Acil destek , kuşumun neyi var

dnz plt

Yeni Üye
4.JPG4.JPG4.JPGMerhaba,
Çok sevdiğimiz bir çift muhabbet kuşumuz var. Dişimiz 5 haftadır hasta. Önce hareketsizleşti, sürekli tüneğinde uyukluyordu. Sonra bir sabah aniden kuyruğu yok olmuştu. :'( Güvendiğimiz bir petshopa gittik. Aynı zamanda kuş yetiştiricisi olduğu için kuşumuzun hasta olduğunu üşüttüğünü söyledi, günlük suyuna 3 gün Bronchipur vermemizi istedi. Verdik ama biraz düzeldi, kendisi özel bir antibiotikten 2cc 500ml kuşlar için olan özel suya çekti, 5 gün 12 saatte bir kullandık.
Bir süre ilaçları keselim dedi, günlük kullandığımız vitamin, minerallere devam ediyoruz.
Sera Mineral Plus V - Mausertropfen
Sera Activ Plus W
Sera Bronchipur
Sera Vitamin Plus V
Her gün kafesi, suluğu , yemliği tam temizliyoruz. Ama dışkısındaki sıkıntı devam ediyor, çok az ötüyor, her yere gagasıyla tutunarak ulaşıyor. Antibiyotik döneminde geçen kabarmasıda geri geldi.
Çok korkuyoruz ona bir şey olacak diye.
Eğer daha önce benzer bir tecrübe yaşayan, durumumuzla ilgili yorumu, desteği olabilecek varsa minnettar oluruz.

Ekli dosyalar

• a.JPG
    a.JPG
    14 KB · Görüntüleme: 6
  • b.JPG
    b.JPG
    49.2 KB · Görüntüleme: 6
  • c.JPG
    c.JPG
    33 KB · Görüntüleme: 8

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok ciddi bir dışkı problemi gibi gelmedi bana. Düzelmiş oldukça kullanıldıktan sonra gibi geldi bana. Bağırsak enfeksiyonlarında, bakteri artımında gözlemlenen dışkılardan bunlar. Bunun için antibiyotik kullanmak gerekiyor mutlaka ama isim öneremiyorum çünkü veterinerin verebileceği bir tedavi sonrası alınabilecek ilaçlardan. Bu süreçte şekerli ürünler veriliyor ise kesilmelidir. Aynı şekilde yumurta da. Probiyotik ve elektrolit destekli normal besinine devam edilmelidir.

Oyla 0

dnz plt

Yeni Üye
Çok ciddi bir dışkı problemi gibi gelmedi bana. Düzelmiş oldukça kullanıldıktan sonra gibi geldi bana. Bağırsak enfeksiyonlarında, bakteri artımında gözlemlenen dışkılardan bunlar. Bunun için antibiyotik kullanmak gerekiyor mutlaka ama isim öneremiyorum çünkü veterinerin verebileceği bir tedavi sonrası alınabilecek ilaçlardan. Bu süreçte şekerli ürünler veriliyor ise kesilmelidir. Aynı şekilde yumurta da. Probiyotik ve elektrolit destekli normal besinine devam edilmelidir.
cevabınız için çok teşekkür ederim, video yüklenemediği için linke yükledim, bakma fırsatınız olur mu?
TransferNow

Oyla 0

dnz plt

Yeni Üye
cevabınız için çok teşekkür ederim, video yüklenemediği için linke yükledim ama modaretör onayı gerekiyormuş , beklemede mesaj, videodan alıntı fotoğrafları ekledim

Ekli dosyalar

• 2.JPG
    2.JPG
    21.6 KB · Görüntüleme: 14
  • 1.JPG
    1.JPG
    25 KB · Görüntüleme: 12
  • 3.JPG
    3.JPG
    12.2 KB · Görüntüleme: 11
  • 4.JPG
    4.JPG
    13.6 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Göğüs kemiği sivri mi kontrol edebilir misiniz?
Duruşu iyi görünmüyor. Bulunduğunuz şehirde bir veteriner kliniğine dışkılarıyla birlikte götürmenizi öneririm. Videoya baktım. Maşallah çokta güzeller. Ayrıca kafesine bayıldım :)

Baskın parçalı mauve dişi ve spangle erkek. İyi eşleme

Son düzenleme:
Oyla 0

dnz plt

Yeni Üye
kuruluk videolarını ve fotoğraflarını inceledim o kadar sivri değil ama ovalde değil, o kadar acemiyiz ki inanın nasıl olmalı bilmiyorum :(
Veterinere götürmeyi bende istiyorum ama eşinden ayırıp, 30km yol götürmem gerekecek, hiç bulunduğu yerden ayrılmadı nasıl yapmalıyım bilmiyorum, ikisini birlikte götürsem daha mı iyi olur,
sayenizde cinslerini de öğrendik, sağ olun var olun :love:

