Acil yardım kuşum kayboldu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kubilay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kubilay

iyikus.com Üyesi
Papağanımı bugün dışarda uçsun diye fırlattım (normlade uçamıyor süzülüyor sadece)bı baktım baya baya uçmakla süzülmek arasında bişi yapıyor.Nereye indini görmedim can havliyle koştum bulamadım.Köydeyiz sağ sol heryer yeşil kuşta yeşil.Belki çalıların arasına girmiştir (dikenler falan baya bolca var) ve burdaki otlar uzun.Normalde evde iki üç ses yapardı.Baya baya bağırdım ses vermedi bulamadık.Acaba ne yapmalıyım acaba yaşıyorsa yarın yemek bulmak için ve su içmek için dışarıya yada dereye inme ihtimali var mıdır yada susuzluk ve açlıktan bağırır mı?
Bide diken batsa buna bişi olur mu ölümüne sebeb olabilir mi yada korkudan intihar edebilir mi lütfen acil cevap verin!!!!!
Not:Kuşum biraz tırsan ne görse korkuyo

Tam emin değilim ama belki kuşunuz köyde başka papağan besleyen varsa o çevreye gitmiş olabilir, Büyük ihtimalle oradaki papağan ile ötüşür ve ötüş sesinden bulabilirsiniz kuşun nerede olduğunu.

Çok geçmiş olsun umarım bulabilirsiniz.

Oyla 0
Köyde papağan besliyen yok güvercin falan var.Ve zaten kuşum uçamıyor sadece süzülüyor.Ama nasıl oldu da o kadar gitti anlamadım.İndigi yada inebilecegi yerlere baktık yok bulamadık.Artik acıkınca yada susayinca illaki bağırır onu bekliyorum.Bide bı sorun daha var kuşlar aç susuz ne kadar dayanabilir ve açlıktan susuzluktan bağırır mı?

Son düzenleme:
Oyla 0
Bildiğim kadarıyla 2-3 gün dayanabilirler, tabi ozamana kadar başına bişey gelmezse. bağırıp bağırmıyacağı konusunda pek bi fikrim yok, nede olsa kafesindeyken yemini suyunu biz verdiğimiz için bağırır fakat doğal ortamında pek bağıracağını zannetmiyorum, belki telefondan sultan papağanı sesi açarak kendinize çekebilirsiniz.

Oyla 0
Papağanım Pakistan ve dişi dişiler pek ötmez bağırmaz.Sabahtan beri bağırıp çağırdım bı kere ses vermedi yada ben duymadım şuan hala daha ara ara bağırıyom fakat ses yok.

Oyla 0
Kuşun'uza kendi türünün sesini dinletince ötüyor'muydu? yani çoğu kuş ötüyor ama siz gene bağırıp kendinizi yormak yerine son ses kuşun'uz ile aynı türde kuş sesi açın.

Oyla 0
Kuşum 1 yaşına daha yeni girecekti ciflesme sesi falan zaten işe yaramazdı normal ses yarın denicem ama denediğimde pek bı hareketlilik olmuyordu.Artık yapacak bişey yok 1 haftalık süreçteyim (çünkü belki dışarda yemek yiyip dayanabilir) bulabilirsem bulucam.
acaba kafesini dışarıya koysam o görünce kendi gelir mi?

Oyla 0
Merhaba, evcil kuşlar doğal ortamlarda maalesef çok yetersizler. 1-2 gün aç dayanabilirler ama asıl sorun orada değil. Yırtıcı kuşlar ya da kemirgen, sürüngen diğer canlıların ilgisini çekecektir. Ses açmak yönelmesine sebep olabilir ama gelir mi bir şey diyemiyorum. Kısa mesafede kaybolan kuşlar için kafesleri gösterilerek yöneltilirler genelde ama açık bir alanda bu çok zor olur.

Oyla 0
Kuş ağaca falan konmadı uçamıyor kendisi süzülüyor yere kondu ama çalıların arasına mi yola mi nereye bilmem.Ha yola falan konduysa uzaklara gitmişte olabilir yakında bı yerde de olabilir.Kuş dikenli çalıların üstüne düşmüş olsa acaba ölme yada ağır yaralanma baygınlık gibi durumlar söz kunusu olabilir mi?

Oyla 0
Fikir yürütebilirim en fazla. Bir şey olacağını zannetmiyorum.

Oyla 0
Abi uçsun diye derken o şekil değil bakalım ne kadar uçabiliyor diye.Fakat baya baya ucuyomus.
Neyse şimdi yerini aşşa yukarı tespit ettik kendisi yaşıyor.Yada farklı hayvanlarin sesi ama onun olduğuna inanıyorum.Sadece ses vermesini bekliyorum.Çok zor ses veriyo.30dk da bir falan.Hayırlısı inşallah bulucaz.

