Aklımdaki kafes düzeni?

Hosmanoglu

iyikus.com Üyesi
Üretici arkadaşlardan fikir alma amacıyla aklımda olan kafes düzeni ile yarar mı yaramaz mı öğrenmek için yazıyorum. Yapmaya geçtikten sonra pişman olmayayım. Sultan papağanı üreticiliği yapmayı düşünüyorum. Elimde 3 çiftim var. 1 seneden fazladır iyikus.com un da yardımlarıyla az çok bilgi sahibi oldum.
Sorum şu;
60x35x40 salma kafeslerden 8 tane alsam, bunları 4 kat 2 sıra olarak bir dolap içine yerleştirsem -dolabı özel yapacağım- olur mu? Kesinlikle hava almalarında bir eksiklik olmayacak. LED'li ışıklandırma vs.hepsi dahil olacak. Dolap kapakları sineklik olacak. Bu şekilde üretimde başarı sağlayabilir miyim? Eksik gördüğünüz yerde tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

Üretim için taze, temiz hava elzem. Hem kafes dolabı hem de sineklik boğucu olabilir. Sultan papağanları için 60-40/45 lik büyük kapılı kafesler tercih edilebilir elbette ancak dolap yapma sebebiniz tüy ve kabukları önleme çabası içinse yapmanızı önermeyeyim.
Her türlü pislenecektir yine :)
Birde led ışıklar belirli bir ısı sağlıyor. Ek +1 derece civarı. Bunları hesaba katmak gerekiyor.

Üretim için taze, temiz hava elzem. Hem kafes dolabı hem de sineklik boğucu olabilir. Sultan papağanları için 60-40/45 lik büyük kapılı kafesler tercih edilebilir elbette ancak dolap yapma sebebiniz tüy ve kabukları önleme çabası içinse yapmanızı önermeyeyim.
Her türlü pislenecektir yine :)
Birde led ışıklar belirli bir ısı sağlıyor. Ek +1 derece civarı. Bunları hesaba katmak gerekiyor.
Hocam led ışıktan ziyade flementli sarı cam ampuller daha fazla ısı yaymaz mı?
Led ışıklar uzun kullanımda belki azda olsa ısı yaratabilir dediğiniz gibi ama bu oran 1 dereceden bile az olabilir.

Kuşları evde bakacağım zaten. Ledi ışıklandırma için kullanacağım ısı için değil. Evet hocam dediğiniz gibi dolap da kirlenir. Sanırım vazgeçiyorum fikrimden.

Kuşları evde bakacağım zaten. Ledi ışıklandırma için kullanacağım ısı için değil. Evet hocam dediğiniz gibi dolap da kirlenir. Sanırım vazgeçiyorum fikrimden.
Evde kuş üretmek gerçekten bayağı zor olacaktır. Hem hijyen açısından, hem sesten vs. Çocuğunuz falanda varsa baya sıkıntı olur o iş. Bence yapmayın ama siz bilirsiniz.

Şuan 3 çiftten pek rahatsız değilim. Artırabilirim diye düşündüm. Kafes düzeninden vazgeçtim sırada mekan değiştirmek var sanırım. Bir bilene sor demişler her zaman ☺️