iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

6 Temel Renk Mutasyonu ve Baskınlık Seviyeleri

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
16,633
Çözümler
89
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Altı Temel Renk Mutasyonu ve Baskınlık Seviyeleri
Herhangi bir canlının yetiştirilmesi sırasında belirli bir ebeveyn çiftleşmesi göz önüne alındığında, yavruların ne olacağı hakkında bir fikriniz olması yararlıdır, böylece istenilen sonuçları elde etmek için uygun kararlar alınabilir. Birçok üretici bu konuda deneme yanılma yoluyla seçer muhabbet kuşlarını ancak genetiğini, hangi mutasyonların var olduğunu bilmeden tahmin yürütmek biraz zorlaşabilir. İyi üreticiler kuşlarının genlerini ve eşlemelerini bildikleri için, arzu ettikleri mutasyonları üretmeleri daha kolay olacaktır.
Bu yazıda, muhabbet kuşlarının genetiği ele alınacak ve farklı gen tipleri hakkında temel bir anlayış varsayılacaktır. Bununla birlikte, hızlı bir şekilde özetlemek için:

Özellikler;
 • Dominant özellik, her iki çifte de gene eşlik edip etmediğini gösterir (örneğin RR veya Rr); hem dominant gen hem de resesif gen mevcutsa, resesif özellik için bölünmüş olduğu söylenir.
 • Resesif - Çekinik olan (örn. Rr)
 • Yarı Dominant gösterilen fenotib iki mevcut genin bir kombinasyonu (örn. RY)
 • Eş bütün dominant - her iki özellik de fenotipde görülür
 • Sex-linked/Cinsiyete Bağlantılı Resesif - cinsiyet kromozomunda taşınan resesif özellik (örn. ZaW veya ZaZa). Dolayısıyla dişiler cinsel ilişki özelliklerine göre bölünemez, erkeklerde olabilir.
Özellikler de aynı zamanda bir akış / düzen egemenliği gösterebilir ve eşleştirme sonuçları, bir debriyaj da ki her dişi için yüzdelik ihtimali veren punnet kareleri kullanılarak bulunur.

Renk mutasyonlar - altı temel renk
Muhabbet kuşlarının iki temel rengi vardır, Sarı ve Beyaz, birincisi ikincisine hakimdir. B simgesi genellikle köklerdeki temel rengi temsil etmek için kullanılır, bu nedenle B Sarı ve küçük b beyazdır. Sarı yüzlü mutasyon haricinde taban renkleri kuşunuzun maske tüylerinde görülebilir. Ortak yeşil mubişler, sarı baz renginin, gövde tüylerinde (eumelanin) mavi renk tabakasıyla karışmasıyla sonuçlanır ve yeşil bir kuşa dönüşmesine neden olur. Temel renk beyaz olduğunda, mavi tüyler mavi bir mubişle sonuçlanır.

Class19_Louden_Family.jpg
Sarı Lacewing Dişi / 0.1 - Sarı taban rengi açıkça görülür.

tabanrenkler1.png
Sarı tabanlı kuşlardan yeşil; açık-yeşil , koyu yeşil ve zeytin olarak adlandırılan yeşil renkte üç farklı varyasyon fark edilmiştir . Bakınız;
Yeşil Renk Muhabbet Kuşlarında Siyah Faktörü
Bunun nedeni , vücut tüylerinde bulunan eumelanin pigmentasyonunun karanlıklığını etkileyen 'koyu faktör(siyah etken)' özelliğidir. D (ve d eksikliği) ile temsil edilen karanlık faktör geni yarı dominanttır, bu nedenle üç renk sınıfıyla sonuçlanıyor. Bütün muhabbet kuşları hem karanlık faktör geni hem de temel renk genine sahiptir. Ancak, muhabbet kuşları için herhangi bir hesaplama yaparken bu özelliklerin her ikisine de dahil olmalısınız. Karanlık faktör pigmentasyonunun (örneğin berrak kuşlar) gösterilemediği durumlarda kuş kuşkusuz koyu faktöre sahip olacak, ancak görsel olarak ayırt edilemez. Karanlık faktörün yoğunluğu biraz da değişebilir, bu nedenle tüm zeytinler tam olarak aynı renge sahip değildirler.
tabanrenkler2.png
Sarı esaslı kuşlara genellikle yeşil seriler denirken, beyaz seriler ise mavi serilerdir.

