acil yardım lazım!

cansuustunkd

iyikus.com Üyesi
merhalabalar öncelikle
kuşlarım 20 hazirandan beri birlikteler biri beyaz çekinik parçalı diğeri parçalı gogsu su yesili sarı kafalı bir muhabbet kusu. erkek kur yapiyor ama disi ısırıyor karsilik vermiyor kus kumu, gaga taşı, kalamar kemigi, yuvalık hepsini koydum dal darinin kizistirdigini duymustum ondanda var. disi kusum su yeşili olan 7 temmuzda yuvaligi kemirmeye basladi o gunden beride kemiriyor icine giriyor. bazen birlikte giriyorlar ama erkegi isirarak kovuyor. birbirlerine yem kusuyor kaşıyorlar ama hala ciftlestiklerini görmedim. sizce neden ısırıyor? yumurtaları ne zaman olur? olursa hangi renklerde olur? daha yapmam gereken birsey var mi? dal dari kizistirir mi? lutfen cevaplayin ne yapicam bilmiyorum yavru istiyorum :(

Ahmetgr33

Forum Sakini
Erkek kızışmış ve kur yapıyor ama dişi daha kızışmamıs erkegi kovaliyor ama disi hazir olunca o da erkegin kuruna karsilik verecektir.Yuvayi da gagaliyor hazirlik yapiyor iyi az kalmis disinin burnu kahverengi olunca kizismis demek.Ve kizistirmak icin suyuna az bal damlat ve/veya havuc ver.Yavrularda genelde baskin parcali veya sari yuz gelecektir(ama cogu dedim hepsi degil genotiplerini bilmiyoruz)

Oyla 0

cansuustunkd

iyikus.com Üyesi
Erkek kızışmış ve kur yapıyor ama dişi daha kızışmamıs erkegi kovaliyor ama disi hazir olunca o da erkegin kuruna karsilik verecektir.Yuvayi da gagaliyor hazirlik yapiyor iyi az kalmis disinin burnu kahverengi olunca kizismis demek.Ve kizistirmak icin suyuna az bal damlat ve/veya havuc ver.Yavrularda genelde baskin parcali veya sari yuz gelecektir(ama cogu dedim hepsi degil genotiplerini bilmiyoruz)
cevabiniz ve ilginiz icin cok tesekkurler :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Belli ki dişi kuşunuz yuvalığı paylaşmayı sevmiyor. Biraz sıkıntı yaratabiliyor bu kuluçka sürecinde. Çok rahatsız etmemek demek bu ya da her gün yuvalığı inceleyerek yumurtlamadan alıştırmanız gerekebilir. Bir kaç saniye açıp kapamak gibi.

Dişi yuvalığı kazmaya başlamışsa eğer çok yakın zamanda eşleşeceklerdir. Yuva kazıma aşaması yumurta öncesi yaptığı son 2 adımdan bir tanesi.

Dal darı kızıştırmıyor. Yumurta maması, taze yeşil nane, taze kekik ve havuç yüksek kızıştırıcılardır. Bunları sunarak ya da piyasada satılan bredmax gibi ürünler alarak süreci hızlandırabilirsiniz :)

Oyla 0

cansuustunkd

iyikus.com Üyesi
Belli ki dişi kuşunuz yuvalığı paylaşmayı sevmiyor. Biraz sıkıntı yaratabiliyor bu kuluçka sürecinde. Çok rahatsız etmemek demek bu ya da her gün yuvalığı inceleyerek yumurtlamadan alıştırmanız gerekebilir. Bir kaç saniye açıp kapamak gibi.

Dişi yuvalığı kazmaya başlamışsa eğer çok yakın zamanda eşleşeceklerdir. Yuva kazıma aşaması yumurta öncesi yaptığı son 2 adımdan bir tanesi.

Dal darı kızıştırmıyor. Yumurta maması, taze yeşil nane, taze kekik ve havuç yüksek kızıştırıcılardır. Bunları sunarak ya da piyasada satılan bredmax gibi ürünler alarak süreci hızlandırabilirsiniz :)
peki yumurta öncesi son 2 adım nedir?? daha 1 ay bile olmadı onları yan yana koyalı sizce ne kadar sürede yavru alabilirim

Oyla 0

Ahmetgr33

Forum Sakini
peki yumurta öncesi son 2 adım nedir?? daha 1 ay bile olmadı onları yan yana koyalı sizce ne kadar sürede yavru alabilirim
eger yumurtalarin doluluk oranini arttirmak istiyosan e vitamini almasi lazim erkegin yani marul maydonoz kara lahana filan ver yada hani kuru yemlee var ya sebzeyle filan nemlendirip veriyorsun ondan ver.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dişi kuş çiftleşmek istediğinde, ilgi beklediğinde ayak atabiliyor. Süreç çok yakın gibi görünüyor. Takviye besinlerle bir kaç güne eşleşme olabilir.
Çekinik parçalı eşlemeleri normal mutasyonla yapılırsa %75 oranında normal gelecektir.

Oyla 0

cansuustunkd

iyikus.com Üyesi
Dişi kuş çiftleşmek istediğinde, ilgi beklediğinde ayak atabiliyor. Süreç çok yakın gibi görünüyor. Takviye besinlerle bir kaç güne eşleşme olabilir.
Çekinik parçalı eşlemeleri normal mutasyonla yapılırsa %75 oranında normal gelecektir.
benimkiler erkek cekinik parcali beyaz mavi disi baskin parçalı acik yesil

Oyla 0