Aklıma takılan bir kaç bilgi ve soru.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Göker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Göker

iyikus.com Üyesi
Selamün Aleyküm
Ben lokman hekim işinde çalışıyorum yani aktarçıda. Bazi tohum çeşitleri var elimde o yüzden yem karişimimi kendim yapmayı tercih ediyorum daha yeni beslediğimden muhabbet kuşu tam bilgili değilim.

Tarif veriyorum içinde şunu çıkar yada şunu ekle diyebileceğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
1 kg ak darı
1 kg aspur
250 Gr chia tohumu
250 Gr keten tohumu
250 Gr mavi haşhaş
250 Gr beyaz haşhaş
250 Gr tane kimyon
250 Gr tane anason

Vitamin Damla olarak avisol plus
Hafta da bir mamasını veririm.
Bazen sivi propolis ekstraktı suluguna 2.3 damla damlatiyorum. ( Doğal antibiyotik antibakteriyel ve antiseptiktir.)

Aklıma takılan birşey daha eklemek istiyorum.
Benim muhabbetler daha 4.5 ay civarındalar.
Ve cift yaptım çok iyi anlasiyorlar. Beraber büyüsünler diye küçükten aldım.
Hatta şuan ilk tüy dökümü zamanı 10 gün falan oldu devam ediyor.
Ben bu kafese yavruluk taktım. Şuan pek ilgili olmalarını beklemiyorum. Hem ay olarak çiftleşmeye müsait değiller daha..Yavruluğu çıkarıp çıkarıp takmak istemiyorum.

Bir çift yuvaya 12 ay boyunca yavruluk takılı olması doğrumu yanlışmı. Sakıncası varmı? Şu zamanlarda takın su zamanlarda çıkartın diyebilirmisiniz.?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba hoş geldiniz. Hazırladığınız karışım biraz daha sağlık tohumları içerdiğinden hepsi olabilir ama ana besini olan AK darı bulunmadığı için eksik. Bu nedenle şu tohumları ekleme durumunuz olursa eklemelisiniz. Özellikle ak darı eklenmelidir (verdiğiniz orana göre oranlar ekliyorum)

*2 kg ak darı
*250/500 gr sarı darı
*250 gr kızıl darı

1 kg aspur
250 Gr chia tohumu
250 Gr keten tohumu
250 Gr mavi haşhaş
250 Gr beyaz haşhaş
250 Gr tane kimyon
250 Gr tane anason

Vitamin için çok seçenek var ama avisol tek başına yetmiyor ne yazık ki. Daha kullanışlı ve içeriği zengin bir vitamin+aminoasit alınabilir. Örneğin DAC, Rönfried, Tolyamin, Nekton gibi ürünler. Sera ürünleri bile daha iyi avisoldan :(

Yuvalık takmak şuan doğru değil çünkü zamanı var. Fakat özellikle küçük varyeteler bu yerli çek denilen muhabbet kuşları 4-5 aylıken bile çiftleşme eğilimine giriyor ama sağlıklı olmuyor. Dişi kuşta özellikle yumurta sıkışması riski çok fazla olabiliyor. Bakmama sorunu olabiliyor. Bu nedenle yuvalık 6. ayından sonra takılması daha uygun olur. Hem tüy değişimi olduğundan onları daha çok strese sokacaktır. Tüy döneminde B vitamini verme oranı arttırılabilir. Bunun içinde zirai ilaç satan yerlerden Beforvel alınabilir.

Kuşların üreme döneminde en fazla ard arda 3 ağız yavru alınması uygun olacaktır. Buda yaklaşık 6-7 ay civarı bir süreye denk düşüyor. Ardından yuvalık çıkarılmalıdır çünkü kuşlar yorulmuş oluyor ve sıcak aylar gelmiş oluyor. Sıcak aylarda üretim yapılmaması önerilir.

Muhabbet Kuşu Üretimi için en Uygun Zamanlar

Oyla 0
Öncelikle teşekkür ederim bilgilendirme için.

Ak darı oranını artırabilirim.

Bende bu şekilde kapsül var, içinden alıp jelatinden çıkartıp TOZDUR sularının içine atıp karıştırıp versem olurmu.?
Vitamin ilaçını her su değiştirdigimizde vermemiz mi gerekir. ?

Balen B Kompleks Kapsül İçindekiler: B Vitaminleri Karışımı (%68) ( Tiamin Mononitrat-Vitamin B1, D Pantotenat, Kalsiyum-VitaminB5, Nikotinamid-Vitamin B3, Siyanokobalamin-Vitamin B12, Riboflavin-Vitamin B2, Piridoksin Hidroklorür-Vitamin B6, D-Biotin-Biotin, Folat-Folik Asit), Bitkisel Kapsül (Hidroksipropil metil selüloz, Su, Kıvam Arttırıcılar: Agar, Karragenan, Stabilizör: Sodyum sitrat), Maltodekstrin.
Besin Öğeleri 1 Kapsül BRD (%) (Beslenme Referans Değeri)
Vitamin B1 50 mg 4545
Vitamin B5 50 mg 833
Vitamin B3 50 mg 312
Vitamin B2 50 mg 3571
Vitamin B6 10 mg 714
Folik Asit 400 ug 200
Vitamin B12 50 ug 2000
Biotin 50 ug 100
Balen B Kompleks Kullanım Şekli: Yetişkinler (11 yaş ve üzeri bireyler) için günde 1 kapsül kullanılması önerilir.
Ürün Gramajı: 425 mg*60 Kapsül

Oyla 0
Kapsül eritilip verilebilir elbette. Her gün değil de haftada 1 kez vermek yeterli olacaktır. Verdiğinizde de 8-10 saatte suyunu temiz suyla tazelemelisiniz.

Oyla 0
Teşekkür ederim. Avisol petshopcu arkadaş vermişti iyi diye günde su değişimi yapiyordum. Ve her gün koyuyordum 6.8 damla. Avisol azaltirim kapsülü de haftada 1 kere veririm.

Oyla 0
Vitamin çok sık vermemek gerekiyor. Devamlı verildiğinde tüy değişimine giriyor ya da bünyesel olarak yoruluyor, yağlanmalar olabiliyor. Avisol de haftada 1 kez verilebilir.

Oyla 0
Liebe55 kardeşim olmassa atarım. Şimdi bazı konularda bilgisiz olunca satış yapan arkadaşlara inaniyoruz. İyi diyorlar alıyoruz işte sayenizde bilgilendirip tecrübe edinerek öğreniyoruz.

Oyla 0
İllaki vitamin damla vermek şart mı sizce.?
Haftada bir yumurta,havuç,irmik,galeta unu, yumurta kabuğu. Mama yapıyorum. 2.3 günde bi elma salatalık yeşillik veriyorum. Yani vitaminleri doğal yoldan aldırmaya çalışıyorum. Hasta olamayan kuşa gerek varmı?

Oyla 0
Yani kuşunuz ne oranda yiyor, içerikteki tüm vitamin ve aminoasitleri karışayabiliyorum diyorsanız yeterli olur ama genelde karşılayamıyoruz. Ek takviye olarak gerekiyor. İlaç olmadığından gıda takviyesi olarak geçiyor. Kuş için bir beslenme programı yapılması gerekiyor. Buna sadık kalarak vitamin, mama, yeşillik vs verilmelidir. Hasta olsun ya da olmasın fark etmez. İshalse eğer yeşillik verilmiyor bir tek

Oyla 0