Oyla 0
Arkadaşlar kuş kayıp bulunamadı.Sürekli sağdan soldan gelen sesleri dinliyoz.Bazen önümüzdeki dereden yada ağaçlardan bazen de derenin uzak kısmındaki ağaçlardan falan sesler geliyo.Ben ve babam derenin uzak kısmından sürekli ses aldik fakat biz sese gidince susuyodu hiç ses vermiyodu.Annem ise önümüzdeki dereden yada ağaçlardan ses geldiğini ve onun sesine benzediği söylüyor.Önümüzdeki ağaçlara yada çalilara kuş konduğunda öttüğünü söylüyor.Artık yemek bulduysa yaşar.Bulamadiysa ölür.Aslında ölmesi yada yaşaması için bissürü etken var.Herkesr teşekkür ederim yardımlarınız için.İyi forumlar.

Oyla 0
Cep telefonunuzdan kuş sesi açarak gittigi yöne ilerleseydiniz keşke ihtimal elbette

Oyla 0
Öncelikle merhabalar kuşumun peşinden çok gittim bağırdım seslendim ses açtım fakat ses vermedi.Ara sıra bağırıyor fakat biz yanına gidince ses yapınca ses vermiyo hemen susuyo.
Papağanımın bugün sesini duydum yada farklı bı kuştu ama ben benim papağanım olduğuna inanıyorum.Hala yaşıyor büyük ihtimal yemek buldu.Bizim burda köyde çok yiyebileceği şey var dediğim gibi yaşaması için bissürü sebeb var ölmesi içinde.Benin bir sorum olacak.Ben normalde Sakarya Adapazarı da oturuyorum fakat şuan köydeyim.Sakaryayla Düzce arasinda Hendek köyü.Şimdi burda sürekli benim papağana benzeyen bı kuş uçuyor.Yeşil gibi rengi.İstanbul'da Pakistan papağanı olduğunu biliyorum.Acaba burda da olma ihtimali var mı.Ne bileyim belki göç ediyordu belki uçuyordu da geldi buraya.Yada farklı bı kuş türü mü bu? Ebatları tam olarak göremedim çünkü hiç yakından göremedim sadece uzaktan gördüm.Acaba bu kuş nedir?

Oyla 0
Yabani papağanlar devlet destekli salındığını duymuştum. Bu nedenle ülkenin bir çok yerinde denk gelebilir. Umarım bebeğinizi bulursunuz

Oyla 0
Papağanım burda yakında.Ama her yer ağaç çalı çırpı.Bide kendisi de yeşil bu yüzden zor yani bulmam zor.Ha bulmama da gerek yok sadece yaşasın etrafta bağırsın bana yeter.Tek temellim hayatta kalabilmesi.Onu 1-2 yıl sonra havada uçarken görmek bile beni mutlu eder.Tekrardan herkese iyi forumlar.

Oyla 0
Bakırköy'e 2 yıl önce o tarafta oturuyordum bir TIR dolusu Pakistan papagan devrilerek etrafa yayıldığını duydum şuan halen agaçlarda var yakalamak yasak ama göç eder i sakaryaya onu bilemem

Oyla 0
Bakırköy'e 2 yıl önce o tarafta oturuyordum bir TIR dolusu Pakistan papagan devrilerek etrafa yayıldığını duydum şuan halen agaçlarda var yakalamak yasak ama göç eder i sakaryaya onu bilemem
Herkesin dilinde olan bir mit bence bu :D
Papağanların ülkemize gelmesi ile ilgili pek çok hikâye olmasına karşın yeşil papağan için en net olanı ise İstanbul Atatürk Havalimanı Gümrük Ambarı'nda bekletilen papağanların kafes kapılarının açılması olarak biliniyor. Bunun dışında gemiden salınma ve trafik kazasında devrilen kamyon hikâyesi de bulunuyor. Papağanların Ankara'ya gelişleri ise insanların kasti ya da kazara doğaya salması nedeniyle gerçekleştiği söyleniyor. En çok pakistan papağanı Anıtkabir'de gruplaşmış. Öyle diyorlar.

Oyla 0
Arkadaşlar her hayırda bir şer her serde de bir hayır vardır.kusum bulundu.Bı tane abi bulmuş yolun kenarında yeşilliklerin arasında 2-3 gün bakmış her şeyini almış ama benim olduğunu öğrenince bana getirdi.Ben hiç beklemiyordum çok mutlu oldum.Beni direk tanıdı elime aldım sevdim öptüm bişi yapmadı.Sizde ümidinizi kesmeyin.Tekrardan herkese iyi forumlar...

Oyla 0