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
ikisi de götürülebilir. Kuruma yani megabakteri durumunda eğer ileri bir aşama ise kas dokusunu kaybedip sivriliyor göğüs kemiği. Oda japon tarihi yapıları gibi ters V gibi bir hal alıyor. Tabi bu hale geldiğinde çok geç kalınmış demek :) Umarım bu tarz bir durumu yoktur. Genel kontrol olmuş olur diğeri içinde. Bir taşıma kafesi edinmenizi öneririm internetten ya da el mahkum karton kutuya koyarak götürebilirsiniz. 30 km fazlaymış ama önemsenilmeyecek bir durum değil. Bir Can'ın sağlığı söz konusu sonuçta. Kabarma durumları risk sınıfında olduğu için ısrar ediyorum özellikle.

Oyla 0

dnz plt

Yeni Üye
Merhaba,
Cuma günü veterinere götürdüm. Dişi kuşumuzda ileri kuruluk çıktı, veteriner çok geç kalınmış ama çıkmadık candan ümit kesilmez, eğer isterseniz tedavi verebilirim dedi. Erkekte de büyük olasılık dişiden bulaşma az kuruluk çıkmış. Tabi ki tedaviyi istedik. Koca bir ilaç sürecine girdik.
Dişiye de erkeğe de Metaclor, Ampho, Ordinazol, Enro, Omegamix veriyoruz. Tedavi 14 gün sürecek.
Dişinin kursağı tamamen dolu olduğu için yemek yemiyordu, elle besleme maması verdiler. Günde 4-5 defa 2ml ondan veriyoruz.
Muhabbet kuşlarının %80'inde kuruma virüsü olurmuş, bağışıklığı düştüğünde de atak yaparmış, yani asla tamamen geçmezmiş, eğer yavrularsa yavrular kurulukla doğuyormuş ve siz de bilmeden hasta kuş yetiştiriyor ve büyütüyormuşsunuz.
:(

Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir şey iletmek istiyorum. Avian veteriner hazır kullanılan tüm tohum mamaların ve mısırın karbonhidrat olduğunu, doğada bu kuşların sebzeler,meyveler, böcekler ve hayvansal gıdalar aldığını , dolayısıyla böyle beslenmeleri gerektiğini söyledi.
Beslenme %60 Pelet mama + %25 sebze + %15 meyve olarak olmalıymış.
Aylardır yanlış besliyormuşum
:(

Mutlaka en az 12 saat karanlıkta uyumaları gerekirmiş, ben hep loş ışıkta bırakmıştım.
Veterinerin ne kadar önemli olduğunu üzücü şekilde öğrendim. Dilerim kimsenin başına gelmez. Ve dilerim kuşlarım tedaviye cevap verir.
Elle besleme büyük kuşta çok zor oluyor, ağzına damla damla yemek sıkıyoruz ve yutmasını sağlamaya çalışıyoruz, 2ml için 15dk sürüyor.
Size veterinerin verdiği beslenme listesini faydalanabilmeniz için paylaşmak istedim, umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-08-03 at 13.04.26 (1)-min.jpg
    WhatsApp Image 2019-08-03 at 13.04.26 (1)-min.jpg
    85.3 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2019-08-03 at 13.04.27-min.jpg
    WhatsApp Image 2019-08-03 at 13.04.27-min.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0

Liebe55

Veteran
Evet Bu dediklerini Biz Kuşları Almadan önce iyice araştırıp Öğrendikten sonra bakmaya başladık Ve çogunlukla kendimize baktıgımız gibi onlara bakıyoruz
Sessiz ortam onlar için çok önemli.
Mama
sebeli mama
meyve
dal darı
aspur
kızıl darı
Vitamin
Kuş kumu gaga taşı
kalamar
Ve sürekli Temizlik
İlgi ve sevgi Eksik olmamalı
geçiş olsun. Sizden Ricam var

Aşagıdaki linki mutlaka incelemenizi İstiyorum inanıyorum size faydası olacak paylaşımlar var.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun. Verdiğiniz önemli bilgiler içinde teşekkür ederim. Pelet mama yemeyebiliyor muhabbetlar. Bu nedenle özellikle ak darı, aspur ağırlıklı bir yem kullanmak uygun olacaktır. İnternet üzerinden elle besleme şırıngası ile besleme videoları izlemenizi öneririm. 1 dk sürmüyor bu sayede.

Oyla 0