Acil durumlar için Kurtarıcı İlaçlar | Bu ilaçlar mutlaka Ecza dolabınızda bulunsun!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
En az bir tane iç parazit ilacı;
1.jpg

Koksidiyoz için aşağıdakilerden en az bir tanesi;
2.jpg

Bakteriyel enfeksiyonlar için bir adet enrofloksasin içeren ilaç;
3.jpg

Solunum yolu enfeksiyonları için en az bir tane doksisiklin etken maddeli ilaç;
4.jpg

Mantar hastalıkları içinde bir adet mantar ilacı;
5.jpg

Arkadaşlar acil durumlar için her zaman bir ecza dolabınızın olmasını tavsiye ediyoruz. Zira ne yazıkki forumda birçok kişinin kuşları hastalandığında en basitinden bir enro antibiyotik yada bir sulphamezathine kullansa kuşları iyileşebilecekken, 2 gün 3 gün veteriner bulamadığı için yada ilaç bulamadığı için kuşlarını kaybediyorlar.. İnanın bunları gördükçe üzülüyoruz. Lütfen kuşlarınız için bir ecza dolabı oluşturun kendinize. Elinizde ilaç olsunki acil bir durumda vakit kaybetmeden tedaviye başlayın. Elbette canı verende alanda Allah ama ilaç bulamadığınız içinde kuşlarınızı kaybetmeyin.. Kalın sağlıcakla...

Elinize sağlık, bunların hepsini alsan ortalama 150 tl tutacak uygun fiyatlı ve uzun son kullanma tarihi olan ürünler , bende de bulunan ilaçlar. İnternet ortamında bu şekilde hap bilgi bildiğim kadarıyla pek yok. Bilen kişiler de genelde "meslek sırrı" diyerek paylaşmaz

keşke topluluğumuz daha kalabalık olsa ortaklaşa ürün alıp bölüşsek. İnanın bir şişe ilaç (likitler için söylüyorum) 10 kişiye bölüştürülebilir oranda. Fakat hem covid hem de mesafeler pek mümkün kılmıyor.
Teşekkürler konu için

Araştırmalarınıza ve tecrübenize sağlık. Hastalanan yavrucakları ölüme terk etmek yerine tedavisi için okunulması gereken hayat kurtarıcı bilgiler

Bu arada arkadaşlar aklıma gelmişken birşey sorayım. Koksidiyoz için hafif vakalarda sulpha, ağır vakalarda ise netcox şimdiye kadar hep işe yarayan ilaçlar olmuştur. Ama bir arkadaşımızın kuşunda netcox bile yeterince etkili olmadı. Acaba koksidiyozda işe yarayan başka etken maddeleri deneyen varmı aramızda? Örneğin amprolyum ne derece etkili olur? Yada diğer etken maddeler.. Başta @Doğanay Y. ve @neanderthalensis olmak üzere bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim..

Bu arada arkadaşlar aklıma gelmişken birşey sorayım. Koksidiyoz için hafif vakalarda sulpha, ağır vakalarda ise netcox şimdiye kadar hep işe yarayan ilaçlar olmuştur. Ama bir arkadaşımızın kuşunda netcox bile yeterince etkili olmadı. Acaba koksidiyozda işe yarayan başka etken maddeleri deneyen varmı aramızda? Örneğin amprolyum ne derece etkili olur? Yada diğer etken maddeler.. Başta @Doğanay Y. ve @neanderthalensis olmak üzere bu konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim..

benim bildiğim toltrazuril > amprolium > sulfanomid

geçen aylarda ilk kez amprolium aldım ama ağır vaka hiç yaşamadığım için farkını göremedim henüz, olursa memnuniyetle paylaşırım (umarım olmaz)

cocci-gell intestinal ürününü 4-5 ay önce almıştım ve yeteri kadar kullandığım için nacizane görüşümü paylaşmak isterim. Koksidiyoz, protozoa ve sindirim sisteminin genel bakteriyel enfeksiyonlarında ve yeni alınan kuşların genel kürlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün.

