Aminoasitler

Rüştü Okumuş

Çevirmen
Merhabalar son günlerde birkaç postta okudum kuşlara aminoasitler düzenli olarak verilmelidir diye. Aminoasitlerden kastınız nedir? Ne gibi faydaları vardır? Ve önerdiğiniz marka varmıdır?

Peki kaç haftada bir verilmeli?

Oyla 1
Gerwit-w ve özellikle bt amin fortede yoğun olarak içeriğinde amino asit olduğu yazıyor iki üründende elimde var. Geçenlerde sormuştum prospektüste yazan bicimde bir suluğa ikisini bir verebilirmiyim diye ama pek net cvp alamadım maalesef hemen yok o okadar değil bu bukadar koyulmaz vs. Sence haftada 1 gerwit w veriyorum. 2 haftaya bir suluğa hem gerwit hemde bt amin forte koyabilir miyim?
iki ürün karıştırılıp verilebilir. Sorun olmayacaktır. Zaten benzer içerikleri var iki ürününde. Ben bu tip vitaminleri bazen karma yapıyorum ya da mamada sunuyorum. Sorun teşkil etmiyorlar. Yalnız probiyotik karmalı vitamin olmaz!
Ayrıca kullandığın bu iki ürün yeterlidir. Zaten diğer besinlerden gerekenleri alıyorlar. Yumurta mamaları, bazı tohumlar iyi iş görüyor. Her ürünü bir yerde toplayan ürün çok az.

Oyla 1
Peki mayali olan su kafeste tek mi olucak. Yani yanında normal suda olacakmi yoksa tek mayali su mu olacak.

Oyla 0
Ayrıca kullandığın bu iki ürün yeterlidir. Zaten diğer besinlerden gerekenleri alıyorlar. Yumurta mamaları, bazı tohumlar iyi iş görüyor. Her ürünü bir yerde toplayan ürün çok az.

Amaç vitamin vermekse evet yeterlidir. Ama amaç amino asit vermekse yetersizdir. Dediğin gibi her vitamini, minerali, amino asiti bir yerde toplayan ürün sayısı çok azdır ve toplayanda zaten çok yüksek fiyatlıdır.

Ancak bütün vitaminleri bir yerde toplayan bir ürün alabiliriz, aynı şekilde bütün minerallleri bir yerde toplayan başka bir üründe alabiliriz, yine bütün amino asitleri bir yerde toplayan diğer bir üründe alabiliriz.

Yada bir üründe vitamin ve mineralleri toplamışlardır, diğer üründe amino asitleri toplamışlardır, böyle iki üründe alınabilir, Yada bir yerde mineral ve amino asitleri toplamışlardır böyle bir üründe alınabilir.

Ve alıcağınız ürünlerin içeriklerine görede kombin yapıp kullanılabilir ;)

Mesela altta bir kaç resim ekliyeceğim, içeriklerine dikkat edin;
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.jpg

İçerikler ne kadar güzel değilmi? Sadece biraz araştırmak içerik okumak yeterli....

Oyla 1
hangi ürünleri içermesi gerektiğini biliyorum ama elde olan ürünler bunlar. Çöpe mi atsın :)
Ek takviyelerle gerekli olanları alabileceği kanaatindeyim ben. Hazır ürünlerle de takviye girilebilir.

Bitki proteini, çeşitli bitkisel gıdalar tüketildiğinde ve enerji ihtiyaçları karşılandığında gereksinimleri karşılayabilir. Araştırmalar , bir gün boyunca yenen çeşitli bitki besinlerinin tüm temel amino asitleri sağlayabileceğini ve yeterli nitrojen tutma ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayabileceğini göstermektedir. yetişkin kuşlarda, dolayısıyla tamamlayıcı proteinlerin aynı öğünde tüketilmesine gerek yoktur... Lizin bakımından daha düşük olan diğer protein kaynaklarının yerine daha fazla fasulye ve soya ürününün kullanılması yeterli lizin alımını sağlayabilir.

Tabi birde hayvansal protein boyutu var.

Son düzenleme:
Oyla 0
hangi ürünleri içermesi gerektiğini biliyorum ama elde olan ürünler bunlar. Çöpe mi atsın :)
Ek takviyelerle gerekli olanları alabileceği kanaatindeyim ben. Hazır ürünlerle de takviye girilebilir.

Bitki proteini, çeşitli bitkisel gıdalar tüketildiğinde ve enerji ihtiyaçları karşılandığında gereksinimleri karşılayabilir. Araştırmalar , bir gün boyunca yenen çeşitli bitki besinlerinin tüm temel amino asitleri sağlayabileceğini ve yeterli nitrojen tutma ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayabileceğini göstermektedir. yetişkin kuşlarda, dolayısıyla tamamlayıcı proteinlerin aynı öğünde tüketilmesine gerek yoktur... Lizin bakımından daha düşük olan diğer protein kaynaklarının yerine daha fazla fasulye ve soya ürününün kullanılması yeterli lizin alımını sağlayabilir.

