Muhabbet kuşu kursak hareketi& kusma ve sulu dışkı

mizumono

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhabalar. Ben bundan yaklaşık bir ay önce dış parazit üzerine konu açmıştım ve burada birçok arkadaş da yardımcı oldu, teşekkür ederim. Özelikle @Doğanay Y. ve @neanderthalensis
Bir daha kan bitine rastlamadım ama kuşlarım kaşınmaya devam ediyor hâlâ. Vilmectin uygulaması yaptım, ayrıca kafesi önerilen dezenfektanla temizledim. Bu konuyu açma sebebim ise birkaç kuşumun arka arkaya rahatsızlanması. Bir erkek kuşumda iki buçuk hafta önce dışkısinda bakteriyel enfeksiyon gözlemlemledik, bunun üzerine veterinerden enrofloksasin etken maddeli ilaç temin ederek kuşumu iyileştirdik. Sonrasında Salı günü dişi kuşumda kursak hareketi gözlemledim; sulu bir şekilde yemini kusuyordu ve dışkısı kireç gibi sudan ibaretti. Kendisinin kronik yumurtlama sorunu da olduğu için (bununla alakası yokmuş sanırım ama ben korkarak buna bağladım) direkt bir kuş veterinerine götürdüm. Röntgeni çekildi ve karaciğeri olduğundan daha büyük çıktı - bir dişi kuşumu da karaciğer sorunundan kaybetmiştim zaten, veterinerin dediği buydu yani- ve bir de ben veterinere bunun öncesinde enseden vilmectin uygulaması yaptığımı söyledim ve çok sert bir tepki ile karşılaştım. Bu ilacın kuşlara asla kullanılmaması gerektiğini ve içindeki ivermektinin sonrasında kuşlarda kalıcı hasarlar bıraktığını söyledi ve kuşumun bu durumunun bunun da sebep olacağını belirtti. Kursaktan besleme yapılmadı ama bir ağrı kesici ile karaciğer için ilaç yazdı ve bunları kuşun ömrü boyunca kullanması gerektiğini söyledi. İlaç isimlerini bilmiyorum küçük bi şişede verdi.. Salı gecesinden beri ilaçları kullanıyorum ve o kuşum şu an iyi görünüyor ama ben göğüs kemiğini hissedebiliyorum çok net bir şekilde;( veteriner daha sonrasında iyi beslenmez ise kursak mantarına dönüşebileceğini söyledi şu an öyle bir durumdan söz etmemişti. )
Ve az önce de bir başka dişi kuşumun da birkaç kursak hareketinden sonra ağzından yemini attığını gördüm ve dışkısı da aynı diğer kuşumun ilk dışkısında da mevcut olduğu gibi kireçli su şeklinde ve kendisi de durgun ;( bu iki kuşum ayrı kafeslerde şu an ama bilemiyorum bulaşıcı bir hastalık mı bu? yoksa veterinerin belirttiği gibi vilmectin sonrasındaki yan etkiler mi? çok çaresiz kaldım, ne yapmalıyım bilmiyorum. Veterinere götürüp ilaç kullandığım ve şu an daha iyi olan kuşum kendini feci kaşıyor ve göğüs kemiğini hissedebiliyorum ama yemini yiyor, dışkısı da eskisi gibi.

Aşağıya şu an rahatsızlanan kuşumun dışkısını ve videosunu ekledim. Lütfen yardımcı olur musunuz 🥺🙏

Ekli dosyalar

• IMG_20221001_161132_copy_2320x1736.jpg
    IMG_20221001_161132_copy_2320x1736.jpg
    291.3 KB · Görüntüleme: 4
1- kuşlarınızda bulaşıcı bakteriyel enfeksiyon var muhtemelen, hasta kuşa enrofloksasin kullanılabilir bence

2- enfeksiyon şüphesi olan kuşa dışkı analizi yerine röntgen çekip teşhis koymak ilginç bir yaklaşım.

