Açık Olarak Alınan Kalamar Kemiği Temizliği Ve Hijyeni

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Açık olarak alınan kalamar kemiklerini kullanmadan önce temizliğini ve dezenfekte işlemini yapmanız gerekiyor. Aşağıda, bu temizlik ve dezenfekte işlemini nasıl yapacağınız detaylı bir şekilde yazıyor. Keyifli okumalar.:)

1) Önce kalamar kemiklerini rahatça yıkayabileceğimiz bir kap alıyoruz. Kaba koyacağımız her litre suya 1 tatlı kaçığı Karbonat (Sodyum Bikarbonat) koyuyoruz ve güzelce karıştırıyoruz.
2) Kalamar kemiklerini hazırladığımız karbonatlı suya bastırıyoruz ve elimizle yavaş bir şekilde karıştırıyoruz. Kalamar kemiklerinin elimizi kesmemesi için çok dikkatli olmalıyız.
3) Kalamar kemiklerini karbonatlı suda 1- 1,5 saat bekletiyoruz. Ara sıra kalamar kemiklerini suya bastırmamız daha iyi olacaktır.
4) Sürenin sonunda karbonatlı suyu dökerek, kalamar kemiklerini güzelce duruluyoruz.
5) Kaba yine kalamar kemiklerini rahatça bastıra ve karıştırabileceğimiz kadar su koyuyoruz.
6) İçine 1 çay bardağı sirke koyuyoruz ve kalamar kemiklerini bastırarak çalkalıyoruz. (Elma sirkesi olursa daha iyi olur. Lakin üzüm sirkesi de olur.)
7) 1 saat kalamar kemiklerini ara sıra bastırarak ve karıştırarak bekletiyoruz.
8) Sürenin sonunda kalamar kemiklerini güzelce duruluyoruz ve süzülmeye bırakıyoruz.
9) Kalamar kemiklerini daha önce içine alüminyum folyo serilmiş bir fırın tepsisine yerleştiriyoruz. (Üst üste koyabilirsiniz.)
10) 100 derecede fırının en alt kısmına koyarak 20 dk fırında bekletiyoruz ve çıkartıyoruz. (Fırınların yapıları farklı olduğundan her 5 dk bir kontrol edin ki kalamar kemikleri yanmasın.)
11) İyice kuruması için fırın tepsisinin içinde uygun bir yerde bırakıyoruz.

Burada sirkenin kullanımının iki amacı var. Birinci amacı; karbonat (sodyum bikarbonat) bazik bir maddedir. Sirke ise asidik bir maddedir. Bazik maddeyi asit ile nötralize ediyoruz. İkinci amacı ise; hem alkali ortama dayanıksız hem de asidik ortama dayanıksız bakterileri yok etmek...

1622666167034.png

Not: Kalamar kemiklerinin üzerindeki kahverengi lekeler ölmüş olan mikroorganizma kalıntılarıdır. Yanık lekesi değil...​

Son düzenleme:

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
sadece fikir yürütuyorum, net bilgim yok. sirke kalamardaki kalsiyumu çözer, bu durumda besin değerini fazlaca azaltabilir mi ?

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Üzerine fısfısla virkon s sıkmak yeterli :)
Virkon-S’i bende kafes ekipmanlarını dezenfekte ederken kullanıyorum ve memnunum. İçme sularına katanlar da var. “Kesinlikle yanlış!” diyemem ama ben o toplara girmezdim. Ne de olsa dezenfektan bu demek geliyor içimden... Yiyeceği/kemireceği şeylerde kullanmamayı tercih ediyorum.

Son düzenleme:

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Forumdaki kalamar kemiği ile alakalı açılmış konuları da ekleyeyim;

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
@neanderthalensis Saf sirkenin içine konulduğu zaman söylediğin geçerli olabilir. Fakat biz su ile hazırladığımız çözeltiye sirke koyuyoruz bu yüzden PH değeri yükseliyor.

PH: 0 ile 7 arası asidik ortamdır,
PH: 7 = Su,
PH: 7 ile 14 arası bazik (alkali) ortamdır...

Kaliteli bir sirkenin PH değeri 4,5 - 5 arasıdır.... Sirke ile hazırladığımız çözeltin PH değeri 6 ile 7 arası bir değerde olacaktır. Alkali ortamda yaşayan mikroorganizmalar, asidik ortama karşı dayanıksızdır. Aynı şekilde asidik ortamda yaşayan mikroorganizmalar, alkali (bazik) ortama dayanıksızdır...