapmak istediğinizi ve kendisinin ne yapması gerektiğini bilmediği için ilk eğitimler vaktinizi biraz alabilir. Mesela ben Ayaz için kafes başında yarım saat durduğumu bilirim. Bu aşamada onu sakinleştirmek için sevecen bir sesle konuşmayı da unutmayın.
1668978567132.png
İlk başta kuşunuz sakinleştiği sırada ona dokunmanıza izin verdiği zaman afferim sana diyip elinizi kafesten çekin ve 5 dakika dinlenmesi için mola verin. 5 dakika dolduktan sonra yine kafesin yanına gidin ve tekrar elinizi yavaşça içeri sokun. İlk başlarda yine korkacaktır ama sonra tekrar sakinleşmeye başlayacaktır sakinleştiği sırada tekrar elinizi gövdesine götürün ve hafifçe yukarıya doğru bir baskı yapın. Eğer kuşunuz bunu yapmanıza izin verirse tekrar aferin sana diyip elinizi çekin ve tekrar 5 dakika mola verin. Sonra aynı aktiviteyi tekrarlayın. Bu sefer daha az korkacaktır ve ne yapması gerektiğinide az buçuk kestirecektir. Tekrar ona dokunmanıza izin verirse aferin diyip tüneklerini takın ve serbest bırakın. Aslında bu şekilde kuşu koşullandırmış oluyoruz. Yani kuş hem elimizin ona zarar gelmeyeceğini anlıyor hemde eğer parmağınıza dokunduğunuz anda onu sevecen bir sesle tebrik ettiğiniz için kendi kafasında olumlama yapıyor ve elinizin aslında kötü birşey olmadığını anlıyor. Kuşunuz kendisine dokunmanıza izin veriyorsa artık ikinci kısma geçiyorsunuz. Bu kısım daha sabır istiyor.
1668978153644.png
Bu kısımda tekrar kuşumuzun kafesindeki tüm tünekleri çıkarıyoruz ve elimizi içeri sokuyoruz artık elimize daha alışkın olduğu için ilk günkü gibi kaçmayacaktır. Fakat burda farklı olarak, artık kuşumuz ona dokunmamıza izin verdiğinde değil elimizin üstüne çıktığında eğitimi bitireceğiz. İlk başlarda anlamayacaktır. Siz ilk eğitimdeki gibi parmaklarınızı kapatın ve sadece işaret parmağınızı tünek konumuna getirerek gövdesinden yukarı doğru basınç uygulayın. İlk başlarda gelmeyecektir burada sabırlı olmalısınız ve parmağınıza çıkmasını sabırla beklemelisiniz zaten bir anlığına parmağınıza da gelecektir fakat ilk kez geldiği için korkup geri kaçacaktır. İster 1 saniye olsun ister 10 saniye, eğer elinize geldiyse elinizi çekip aferim sana diyip tekrar 5 dakika mola verin. Sonra bunu 2-3 kere daha tekrarlayın ve sonra tüneklerini geri takın. eğer kuşunuz huysuzlanmaya başlarsa erken de bitirebilirsiniz.
1668976391502.png
Bu aşamada önemli olan elinizi kafesin içinde o parmağınıza gelene kadar asla geri çekmemek. Isırsa bile geri çekmemelisiniz. Evet yanlış durmadınız ısırsa bile geri çekmeyeceksiniz çünkü eğer geri çekerseniz kuş bunu sürekli olarak kullanmaya çalışır. Ona ısırıklarının işe yaramadığını göstermelisiniz. Isırınca ani bir tepki vermemelisiniz ki ısırıklarının bir işe yaramadığını görsün. Zaten sonra ısırmayacaktır. Ve yavaş yavaş elinize gelmeye başlayacaktır. Bir süre sonra da sizi hiç zorlamadan elinize gelecektir. İşte o zaman zafer sizindir. Hatta bu aşamada elinize alıştıktan sonra kafeste bir tünek bırakırsanız tünekten parmağınıza gelme eğitimini de verebilirsiniz. Alıştığı için bunda daha çabuk parmağınıza gelecektir. Bu şekilde eğitimdeki her 5 dakika molayı 1 periyot sayarsak 3-4 periyotla günde 3 kez bu aşamaları tekrarlarsanız kuşunuz kısa zamanda size alışacaktır. Bu aşamada da zorlamadan elinize gelirse artık 3. Adıma geçebilirsiniz🌼
1668977673940.png