Öyleyse, bir örneğe göz atalım. Koyu-yeşil bir mubiş ile gök mavi bir dişi kuş eşleştirelim. Dişilerin genotipi bbdd olacaktır , fakat koyu yeşil erkek için iki olası kombinasyon vardır, onun temel rengi sarı, baskındır. Beyaz homozigot, sarı heterozigot ve eşleme sonrası bunlar bölünmüş olacak. Çeşitlilik için beyazına ayrıldığını varsayalım, böylece genotipi BbDd olur . Punnet karesinde, yinelenen çizgileri kaldırarak (dişilerin gen kombinasyonu bd olduğu için), aşağıdaki gibi görünecek ve böylece dört kez tekrarlanmasını önlemek için yalnızca bir kez listelenecektir:
tabanrenkler3.png
Ortaya çıkan yavrular şöyle olacaktır:
 • Beyaz için % 25 koyu yeşil / (BbDd) (veya tek faktörlü koyu yeşil)
 • Beyaz için % 25 yeşil / (Bbdd) (veya tek faktörlü yeşil)
 • % 25 kobalt (bbDd)
 • % 25 gökyüzü mavisi (bbdd)

beyaztaban.jpg
Beyaz Tabanlı dişi kuş / 0.1

Renk Mutasyonları - daha fazla çeşit katmak
Mubiş tüylerine ek renk katan bir dizi mutasyon vardır. Gri-Faktör adından da anlaşılacağı gibi tüylerine gri bir renge ekler, baskın özelliktir. G ile temsil edilirken, yokluğu g ile temsil edilir . Sarı bir kuşta renkleri gri-yeşil, beyaz tabanlı bir kuşta ise gri olur. Hem eumelanini etkiler (oldukça önemli, çoğunlukla orijinal rengi geçersiz kılar) Koyu faktör, gri faktörle susturulur.
griii.jpg
Mor-faktör (ile temsil edilen bir yarı-dominant bir renk ekleme özelliği vardır. Ancak bu çok güçlü değildir ve genellikle sadece gök mavisi kuşlarda belirgin olarak taşıdığı görülebilir. (mevcut VV gibi) ya da kobalt muhabbet (W veya Vv), tüylerin mavisi, mor renge dönüşür. Diğer renklerde, özellikle sarı bazlı kuşlar için, çift faktör olarak efekti karanlık faktöre benzer. Tek faktörlü gökyüzü mavisi, tüylerine mor renkli bir renk katabilir.
lady_indecision_by_wooblet.jpg

Arduvaz mutasyonu, mavi serisi kuşlarda renk koyulaşır ve yeşil seride koyulaşması koyu faktörü gibi davranan nadir ve cinsiyete bağlı bir mutasyondur.
tabanrenkler4.png

Dilüsyonlar
Muhabbet kuşlarının üç farklı seyreltme türü vardır ve bu da kromozom üzerinde aynı pozisyonu paylaşır (böylece her zaman dört farklı olasılığın, ikisinin bir kombinasyonuyla sonuçlanacaktır.) Seyreltmelerin hepsi resesiftir( C ). Bu 3 çeşit seyreltme; seyreltik( cd ) diğer üçüne karşı resesiftir ve birbirleriyle eş zamanlı olan greywing ( cg ) ve clearwing ( cw ) 'dir. Dolayısıyla seyreltmeler için hakimiyet akışı şöyle görünür:

Normal> greywing = clearwing> seyreltik

Seyreltmenin herhangi bir biçimde gösterilebilmesi için her iki gen de üç seyreltme geninden birini taşımalıdır, aksi halde kuşların fenotipi normal olacaktır. Seyreltinin gösterilmesi için her iki gen seyreltilmelidir. Eğer genlerden herhangi biri seyrelti ile soluk soluğa veya berraklığa sahipse, bu özellik seyreltik yerine gösterilir. Hem greywing hem de clearwing mevcutsa, ikisi de gösterilir (böyle kuşlara greywing denir).

Greywings'de vücut rengi% 50 oranında inceltilir ve kanatlarda siyah melanin gri olur. Berrak kanatlarda siyah melanin neredeyse tamamen susturulur ancak bunun yerine vücut rengi aydınlatılır. Tam gövde rengi gri dalgalar için kombine edildiğinde siyah melanin griye dönüşür ancak vücut rengi aydınlatılır. Seyreltik karışımlar her tarafa seyreltilir ve hem gövde rengi hem de siyah melanin çok hafiftir.