Tabi birde hayvansal protein boyutu var.

Yok hacı atmasın kullansın tabiki :) Bana kalsa ben kuşların tüm vitamin, mineral, amino asitleri besinlerden alması taraftarıyım. Mamalarımıda buna göre yapmaya çalışıyorum. Keza darılar ve tohumlardanda büyük ölçüde besleniyorlar zaten. Eğer yem karışımı iyiyse tabi. Ama her ne olursa olsun ek olarak tüm vitamin, mineral ve amnino asitleri içeren ürünler ilede takviye etmemiz gerektiğini düşünüyorum....

Oyla 0
Bu arada yukarıdaki görsellerden 3.sü Faruk'un kullandığı bir ürün ve fiyatıda çok uygun. Eğer amaç amino asit vermekse bu ürün bütün amino asitleri içeriyor :)

Oyla 0
Ya kaan sen cidden yorum yapma artık çünkü bilmeden yorum yapıyorsun ve saçmalıyorsun. Amino asitten bahsediyoruz nasıl gerekli olmaz? Med tollyaminin içeriğinde ise bt amin fortedeki gibi yetersizdir amino asitler. İkisinin içeriği birebir aynıdır...
Hocam ben yanlış anlaşıldım. Yanlış anlamakta da haklısınız, mesajımı ifade edememişim tam olarak. Orada demek istediğim ekstradan “Aminoasit Takviyesi” diye bir ürünün kullanılmasının gerekmediği hakkındaydı. Allahını seversen kaç kişi aminoasit takviyesi kullanıyor ki? Sebze, yumurta, vitamin vs. vererek bir şeyler yapmaya çalışıyoruz işte. Multivitaminlerde de zaten -eğer iyi bir multivitaminse- aminoasit bulunuyor. Ben de daha çok aminoaside yönelmeyi istediği için Tollyamin’i önerdim. Piyasadaki diğer vitaminlere göre daha fazla aminoasit içeriyor diye biliyorum. Demek istediğim “Aminoasit Takviyesi” diye bir ürünün olmazsa olmaz bir şey olmadığını söylemekti. Vitamin takviyelerinde ve yumurta gibi besinlerde zaten bulunuyor diye biliyorum. Kuşları sürekli katkılara boğmanın da pek iyi bir şey olmadığını savunuyorum.

Birde ben işaretlemediğim halde kendisini yine çözüm olarak işaretlemiş hayret ya.
Onu kim çıkardı? @Doğanay Y. abiden aldığım talimat doğrultusunda güncel -mesaj yazımı devam eden- konularda işaretleme yapmıyorum. Hemen bana atıyorsun suçu. Olmaz böyle.

Oyla 0
Gerekli bildirimi Kaana ilettim ve daha dikkatli bu konuda Rüştü. Tik konusunda kimin yaptığını göremiyorum lakin tiki kaldırabiliyoruz. Uygun mesaja göre işaretleme yapılabilir ama bir çok iyi yorum varken de tikleme yerine yorumu olumlu olumsuz puanlamak daha uygun olacaktır. Üst puanlı yorumları sıralayarak öne çıkartabiliyorsunuz.

Oyla 0
Psittacus formula almıştım,çok ufak taneli o da olumsuz etkilemiş olabilir bilemiyorum.40 gün pelet yem için verilen listeyi uyguladım.Pelet/tohum başlayıp sadece pelete geçiş için önerilen süre.

Tohum/pelet verdiğimde çok çok az da olsa yedi.Peleti çoğalttım yem de,sonuç değişmedi.Tohumlar bitti pelet kaldı :( Sırf pelet koyduğum gün yemliğe gidip geri döndü,o gün resmen aç gezdi.Kıyamadım normal yemini verdim.O yüzden şimdi süreci daha uzun tutup pelet/tohum karışım gitmek istiyorum.En azından az da olsa yer,sırf tohum beslenmez diye düşündüm.
Malesef söylediğiniz gibi durumlar çokca yaşanmış. Bu nedenle gözüm kesmiyor. Belki yavruluk dönemin de çok daha kolay bşr geçiş olabilir. Fakat bu defada aynı ürünün stok sorunu hasıl oluyor. Neresinden tutarsanız tutun eliniz de kalıyor açıkçası:)

NutriBird B18'e bakınmıştım önceleri.