Ürün iceriğindeki etken maddeler:

Amprolium : bizde pek kullanılmasa da özellikle Amerika'da koksidiyoz için en çok kullanılan moleküllerden

Ronidazole : protozoa ve anaerobik bakteriler için kullanılan sağlam bir madde, metronidazol ile yaklaşık aynı etkiye sahip.

Furaltadone : Sindirim sistemi bakteriyel enfeksiyonlarında kullanılan bir madde, bazı koksidiyalara da etkisi var. Koksidiyoz denilen vakaların yaklaşık yarısı aslında bakteriyel enfeksiyon olduğu için karışıma eklenmesi faydalı olmuş. Yalnız unutmamak gerekir ki salmonella / e-coli gibi ağır vakalarda kesinlikle yeterli gelmez.

kullanımı : üzerinde yazan doz yaklaşık yarim çay kaşığına denk geliyor ancak ben cesaret edemedim. orta boy (100 ml) suluğa 1/4 çay kaşığı kullanıyorum

Ağır bir koksidyoz durumu yoktur geç kalınmış tedavi vardır. Basit bir sulphamazethine ya da netcox yeterli olması gerekir. Gelmiyorsa eğer daha kuvvetli bir ilaç iş görür mü bilemiyorum. Açıkçası kullanmadimda

Ağır bir koksidyoz durumu yoktur geç kalınmış tedavi vardır. Basit bir sulphamazethine ya da netcox yeterli olması gerekir. Gelmiyorsa eğer daha kuvvetli bir ilaç iş görür mü bilemiyorum. Açıkçası kullanmadimda

Evet hastalığı ilerlemiş muhtemelen. Netcox kısmen toparladı dışkıyı ama tam olarak düzelmedi..

Bu arkadaş benim bu arada :) Bir türlü düzelmeyen dışkı konusunun sahibi. Daha önce de forumda defalarca konu açtım. Özelden de sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu. Tedavi geçmişimizi az çok biliyorsunuzdur. Sürekli nükseden bir koksidiyoz durumu var. Netcox da yeteri kadar etki etmiyor. Kuş da halsiz :( Elim kolum bağlı bekliyorum… Bugün yaptığı güncel dışkıları ekliyorum. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 57E4EE40-5DD4-480A-BC06-ACFB9A4716C1.jpeg
    57E4EE40-5DD4-480A-BC06-ACFB9A4716C1.jpeg
    107.6 KB · Görüntüleme: 25
  • 4E35CEE8-21DC-4872-9416-BA4DBBAC8FDB.jpeg
    4E35CEE8-21DC-4872-9416-BA4DBBAC8FDB.jpeg
    127 KB · Görüntüleme: 25
  • 356147B5-F416-4F58-8395-BBE053A057A1.jpeg
    356147B5-F416-4F58-8395-BBE053A057A1.jpeg
    105.8 KB · Görüntüleme: 28
Bu arkadaş benim bu arada :) Bir türlü düzelmeyen dışkı konusunun sahibi. Daha önce de forumda defalarca konu açtım. Özelden de sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu. Tedavi geçmişimizi az çok biliyorsunuzdur. Sürekli nükseden bir koksidiyoz durumu var. Netcox da yeteri kadar etki etmiyor. Kuş da halsiz :( Elim kolum bağlı bekliyorum… Bugün yaptığı güncel dışkıları ekliyorum. @Doğanay Y. @neanderthalensis
Yeterli gelmiyorsa başka bir durum söz konusu olabilir ya da çok ilerlemiş bir vaka olabilir. Yine de bulabilirseniz Enrofloksasin etken maddeli bir ilaç denenebilir. Deneme diyorum çünkü böyle durumlarda doğrudan dışkı analizi yaptırılmalıdır

Yeterli gelmiyorsa başka bir durum söz konusu olabilir ya da çok ilerlemiş bir vaka olabilir. Yine de bulabilirseniz Enrofloksasin etken maddeli bir ilaç denenebilir. Deneme diyorum çünkü böyle durumlarda doğrudan dışkı analizi yaptırılmalıdır
Enrofloksasin denedik Ümit beyle. O da olmadı ne yazık ki :(

@avseque aynı sorunla ilgili çok fazla başlık açılmış takibi mümkun değil ancak yanlış görmediysem doksisiklin , enrofloksasin , sulpha , toltrazuril, florfenikol vb gibi ilaçlar kullanılmış.