Gri dalgalanma ( Ccg ) ve tam gövde rengi gri dalgalanma ( cwcg ) için normal bir mubiş örneği:

tabanrenkler5.png

Elde edilen soy:
 • 25% Normal bölünmüş temiz gök mavimsi (Ccw)
 • 25% Normal bölünmüş greywing (Ccg)
 • % 25 Tam gövde rengi gri renklendirme (cgcw)
 • % 25 Greywing (cgcg)
tabanrenkler6.png
Diğer Özellikleri
Ino
mutasyon cinsiyete bağlı resesif mutasyon taban rengi dışında tüm pigmentasyon ve işaretlerini kaldırır ve kuş kırmızı gözlere sahip olur. Bu kuşları biz lutino ve albino olarak biliyoruz. Birçok varyasyonu mevcut. Ino mutasyonu hemen hemen tüm diğer mutasyonları maskeler. (Cinnamon genlerini taşıyan kuşlar Ino ile kombine edildiğinde lacewing mutasyonu ortaya çıkar).

Diğer kuşlara (örn Kanaryalar ve Zebra İspinozları) ile olduğu gibi Tarçın(cinnamon) mutasyon siyah melanin yerine kanatları ve kuyrukları kahverengi işaretler vererek dönüştürür. Aynı zamanda vücut rengine kahverengi bir renk katabilir. Tarçın faktörü cinsiyete bağlı resesiftir.

Pied mutasyonunun üç biçimi vardır - resesif , dominant ve clearflight pied. Egemen pied mutasyonu tek bir faktör olarak kanadın karnı ve altı çevresinde birkaç açık (temel renk) yamaya neden olur. Çift faktörlü baskın piedler, işaretlerinin çoğunu kaybeder. Resesif Pieds işaretlerinin çoğunu da kaybeder. Clearflight pieds işaretlerini yalnızca uçuş tüyleri ve kuyruk tüyleri üzerinde kaybeder. PPrr veya Pprr melanin tamamen bastırılmıştır (yani berrak bir kuştur). Bununla birlikte, Ino'nun aksine, Dark-eyed Clear, adından da anlaşılacağı gibi, koyu erik gözlere sahiptir.
tabanrenkler8.png
Örnek olarak, tek koyu faktör yeşil tarçıni dişi ile Ino için gökyüzü-mavi bir erkekle beyaz tabana çeşitleme yapalım (diğer bir deyişle beyaza bölünmüş olsun). Genotipleri sırasıyla bbddZZi ve BbddZW'dir . Her ikisinde de karanlık faktör bulunmadığından, punnet hesaplamalardan çıkarılabilir. Erkekte ayrıca sadece 2 kombinasyon bZ ve bZi, dişide ise dört adettir.
tabanrenkler9.png
Elde edilen soy:
 • % 12.5 tek faktörlü yeşil erkek (BbZZdd)
 • % 12.5 tek faktör yeşil dişi (BbZWdd)
 • % 12.5 gök mavisi erkek (bbZZdd)
 • % 12.5 gökyüzü mavi dişi (bbZWdd)
 • Tarçıni için % 12.5 tekli faktör yeşil erkek bölünmesi (BbZZidd)
 • % 12.5 tek faktörlü tarçıni-yeşil dişi (BbZiWdd)
 • Tarçıni için gökyüzü-mavi erkek % 12.5 (bbZZidd)
 • % 12.5 tarçın gökyüzü-mavi dişi (bbZiWdd)

Karmaşık Özellikler
Sarı-yüz I ve II, tamamen anlaşılmayan ve birden fazla geni kullanan karmaşık mutasyonlardır. Bu aşamada, modelleme için bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak bunlara kısaca bir göz atacağız.

Sarı yüz I, en temel modellemesinde, vahşi tipli (yani beyaz bazlı renk, aka mavi serisi gibi) resesif olarak kabul edilir, ancak mavi tek faktör olduğunda sadece fenotipte ortaya çıkar.
Sarı-yüz II de resesif olarak kabul edilir. Mutasyon, tek faktörlü yeşil seride görülmez. Çift faktörlü sarı-yüz II, tek faktörlü mavi-serisi Sarı yüz I'e benziyor; ancak sarı renk daha parlak ve vücuda bu tüyler yayılabiliyor. Mavi seri tek faktörlü sarı-yüz II'nin sarı maskesi ve alnı tamamen sarı, ilk tüyünden sonra vücut tüyleri boyunca yayılıyor ve onlara bir yeşil ile mavi arasında bir renk veriyor.

Muhabbet kuşları için çok daha fazla mutasyon var. Yukarıdaki mutasyonların birçoğu ilginç sonuçlar ve çeşit çeşitleri vermek için birleştirilebilir. Tüm kuşlarda olduğu gibi, özellikle belirli renkler veya özellikler için yetiştirmeye çalışırken, yetiştirme sırasında başarılar için iyi kayıt yapılması gereklidir. Tekrar elde edebilmek ve unutmamak adına.
iyikus.com
 
Üst Alt