Bu türde bir program hazırlamışlar. Ülkemiz de stok durumuyla alakalı bir problem yaşanmasa, direkt alırdım. Deneyimlemek isterdim. Petmarketburada, bu ürünü satıyor, ve stok yok:) "gelince haber ver" butonuyla talebe göre hareket edecekler sanırım:) Bi yerde de haklılar...

Oyla 0
Malesef söylediğiniz gibi durumlar çokca yaşanmış. Bu nedenle gözüm kesmiyor. Belki yavruluk dönemin de çok daha kolay bşr geçiş olabilir. Fakat bu defada aynı ürünün stok sorunu hasıl oluyor. Neresinden tutarsanız tutun eliniz de kalıyor açıkçası:)

NutriBird B18'e bakınmıştım önceleri.

Bu türde bir program hazırlamışlar. Ülkemiz de stok durumuyla alakalı bir problem yaşanmasa, direkt alırdım. Deneyimlemek isterdim. Petmarketburada, bu ürünü satıyor, ve stok yok:) "gelince haber ver" butonuyla talebe göre hareket edecekler sanırım:) Bi yerde de haklılar...
Ben bu tabloya birebir uyamadım açıkçası,sırf pelet yazan günlerede az da olsa tohum ekledim.40 günü geçti deneme süremiz :)

B14 ve 18 uzun süredir yok.Stok konusu benimde kafamı kurcalıyor aslında.Şimdi g14 aldım,bir ay sonra garantisi yok.O yüzden sırf pelete geçmek riskli aslında.Fiyatlar biz de aşırı fazla maalesef,bu gidişle daha da artacak malum.O yüzden fazla talep olmayabilir haklılar tabi.Ben her siteye haber ver dedim hala bekliyorum :)

Oyla 0
Amaç vitamin vermekse evet yeterlidir. Ama amaç amino asit vermekse yetersizdir. Dediğin gibi her vitamini, minerali, amino asiti bir yerde toplayan ürün sayısı çok azdır ve toplayanda zaten çok yüksek fiyatlıdır.

Ancak bütün vitaminleri bir yerde toplayan bir ürün alabiliriz, aynı şekilde bütün minerallleri bir yerde toplayan başka bir üründe alabiliriz, yine bütün amino asitleri bir yerde toplayan diğer bir üründe alabiliriz.

Yada bir üründe vitamin ve mineralleri toplamışlardır, diğer üründe amino asitleri toplamışlardır, böyle iki üründe alınabilir, Yada bir yerde mineral ve amino asitleri toplamışlardır böyle bir üründe alınabilir.

Ve alıcağınız ürünlerin içeriklerine görede kombin yapıp kullanılabilir ;)

Mesela altta bir kaç resim ekliyeceğim, içeriklerine dikkat edin;
Ekli dosyayı görüntüle 8418
Ekli dosyayı görüntüle 8419
Ekli dosyayı görüntüle 8420

İçerikler ne kadar güzel değilmi? Sadece biraz araştırmak içerik okumak yeterli....
bu ürünlerin adları neler öğrenebilir miyim?

Oyla 0
bu ürünlerin adları neler öğrenebilir miyim?

Ürünler hakkında bir tanıtım konusu hazırlıyacağım merak etme. Ürünleri kullanmaya başladım ve sonuçlar iyi :) Bir süre daha kullandıktan sonra kapsamlı bir inceleme konusu hazırlamayı düşünüyorum. Şimdilik süpriz olsun ;)

Oyla 0
Ürünler hakkında bir tanıtım konusu hazırlıyacağım merak etme. Ürünleri kullanmaya başladım ve sonuçlar iyi :) Bir süre daha kullandıktan sonra kapsamlı bir inceleme konusu hazırlamayı düşünüyorum. Şimdilik süpriz olsun ;)
tamam dır.Bende de ürün incelemeleri var:) Ama sen benim konularıma bakmıyorsun darılıyorum:)

Oyla 0
Röhnfried Bt amin forte içerik;

B1 vitamini 445mg,
B2 vitamini 146mg,
B3 vitamini 2,900mg,
B4 vitamini 7,000mg,
B5 vitamini 640mg,
B6 vitamini 650mg,
B7 vitamini (biotin) 20,000μg,
B9 vitamini 25mg,
B12 vitamini 3,000μg,

L-carnitine 2,500mg,
L-glutamik asit 500mg,
DL metiyonin 5,500mg,
L-triptofan 200mg,
L-lizin 2.300mg,
L-treonin 400mg .

Magnezyum,
Potasyum,
Kalsiyum,

Fruktoz,
Dekstroz,

Sodyum diasetat 2,500mg,
Propilen glikol.
Hocam sen bunu hangi siteden buldun? Ürünün üzerinde bile yazmıyor içeriği :)

Oyla 0