Aminoasit Deneyimim..

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar malum kuşlarımıza ek katkılar kullanıyoruz. Ki kullanmamızda gerekiyor zaten. Sadece tohumlar kuşlar için yeterli besleyiciliğe sahip değil. Örneğin, tohumlarda A vitamini yoktur! Mutlaka bu vitamini dışarıdan ya sebze meyveyle yada ek multivitamin ürünleriyle kuşlara vermek zorundayız. Bu, diğer mineral ve aminoasitler içinde geçerli bir durum. Pek çok kuş sahibi multivitamin kullanır. Peki ya mineral ve aminoasitler?

Bazı multivitamin ürünlerinde kısmende olsa, bazı mineraller ve aminoasitler vardır. Ancak bu ürünler kesinlikle kuşlar için yeterli değildir. Her bir vitamine, minerale ve aminoasite kuşların ihtiyacı vardır. Bu yazımda minerallere değinmeyeceğim konumuz aminoasitler...

Aminoasitlerin kuşlarımız üzerindeki etkisini gözlemlemek için sadece aminoasit içeren bir ürün deneyimledim. Ürün içeriği aşağıdaki görseldeki gibidir;

Screenshot_1.png

Öncelikle şunu söyliyeyim üründen çok memnun kaldım. Ürünü kullandığım süre boyunca kuşlarda özellikle stres durumuna çok iyi geldi. Kuşlar daha bir keyiflendi, neşeli neşeli ötmeye başladılar, kur yapmalar arttı, tüylerinin bakımlarıyla uğraştılar, kısaca relaxa bağladılar diyebilirim :) Sonra bu etkilerin sebeplerini araştırdığımda, bazı aminoasitlerin mutluluk hormonunun ve uyku hormonun artmasını sağladığını okudum...

Tüm bu etkilerinin dışında zaten kuşlarımızın beslenmesinde aminoasitlere de ihtiyacı vardır. Bazı ürünlerde lizin ve metiyonini sıklıkla görürüz. Peki ya diğerleri? Esansiyel ve esansiyel olmayan aminoasitlerin tamamına kuşlarımızın ihtiyacı vardır? Esansiyeller besinlerle dışarıdan alınması gerekenlerdir, esansiyel olmayanlarda vücut tarafından üretilenlerdir. Her ne kadar bazı aminoasitler vücut tarafından üretilselerde dışarıdan takviye etmekte hiç bir sakınca yoktur. Hatta faydası vardır. Vitaminlerde öyle değilmidir zaten...

Evet arkadaşlar aminoasitler ile ilgili söyliyecekelrim kısaca bu kadardı. Ayrıntılı bilgi için forumdaki diğer konularıda incelemenizi tavsiye ederim. Bir diğer tavsiyemde takviye ürün alırken içeriğinde en azından 9 temel aminoasitin (esansiyel aminoasitler) olmasına dikkat edin. Bir çok multivitamin ürününü 18 aminoasitide içeriyor. Nektonun ve bazı versele laganın ürünlerinde vardı yanlış hatırlamıyorsam...

Aramızda bu tarz ürünler kullanan arkadaşlarımız varsa, yorum yazarsalar herkes için faydalı olur.. Kalın sağlıcakla...

şöyle minik bir içeriğim vardı. Dengeli bir aminoasit katkısı kullanıldığında farkı gözle görebiliyorsunuz. Bu nedenle olmazsa olmaz aminoasitler. Şu sıralar breedmax ile bu açığı kapatıyorum ben. Bir ara tolyamin forte bile yeterli geliyordu çünkü ek besinlerde veriyordum.