Ağızda mantar

Rosantex

iyikus.com Üyesi
Merhaba, sultanımda mantar problemi var. Aldığım günden beri zaten dönem dönem hastalanan ve durgun bir kuş. Bana geldiğinde bomblefoot hastalığı vardı onun tedavisiyle aylarca uğraştık sonra ayakları mantar oldu onu da tedavi ettik çok şükür. Zamanında mantar olduğunda care 4 bird markasının fungi stop ünününü kullanmıştım sorunumuz kalmamıştı. Veterinere götürdüm kendisi bir şurup hazırladı içinde ne var bilmiyorum bir de travazol krem verdi. Kremi asla sürdürmedi. Birkaç hafta belki geçer diye bekledim açıkçası biraz da yoğundu ve ihmal ettim. Şimdi gagasının kenarında minik bir parça oluştu. Dün mecburen avuçlayıp sürmeyi denedim yine tam başaramadım ve kuşum çok korktu. care 4 bird ün ilacını da piyasada bulamıyorum maalesef. lokal sürülmeden yapabileceğim bir tedavi ya da hayvanı korkutmadan demeyebileceğim bir sürme yöntemi falan var mı? Care 4 bird muadili bir ilaç da olur.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, mix ürünler bulunamaz ise mecburen beşerilere yönelmek lazım.
Ronidazole 40 Fungal da olabilir. Maalesef şuan aklıma bir yöntem gelmedi. Kuşlar pek hoşlaşmasa da o bölgeye krem mecbur. Elinizde vilmectin varsa biraz kulak çöpüne dökünüz ve sürünüz o bölgeye. Çok hızlı kurutur, ardından 2-3 gün krem devam edilebilir.
Tutma konusunda ise bu konu yardımcı olabilir. Sultan papağanı üzerinde gösterilmiyor ancak benzer tutuş gerektiriyor.