üstüne 7 etken maddeli tollisan kombimix kullanılmış.

siz izmir özm laboratuvara tahlil yaptırmıştınız. maddi durumunuz müsaitse ankara sekans laboratuvara tahlil yaptırın bence,son tahlilden sonra farklı bir durum gelişmiş olabilir. tek tek ilaç alıp denemekten daha ucuza gelir ve kuş yorulmaz.

@avseque aynı sorunla ilgili çok fazla başlık açılmış takibi mümkun değil ancak yanlış görmediysem doksisiklin , enrofloksasin , sulpha , toltrazuril, florfenikol vb gibi ilaçlar kullanılmış.

üstüne 7 etken maddeli tollisan kombimix kullanılmış.

siz izmir özm laboratuvara tahlil yaptırmıştınız. maddi durumunuz müsaitse ankara sekans laboratuvara tahlil yaptırın bence,son tahlilden sonra farklı bir durum gelişmiş olabilir. tek tek ilaç alıp denemekten daha ucuza gelir ve kuş yorulmaz.

Tollisan 3 etkenliydi, amoksisilin + kolistin + nitrofurazon olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.. Diğer kullanılan ilaçları tam hatırlamıyorum ama çok uzun zamana yayılmış tedaviler bunlar. Peşpeşe uygulanmadı yani.. Dediğin gibi sekans lab. güzel tahlil yapıyor. Oraya bir tahlil yaptırırsa daha iyi olur. Şuan netcox sonrası vitamin ve probiyotik alıyor kuş..

@avseque laboratuvar tahlili yaptırabilirmisin şuan?

Tollisan 3 etkenliydi, amoksisilin + kolistin + nitrofurazon olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.. Diğer kullanılan ilaçları tam hatırlamıyorum ama çok uzun zamana yayılmış tedaviler bunlar. Peşpeşe uygulanmadı yani.. Dediğin gibi sekans lab. güzel tahlil yapıyor. Oraya bir tahlil yaptırırsa daha iyi olur. Şuan netcox sonrası vitamin ve probiyotik alıyor kuş..

Kullandığım ilaçlar vetakoksin, kontil, sitraks, tollisan, netcox, enromis, santadoks, mikostatin. Tabi bu ilaçları ard arda vermedim. Bir buçuk yıllık bir süreye yayılmış bir tedavi söz konusu. Tahlil konusunda da Laboratuvarla bir görüşmem lazım. Ciddi sağlık sorunlarım var benim de..Bundan dolayı ücretsiz izine ayrılacağım. Eğer çok abartı bir fiyat çıkarmazlarsa gönderirim tahlile…

hocam bundan kullanmış 7 etkenli. tabi süreci bilmiyorum 1.5 yıl çok uzun dediğiniz gibi. belki bazi ihtimalleri eleriz diye eski konulara bakmıştım

Screenshot_20210830-221816_Samsung Internet.jpg

yani kuşa olan ilginize sabrınızı hayran kaldım çok emek harcamışsıniz. netcox kaç kere kullandıniz?

ayrıca size de acil şifalar diliyorum
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için…Onlar da can elimden geleni yapıyorum da bir türlü iyileştirmedim… Netcox 3 kere kullandım. İlkinde 4 gün, ikincide 1 gün sonuncuda 5buçuk gün. 4 gün kullandığım zaman özm’nin sahibi veteriner ilacı litrelik hazırlatmıştı bana. İlaç bozuldu mu noldu dışkılar düzeleceğine daha beter olmuştu. Onun için de konu açtım hatta. En son 5buçuk gün kullandığımda da son gün kuşun halsizleştiğini fark ettim ve tedaviyi kestik.