Afatsumi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yaklaşık bir senedir forumda üyeyim. Herşey profilimdeki kuşumuzun ihmalimiz nedeniyle ölmesiyle başladı. Daha sonra bu forumu keşfettim şu an sahip olduğum çift kuşum için neyi daha iyi yapabilirim kendimi ne kadar geliştirebilirim hatta mubişseverlere de bir katkım olur mu bunun çabasına girdim kendimce☺️ Yönetici arkadaşlar ve özellikle Doğanay bey in tecrübe ilgi alakası forumda her zaman danışıp bilgi alabileceğim bir rehber vazifesi görmeleri forumu aktif kullanimim ile bana maksimum fayda sağladığını düşünüyorum. Hiçbir zaman okumaktan arastirmaktan yazmaktan erinmedim. Şimdi;

Nacizhane eski üye arkadaşların açtıkları özellikle hastalik konularını olumlu ya da olumsuz sonuçlandirmaları, aynı durumla karşılaşacak üyeler için bir örnek rehber teşkil edeceğini unutmamalarini temenni ederim

Yeni üye arkadaşların kuşlarının özgeçmişini (ben kimim) a dan z ye anlatmalarının önemi, çoğu problemlerin bakim beslenme konularinda doğru bilinen yanlışlar nedeniyle ortaya cikmasindan kaynaklandığını bilmelerini isterim

Bu iki husus sayesinde, forumun daha verimli kullanılması, bilgiye daha kolay ulaşılması, kuşlarimiz açısından doğru etkili tespit tedavi ve bakım ihtiyaçlarını anlayıp uygulamayı kolaylastirma bakımından forumu ve kendimizi geliştirmeye katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kendi dilimce dilimin döndüğünce çikarimlarimi paylaştım hatam varsa affola☺️

Daha sonraki paylasimlarim sorun ve çözümü gibi kendi yaşadığım tecrübelerimi sizinle paylaşmak şeklinde olacak umarım faydalı olur.

Bir de arama motorunda forumda isteyenin istediği bilgiyi hızlı ve sade bir şekilde ulaşabilmesi üzerine güncelleme geliştirmeler yapılabilir. Örneğin kuşumun ağzını açıp kapama sorunu vardı, benimle aynı sorunu yaşayan foruma yeni üye olmuş biri bu konuyu araştirirken arama motoruna ne yazmali ki doğru başlık altında forumdan faydalanabilsin gibi
screenshot_20230409_121914-jpg.28653

Moderatörün son düzenlenenleri:
Afatsumi hocam portfolyo konunu açtığın için teşekkür ederim. Bir tane görsel ekler misiniz?

Screenshot_20230409_121532.jpg
Bu resimde de görüldüğü gibi bakimsizligi tüylerinden anlaşılıyormuş ama biz anlamamıştık😔 sadece yem ve su sonuç yağlanma, iki metre uçamazdi

Screenshot_20230409_123607.jpg

Bu da mustakbel kocasiydi balkonda dolabın üstünde dururken kafes devrilmiş erkek kuş kaçmış tarçın yan yatmış kafeste tüneğin üstünde yan bir şekilde hiç istifini bozmadan duruyormuş

Screenshot_20230409_124351.jpg
Pazardı, evdeki çiçeği yemesi geceden sabaha hızlı bir sona girmesine neden oldu. Veteriner fakültesinde cihazlar kapaliymis hafta sonu olduğu için 😔

Maşallah pek tatlıymış ama ömrüde sizin yanınızda bu kadarmış demekki başınız sağolsun 😔
Teşekkür ederim🙏 Ocak 2019 dan mart 2022 ye 3 sene oğlumla birlikte büyüdüler. Yaşadığımız o çaresizliği anlatamam. Sonunda tatlı bir anı olarak kaldı öyle hatirlamaya çalışıyorum...
Umarım bir başkası aynı hüznü yaşamaz belki bu portfolyo sayesinde sizlerin katkilariyla daha bilinçli kuşlarına bakar uzun yıllar arkadaşlık yaşarlar...

Teşekkür ederim🙏 Ocak 2019 dan mart 2022 ye 3 sene oğlumla birlikte büyüdüler. Yaşadığımız o çaresizliği anlatamam. Sonunda tatlı bir anı olarak kaldı öyle hatirlamaya çalışıyorum...
Umarım bir başkası aynı hüznü yaşamaz belki bu portfolyo sayesinde sizlerin katkilariyla daha bilinçli kuşlarına bakar uzun yıllar arkadaşlık yaşarlar...
Kuş sayısını yükseltmeye başladığım Zaman en korktuğum şey onları kaybetmek oldu ama aklıma getirmemek için çok uğraştım hiç bir sorun yokken ani kalp krizinden ölen kuşlar var 😔 maalesef ya öyle bir durum olursa diye düşündüm sürekli çok şükür olmadı yaşamayı ne son isticegim seylerden biri yavru mubis kaybettim ama küçük oldukları için sanırım aşırı etkilenmedim