3- ivermectin (ense damlasi) kuşlarda rutin kullanılır, size söylendiği gibi bir yan etkisi olmaz

1- kuşlarınızda bulaşıcı bakteriyel enfeksiyon var muhtemelen, hasta kuşa enrofloksasin kullanılabilir bence

2- enfeksiyon şüphesi olan kuşa dışkı analizi yerine röntgen çekip teşhis koymak ilginç bir yaklaşım.

3- ivermectin (ense damlasi) kuşlarda rutin kullanılır, size söylendiği gibi bir yan etkisi olmaz
peki hocam sizin yardımcı olduğunuz kuşumda kursak hareketi veya kusma gibi bi sorun gözlemlememiştik, bu enfeksiyon her kuşta farklı şekilde mi seyreder?
ve dişi kuşumdaki hissettiğim göğüs kemiği bununla mi alakalı yoksa farklı bir soruna delalet eder mi?

Streamable Video bu da salı günü veterinere götürdüğüm kuşum, hemen öncesi

Son düzenleme:
peki hocam sizin yardımcı olduğunuz kuşumda kursak hareketi veya kusma gibi bi sorun gözlemlememiştik, bu enfeksiyon her kuşta farklı şekilde mi seyreder?
ve dişi kuşumdaki hissettiğim göğüs kemiği bununla mi alakalı yoksa farklı bir soruna delalet eder mi?

bir de veterinerin verdiği şu ilaçlar 'ömür boyu' kullanılacakmis, daha önce böyle bir şeye denk geldiniz mi, mantıklı mı sizce yani. ben biraz garipsedim ve haddim olmayarak sorguladım maalesef 😞

Streamable Video bu da salı günü veterinere götürdüğüm kuşum, hemen öncesi

videodaki harekete birçok şey sebep olabilir ancak 2 hafta içinde başka kusların da aynı belirtilerle hasta olması aklimiza oncelikle bakteriyel enfeksiyon getirir.

ömür boyu kullanılacak ilacla ilgili yorum yapamam ismini bilmediğim için

Tekrardan merhabalar. Veterinere götürdüğüm kuşumda tekrar bir iştahsızlık ve halsizlik gözlemedim az önce. Dışkısı da bu şekilde. Veterinere sorduğumda hassas teraziyle kuşu tartmam gerektiğini ve midesi bulandığı için kursaktan beslemem gerektiğini söyledi. Bu mide bulantısını röntgen sonucunda karaciğeri ile ilişkilendirmişti öncesinde belirttiğim gibi.
Sizlere de danışmak istiyorum çünkü düşünceleriniz benim için önemli, bilginize ve tecrübenize güveniyorum. Dışkı bakteriyel bir soruna mi tekabül ediyor?
Yoksa aç kaldığı için bu şekilde mi dışkıladı? Şu an bir kursak hareketi yok ama öncesinde var olduğunu söylemiştim. Mantar kaynaklı olabilir miydi?
@neanderthalensis @Doğanay Y. @Umit.

Bir de veterinerin verdiği o karaciğer ilacı + ağrı kesen ilaç hemopoyetik ilaçmış ve tamamen bitkiselmiş...

IMG_20221009_143126_copy_2604x3480.jpg

Tekrardan merhabalar. Veterinere götürdüğüm kuşumda tekrar bir iştahsızlık ve halsizlik gözlemedim az önce. Dışkısı da bu şekilde. Veterinere sorduğumda hassas teraziyle kuşu tartmam gerektiğini ve midesi bulandığı için kursaktan beslemem gerektiğini söyledi. Bu mide bulantısını röntgen sonucunda karaciğeri ile ilişkilendirmişti öncesinde belirttiğim gibi.
Sizlere de danışmak istiyorum çünkü düşünceleriniz benim için önemli, bilginize ve tecrübenize güveniyorum. Dışkı bakteriyel bir soruna mi tekabül ediyor?
Yoksa aç kaldığı için bu şekilde mi dışkıladı? Şu an bir kursak hareketi yok ama öncesinde var olduğunu söylemiştim. Mantar kaynaklı olabilir miydi?
@neanderthalensis @Doğanay Y. @Umit.