3. Adım:
3. aşamada el eğitimini bir level daha üste taşıyoruz. Bu sefer elden ele geçme eğitimi yapacağız. Bu eğitimide tamamladığınız an kuşunuzla artık kafes dışı eğitimlere başlayabilirsiniz. Kafesinizin tahminen iki kapısı vardır. Birisi yuvalık kapısı diğeri ise ana kapı. İlk önce kendinize uygun kapıdan elinizi içeriye yavaşça uzatarak kuşu parmağınızın üstüne alın ve diğer kapıdan da diğer elinize dal darı alarak içeriye uzatın ilk önce iki elden korkmaması için dal darıyı biraz yesin sonra dal darıyı çekin ve diğer parmağınızın üstüne çıkmasını sağlayın. Aynı eklediğim resimdeki gibi;
1668978715912.png
Burda ve ikinci aşamada dal darıyı ödül yemi olarak kullanmalısınız. Kuşunuz sadece iyi birşey yaparsa vermelisiniz. Eğer kuş elinizden diğer parmağınıza geçtiği anda aferin deyip diğer elinizle dal darı uzatın. Biraz yedikten sonra bunu birkaç kere daha tekrarlayın. Sonra tüneklerini takın ve kuşu serbest bırakın. Sonra bunu parmaktan parmağa geçmeye iyice alışana kadar belli aralıklarla devam ettirin. En sonunda parmaktan parmağa siz söylemeden direk otamatikmen geçtiğini farkedeceksiniz. Size iyice alıştığı için artık parmağınıza da gelmekten korkusu kalmamıştır. Zaten son korkularımızı da 4. aşamada yeneceğiz😊 Bu eğitimide başarıyla tamamladıysanız 4. aşamaya geçebilirsiniz demektir.

4. ADIM:
Bu aşamada kuşumuzla kafes dışında birlikte olacağız🙂 Artık kafes içi eğitimlerini tamamladığınız için kafes dışına çıkarabilirsiniz kuşunuzu. Bu aşamaya gelene kadar kuşunuzu kafesten çıkarmanızı önermem çünkü el eğitimleri bitmediği için kafese koymak aşırı zor oluyor ve kuşunuzu yakalamaya çalıştığınız içinde aranızda güven kaybı bile yaşanabilir. O yüzden 4. adıma gelene kadar kafes içinde eğitim vermeniz çok daha faydalı olacaktır. 4. adımda ise kafes dışı eğitimle noktayı koyacağız İnşallah.
1668978852752.png
Bu aşamada kuşunuzu daha önce görmediği bir odaya kafesiyle birlikte götürün ve kapıyı kapatın. Sonra kuşunuzu parmağınıza alarak dikkatlice kafesinden çıkarın ve kafesi göremeyeceği bir yere koyun. Sonra da diğer elinizde bulunan dal darıyı ona uzatın. Zaten dal darıyı gördükten sonra hemen yemeye koyulacaktır. Yedikten sonra elden ele eğitimini kafes dışında da yapın ve eğer kafes dışında da elinize korkmadan geliyor ise gözünüz aydın çünkü artık eğitimi başarılı bir şekilde tamamladınız:m25:
1668979126517.png
Burda daha önceden görmediği bir odaya gitmemizin sebebi oda yabancı olduğu için uçmak istemeyecek oluşudur. Uçmaktansa sizde durmayı tercih edecektir, eğer tercih etmese ve uçarsa da geri parmağınızla alın ve eğitime devam edin. Bunu hep eğitim gördüğü odadada yapabilirsiniz ama odanızda yüksek bir yere konabileceği birşey olmadığından emin olun. Eğer inatçı bir kuşunuz varsa ve bunca aşamadan sonra kafes içinde elinize gelirken kafes dışında kaçıyorsa son yöntemimizi devreye sokacağız; Perde Arkası Eğitimi.

Perde Arkası Eğitimi;
Arkadaşlar ilk önce birşey söylemeliyimki bu eğitimi ilk 3 aşamayı tamamladığınız fakat kafes dışında elinize gelmeyen kuşunuz varsa uygulamanızı tavsiye ederim. Yani başvuracağınız en son yöntem. kuşunuzu alır almaz bu yöntemi uygulamanız doğru olmaz. İlk önce kuşunuzla aranızda bir güven bağı oluşması lazım. O zaman ilk önce bu yöntemin amacından bahsedeyim. Bu yöntemde kuşunuzun korkularını yenmesinde yardım edeceğiz. Mesela bende Ayazı eğitirken kullanmıştım bu yöntemi. Ayazı sahiplendiğimde tam ona kafes içi eğitimleri verdiğim zamanlar ilk kuşum hayatını kaybetti ve o aralar çok üzüldüğüm için Ayazla da ilgilenememiştim. Eğitimde yarım kaldığı ve verdiğim ara uzadığı için verdiğim eğitimi de unutmuştu. Bende sonra en baştan başlamıştım ama kafes dışında bir türlü korkularımızı yenememiştik. En sonunda bu perde yöntemini deneyim demiştim ve olumlu sonuçlar aldığım bir uygulama olmuştu. Bu yöntemimizi kafes dışında elinize konmaktan korkan kuşunuzla birlikte genelde 1 veya 2 defa uygulamanız yetmektedir. Bu yöntemde kullandığınız perdenin boyu yere kadar uzanması lazım.
İlk önce kuşumuzun kafesiyle birlikte perde arkasına geçiyoruz ve perde arkasında kafesini açıp kuşumuzu dikkatlice çıkarıyoruz sonrada kafesi geri çıkarıyoruz. Perde arkasında sadece kuşunuz ve siz kalıyorsunuz. İlk önce sizin ona zarar vereceğini sanıp kaçmaya çalışacaktır ama siz ona kendinizin ona bir zararı olmadığını gösterteceksiniz. Yavaş hareketlerle parmağanıza konmasını sağlayın ve sevecen bir sesle onunla konuşun. Oda yavaş yavaş sizden korkulacak birşey olmadığını anlayacaktır. Bu aşamada elinizden dal darı vs. gibi ürünlerde ikram edebilirsiniz.:m5: Eğer videolu bir anlatımdan da dinlemek isterseniz onun videosunu da ekliyorum.