Son düzenleme:
Kuş sayısını yükseltmeye başladığım Zaman en korktuğum şey onları kaybetmek oldu ama aklıma getirmemek için çok uğraştım hiç bir sorun yokken ani kalp krizinden ölen kuşlar var 😔 maalesef ya öyle bir durum olursa diye düşündüm sürekli çok şükür olmadı yaşamayı ne son isticegim seylerden biri yavru mubis kaybettim ama küçük oldukları için sanırım aşırı etkilenmedim
Bizim kuşumuz tekti ve adeta evin bir maskotuydu, cicikuşcik derdi☺️ oğlumla aralarinda çok sıkı bir bağ vardı. Evet ani ölümler de yaşanabiliyor özellikle tansiyon sorunlarına bağlı ama en kötüsü can çekişe çekişe ölmesi ve çaresiz bir şekilde hiçbir şey yapamamak😔

Paylaşımı okuyanlar için sonuç olarak şunu söylemek istiyorum:
Bir kuş besleyecekseniz nasil bir kedi köpek aldığınızda ignesi ilacı maması veterineri ihmal edilmiyorsa bir adet kuş için de bunlar geçerli

O kuş ailenizin bir ferdi oluyor dolayısıyla aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorsanız hastalıkları öğrenmekten çok bakim beslenme konularını çok iyi öğrenip araştırıp uygulayarak bağışıklığı güçlü tutarak önleyici bakım sayesinde hastalıkları uzak tutmuş olur ya da kuşunuz kendi kendine bunu siz farkina varmadan bile atlatır

Tecrübe ettiğim en önemli şey bir kuş tamamen tohum diyetine bağlı beslenir ve tohum içeriği aspur kizil dari nijer gibi karbonhidrat içeriği fazla karışımlar varsa karaciğer yağlanması kaçınılmaz oluyor. Karaciğer yaglaninca görevini tam olarak yerine getiremediginden kalp damar solunum problemlerine bağlı kanın besinleri yeterince tasiyamamasi, karaciğerin bir laboratuvar gibi çalışamaması sonrasında sırasıyla zincirleme sorunlara neden olduğunu ve en ufak atıyorum ceryanda kalmasinda bile vücut buna karşılık veremeyip ölmesine neden olabiliyor.

Bizim kuşumuz nar çiçeğinin çiçeğini yemiş ishal olmuştu eğer bağışıklığı güçlü karaciğeri yağlı olmasaydı en azindan daha fazla direnebilirdi diye düşünüyorum.

Suluğundaki su bitmeye yakin degistirirdim oysa günlük değişmesi gerekiyordu, çeşme suyu kullaniyordum oysa hazır su kullanmak gerekiyordu. Sebze hiç vermiyordum vitamin kullanmiyordum tamamen bilinçsiz bir şekilde bakiyormuşum.

Etkenler bir araya geldiğinde sonucun bunu doğurduğunu düşünüyorum. Şunu tekrar hatirlatmak isterim bir kuş için en önemli organ karaciğer ve sağlığı... Kuşunuzun kilosunun kontrolü, tüy yapısındaki değişikliklerin bize sağlığı ile ipuçları verebileceğini, her gün en az yarim saat kuşunuzun hareketlerini kontrol etmenizi öneririm. Bunlara dikkat etmediğimizde aslinda biz yavaş yavaş öldürüyoruz kuşumuzu... Sonra hiçbir şeyi yoktu bir anda böyle oldu aslinda çok saglikliydi gibi paylaşımlarla sıkça karşılaşıyoruz. Normalde 15 20 yil yasayabilen muhabbet kuşları bu yanlışlar sayesinde yarısı kadar bile yasayamiyorlar.

Tombul bir muhabbet kuşunuz varsa aslinda bu tombulluk onu ne kadar tatlı gösterse ve böyle olunca sağlıklı olduğunu düşünmenize neden olan şey onu bitiren şey olduğunu unutmayin. Ona geniş kanat çırpacak kafesler temin edinin. Ortamda toz nem ve sıcaklık problemlerini de ortadan kaldirmaniz hastalıkları uzak tutmaniza yardımcı olur. Günlük iyi yıkanmış kurulanmiş sebze verin ve korkmayın ishal olacak diye (marul hariç) çünkü sebzedeki suyu idrar olarak atması normal bir durum. Sebzelerin posalari iyi bir probiyotik besinidir lifli gidalar, dışkı bütünlüğü bozulan kuş ishal demektir. Tohumlarda a vitamini bulunmadığını unutmayin.

Herkese bol sağlıklı mubişler dilerim.