Bir de veterinerin verdiği o karaciğer ilacı + ağrı kesen ilaç hemopoyetik ilaçmış ve tamamen bitkiselmiş...

Ekli dosyayı görüntüle 26187
Öncelikle veteriner olarak hangi kliniğe gittiniz size hangi ilacı verdi adıyla yazmanız gerekiyor ki süreci bilelim.

Öncelikle veteriner olarak hangi kliniğe gittiniz size hangi ilacı verdi adıyla yazmanız gerekiyor ki süreci bilelim.
Direkt avian bir veterine gittim ve belirttiğim gibi verdiği ilaçlar bir şişede belli bi ismi yok, hemopoyetik ilaçlar muhtemelen karışım çünkü bitkisel bazlı dedi... Direkt veteriner ismi vermek istemedim özelden yazayım efendim

Direkt avian bir veterine gittim ve belirttiğim gibi verdiği ilaçlar bir şişede belli bi ismi yok, hemopoyetik ilaçlar muhtemelen karışım çünkü bitkisel bazlı dedi...
Klinik ismi vermeniz çok zor olmasa gerek çünkü İstanbul'da bilinen sadece kanatlıya bakan bir klinik yok. Kuşunuz içmesi gerekenden fazla su içtiyse attığınız fotoğraftaki gibi dışkıların denk gelmesi olağan bence.
Bu arada kuşunuza verdiğiniz tüm ilaç ve destekleyicilerin markasını ve ürünün adını bilmeniz sizin için daha iyi olur.

Klinik ismi vermeniz çok zor olmasa gerek çünkü İstanbul'da bilinen sadece kanatlıya bakan bir klinik yok. Kuşunuz içmesi gerekenden fazla su içtiyse attığınız fotoğraftaki gibi dışkıların denk gelmesi olağan bence.
Bu arada kuşunuza verdiğiniz tüm ilaç ve destekleyicilerin markasını ve ürünün adını bilmeniz sizin için daha iyi olur.
Evet haklısınız ama açıkçası veteriner ismi vermek sanki zan altında bırakıyormusum gibi hissettirdiği için yazmak istememistim konu içine. Vetform veteriner kliniğine gitmiştim. Ve sanmıyorum, sadece sudan kaynaklı olsa farklılık olduğunu düşünmezdim, kendisi şu an oldukça halsiz ve uyukluyor.
Kullandığım probiyotik entrobac, vitamin de gervit w idi. Bi de dış parazit uygulaması olarak vilmectin uygulamistik geçen ay. Şu ana kadar bu dişi kuşumda hiçbir ilaç veya antibiyotik kullanmamistim. Şu an güncel olarak kullandıklarım belirttiğim gibi veterinerin verdiği ömürlük hemopoyetik ilaçlar.

Evet haklısınız ama açıkçası veteriner ismi vermek sanki zan altında bırakıyormusum gibi hissettirdiği için yazmak istememistim konu içine. Vetform veteriner kliniğine gitmiştim. Ve sanmıyorum, sadece sudan kaynaklı olsa farklılık olduğunu düşünmezdim, kendisi şu an oldukça halsiz ve uyukluyor.
Kullandığım probiyotik entrobac, vitamin de gervit w idi. Bi de dış parazit uygulaması olarak vilmectin uygulamistik geçen ay. Şu ana kadar bu dişi kuşumda hiçbir ilaç veya antibiyotik kullanmamistim. Şu an güncel olarak kullandıklarım belirttiğim gibi veterinerin verdiği ömürlük hemopoyetik ilaçlar.
Klinik ismi soruyoruz çünkü bazı klinikler yaptığı operasyonlar yürüttüğü süreçler ile güvenilir ve başarılı yerlerdir. Gittiğiniz yeri ben şahsen tavsiye etmem. Homeopatik tedaviye kafasını takmış bir klinik. Karaciğer için cleasing tea gibi deve dikeni içeren bitkisel destekleyiciler ile tedavi edebilirsiniz.
Parazit için kullandığınız ilacın yan etkisi olacağını sanmam.