Evet, konumuz buraya kadardı. Umarım yardımcı olmuştur. Bu 4 adım yöntemini ben kendi kuşlarımı eğitirken ve 2 kuzenimin kuşunu eğitirken uyguladığım yöntemdir. Hepsinde de olumlu sonuçlar aldım. Mesela bir kuzenimin sahiplendiği kuşun travması vardı ama ona rağmen 6. günün sonunda elimize gelen, elimizden dal darı yiyen uysal bir kuş olmuştu. O kuşu ilk eve getirdiğimizde ne kadar uzağında olsakta elimizi yukarı kaldırdığımız anda kendini kafesin bir köşesinden bir köşesine atıyordu. Ama bu aşamalar sayesinde ele olan korkusu hızla azaldı ve çok tatlı bir kuş oldu. Burda son olarak tavsiye edeceğim şeyler kafes eğitimini vereceğiniz kafesinizin çok büyük olmaması. Eğer çok büyük olursa kuşla iletişim kurmanız zorlaşacaktır. Mesela benim diğer kuzenim muhabbet kuşu için üretim kafesi almıştı ve kafes eğitim vermemiz için çok büyüktü. Kafesiniz ne kadar büyükse kuşu eğitmenizde o kadar zorlaşıyor. Eğer o kadar büyük kafesiniz varsa araya kafes telini takıp kuşu eğitmeye bir bölümde devam edin. Sonra zaten kuş alıştığında o ara teli çıkartabilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise eğitime ara vermeden devam etmeniz. Yukarıya yazdıklarım ne kadar uzun olsada aslında uyguladığınızda kuşunuzun karakterine bağlı olarak değişmekle birlikte sadece birkaç gününüzü alacak eğitimler. Mesela ben 1. aşamayı 1 günde 2. aşamayı 2 günde 3. aşamayı da 2 günde ve son aşamayıda yaklaşık 2 günde bitirmiştim. Yani eğitime başladığınız anda gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Siz sadece sabırla eğitime devam edin. Eğer eğitiminiz uzun sürüyorsa da sakın moralinizi bozmayın. Her kuşun karakteri farklı olduğu için eğitim sürelerinin de değişkenlik göstermesi çok normal. Eğitimde yavaş gidin ama bağlarınız güçlü olsun. Ayrıca bu eğitimleri bitirdikten sonra kafes dışında bol bol ilgilenmeyi ve ona sevdiği besinlerden vermeyi de unutmayın. Bu aranızdaki sevgi bağını daha da güçlendirecektir.:m22:

1668979452004.png

En sevmediğim işlem benim :D Kendiliğinden evcil kuşları tercih ederim :p
Gerçekten çok yorucu ve sabır isteyen bir eğitim. Özellikle bize göre çok küçük oldukları için daha güvensiz oluyorlar ama her bir adımda daha da alıştığını görmek harika hissettiriyor. O korkularını yendiklerini görmeyi çok seviyorum ben🤗. Tabi daha minicikken sahiplenmenin duygusu da daha başka oluyor. Daha minik oldukları için korkmadan ele kola geliyorlar ve el eğitimine hiç gerek kalmıyor. O mutlulukta tarif edilemez:m5:
En sevmediğim işlem benim :D Kendiliğinden evcil kuşları tercih ederim :p
Teşekkürler konu güzel olmuş
Teşekkür ederim hocam, beğenmenize sevindim✨

benim iki yavru kuşum var ilk geldikleri 5 gün elime geldiler daha sonra biri gelmeyi bıraktı daha sonra da diğeri şimdi elimi kafese yaklaştırınca bile korkuyorlar içinde bahsettiğiniz gibi çırpınıyorlar?
neden olmuştur ve iki kuş için başka öneriniz var mı