Alt çene kırılması

Esrayılmaz

iyikus.com Üyesi
Veterinerleri aradım birşey yapamayız diyorlar, veteriner fakültesi de alçı felan yapılmaz diyor. Kuşu ne yapacağım ölüme mi terk edeceğim?

Çözüm
Kuşumu bugün sivas hayvan hastanesine götürdüm. Alt gaga vücuttan ayrılmış sol taraf tamamen kırılmış sağ tarafta çatlaklar vardı. Anestezi uygulayarak sol tarafı demirle bağladılar geri kalan kısmı da yapıştırdılar. Dili de kesilmiş. Klorofen ağız spreyi verdiler sadece sabah öğle akşam diline sürün dediler. Serbest dolaşmasına izin vermeyin kafes telleri demire takılma ihtimali olabilir o yüzden gerekirse bir büyük kutu içerisine koyarak süreci takip edin dediler. Durumu sizlerle paylaşmak istedim. Yardım eden herkese teşekkür ederim.
Bu tarz durumlarda gaga kendini yenileyebilecek durumdaysa iyileşme süreci boyunca elle besleme yapmak gerekir. Eğer kökten kopma ise genelde uzamıyor :(

Bu tarz durumlarda gaga kendini yenileyebilecek durumdaysa iyileşme süreci boyunca elle besleme yapmak gerekir. Eğer kökten kopma ise genelde uzamıyor
Sağ gaga ile bağlantı noktasında hiç gaga göremedim gaga sağdan kopmuş sol tarafa kaymış. Gagayı hareket ettirip yerine yerleştirsek kaynama durumu olabilir mi

maalesef bu konuda bir deneyim sahibi değilim. Ne söylesem bilemedim :( Tırnaksı bir dokudan oluştuğundan tekrar kaynama durumu olacağını sanmıyorum ancak elden bir şey gelmiyorsa denenebilir :(

Şuan hiçbirşey yemiyor biraz zaman mı vermeliyim yoksa ben kendim yedirmek için zorlayım mı? Elimde bu şırıngalar var o demirli olanı petshop verdi onun besle diye. Kabuksuz yem var birde bu şişedeki var. Eczane den genellikle hayvanlar için kullanılıyor diye verildi bundan mı vermeliyim? Yoksa bekleyeyim mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20220113_193046.jpg
    IMG_20220113_193046.jpg
    653.8 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20220113_193118.jpg
    IMG_20220113_193118.jpg
    317.9 KB · Görüntüleme: 6
bu tarz mamanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Üstteki ürünü kullanmadım ancak iş görebilir.

Kuşumu bugün sivas hayvan hastanesine götürdüm. Alt gaga vücuttan ayrılmış sol taraf tamamen kırılmış sağ tarafta çatlaklar vardı. Anestezi uygulayarak sol tarafı demirle bağladılar geri kalan kısmı da yapıştırdılar. Dili de kesilmiş. Klorofen ağız spreyi verdiler sadece sabah öğle akşam diline sürün dediler. Serbest dolaşmasına izin vermeyin kafes telleri demire takılma ihtimali olabilir o yüzden gerekirse bir büyük kutu içerisine koyarak süreci takip edin dediler. Durumu sizlerle paylaşmak istedim. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Çözüm
Geri