Klinik ismi soruyoruz çünkü bazı klinikler yaptığı operasyonlar yürüttüğü süreçler ile güvenilir ve başarılı yerlerdir. Gittiğiniz yeri ben şahsen tavsiye etmem. Homeopatik tedaviye kafasını takmış bir klinik. Karaciğer için cleasing tea gibi deve dikeni içeren bitkisel destekleyiciler ile tedavi edebilirsiniz.
Parazit için kullandığınız ilacın yan etkisi olacağını sanmam.
Teşekkür ederim. Peki hocam sizin önerdiğiniz bi veteriner var mı İstanbul Avrupa yakasında?

Peki hocam kuşum için enrofloksasin kullanmaya başlar isem şu an veterinerin verdiği hemopoyetik ilaçlar kesmeli miyim? Birini günde iki kere veriyorum diğerini günde bir kere. Kursak hareketini kesmişti dışkısı da düzelmişti ama tekrar ettiyse ve diğer kuşumda da gözlemlediğim için sizin dediğiniz daha mantıklı çünkü 🥺 @neanderthalensis

Hocam kuşunuzun bu dışkıyı kafes dışındayken mi yoksa uçtuktan hemen sonra mı yaptığını sormam gerekir. Böyle ise bu dışkı normal, ancak 2 gün boyunca sulu dışkılaması devam ediyorsa hastalığıyla alakalı bir sorunu kısmen netleştiriyor. @neanderthalensis ve @Eyunal hocamın öneridiği ürünler temin edilebilir. Karaciğer dezenleyici ürünler (tollyamin forte, röhnfried bt amin forte gibi ürünler de temin edilebilir.)

Hocam kuşunuzun bu dışkıyı kafes dışındayken mi yoksa uçtuktan hemen sonra mı yaptığını sormam gerekir. Böyle ise bu dışkı normal, ancak 2 gün boyunca sulu dışkılaması devam ediyorsa hastalığıyla alakalı bir sorunu kısmen netleştiriyor. @neanderthalensis ve @Eyunal hocamın öneridiği ürünler temin edilebilir. Karaciğer dezenleyici ürünler (tollyamin forte, röhnfried bt amin forte gibi ürünler de temin edilebilir.)
Kafesin içindeyken dışkıladı. Bu sabah saldığimda dışkısı daha düzgündü kafes dışına dışkılamisti. Son iki saattir bu durumda olduğunu gözlemliyorum ve sizinle paylaştığım fotoğraftaki dışkı kafes içinde evet.

Dediğiniz ürün bu mudur hocam?

Ekli dosyalar

• IMG_20221009_161328.jpg
    IMG_20221009_161328.jpg
    175.4 KB · Görüntüleme: 2
Peki hocam kuşum için enrofloksasin kullanmaya başlar isem şu an veterinerin verdiği hemopoyetik ilaçlar kesmeli miyim? Birini günde iki kere veriyorum diğerini günde bir kere. Kursak hareketini kesmişti dışkısı da düzelmişti ama tekrar ettiyse ve diğer kuşumda da gözlemlediğim için sizin dediğiniz daha mantıklı çünkü 🥺 @neanderthalensis

enrofloksasin içerikli antibiyotik kullanılabilir, diğerleri ilaç değil zaten

ancak maddi durumunuz uygunsa @Eyunal ın önerdiği veteriner kliniğine giderseniz ,kesin teşhis koydurup tedavi edebilirsiniz