Muhabbet Kuşları Antibiyotik kürleri uygulamak mı? Yoksa bağışıklık güçlendirmek mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Forumlarda defalarca yazmama rağmen ve bilinçli bir çok üreticinin de yazmasına rağmen ne yazıkki hala bu kürlerde ısrarcı olanlar var. Kür adı altında gereksiz yere antibiyotik kullanılıyor. Bu son derece yanlış bir şeydir. Kür deyince sanki böyle doğal olması gereken bir şeymiş gibi lanse ediyorlar halbuki hiç alakası yok. Verdiğiniz şey antibiyotik antibiyotik!

Arkadaşlar soruyorum size hasta olmayan bir kuşa antibiyotik verilirmi? Bunu ne gerekçeyle vericeksiniz? Bazıları hastalıkları önlediğini iddaa ediyorlar, bazıları da ya hastalık varsa diye kullanıyorlar. Ya hastalık varsa diye ilaç kullanılır mı? Yada antibiyotiklerin hastalıklardan koruduğu nerede görülmüş duyulmuş? Bu kadar saçma bir iş olur mu? Yapmayın yazıktır günahtır büyük vebaldir! Bu kuşların canı bu kadar mı ucuz?

Antibiyotik kürlerini uyguluyorum ne zararı varki diyenlere anlatıyım zararlarını;

Zararını geçtim hiç bir faydası da yok. İnanın hiçmi hiç bir faydası yok! Eğer kuşlarınız hasta değilse kullanmayın kullanmayın kullanmayın!!! Gereksiz antibiyotik kullanımı; karaciğer ve böbreklerde tahribata yol açar, antibiyotiklere karşı direnç gelişir, mantar enfeksiyonlarının oluşumuna sebep olur ve bağırsaktaki probiyotiklerin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemine zarar veriyor!
Antibiyotiklerin faydalı bakterileri öldürdüğü ve en önemli korunma silahı olan bağışıklığı zayıflattığı net olarak biliniyor. Özellikle hastalıklara karşı bağışıklık sistemi zayıf düşüyor.

Böbrek yetmezliğine yol açıyor!
Böbrek yetmezliğinin önemli bir nedeni kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar arasında antibiyotikler ise ilk sırada yer alıyor.

Karaciğer fonksiyonlarını bozarak karaciğer yetmezliğine sebep olur!
Yaklaşık 900 civarı antibiyotik, karaciğer toksisitesine sebep oluyor ve ölümcül seyreden karaciğer yetmezliğinin yüzde 40'ı gibi yüksek bir oranı oluşturuyor. Kaldıki bu kuşların karaciğerinin ne kadar zayıf olduğunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.

Antibiyotiği gereksiz yere kullanmak antibiyotik direncine sebep olur!
Bu çok tehlikeli bir durumdur, bakteriler kullandığınız antibiyotiğe karşı direnç geliştirir. Ve olası bir hastalık durumunda yani antibiyotiklere asıl ihtiyacınız olduğu zaman hiç bir antibiyotik işe yaramaz.

Gereksiz kullanılan tek bir doz antibiyotiğin bile zararı 2 yılda iyileşiyor!
Bağırsaklarda probiyotik adı verilen milyarlarca yararlı bakteri vardır. Bu yararlı bakteriler; sindirimi kolaylaştırır, B-K vitaminlerini üretir, immün sistemi destekleyerek kansere karşı korur ve zararlı mikropların çoğalmasını engelleyerek hastalıklardan korur. Gereksiz yere tek bir antibiyotik bile kullanıldığında bu probiyotiklerin yüzde 20'si ölmektedir. Bu probiyotikleri bağırsaklara tekrar geri kazandırabilmek; en iyi beslenmeyle ve takviye ürünlerle bile 2 yıl sürer.

Umarım durumun vehametini anlatabilmişimdir! Kısacası hayvanları bitiriyorsunuz! Ömürlerini kısaltıyorsunuz! Bana sadece şunun cevabını verin bu antibiyotik kürlerini düzenli uygulayanlara söylüyorum, En uzun yaşayan kuşunuz kaç sene yaşıyor yada yaşadı? Ben size söyliyim, bu şekilde düzenli kür adı altında antibiyotik ilaç kullananların hiç bir kuşu 10 yaşını göremiyor!!! 10 dediğime de bakmayın çoğu 5-6 yıl bile yaşamıyor. Kuşları ölüncede e kuruma var yapıcak bişey yokki derler. Kuruma diye bir saçmalık uydurmuşlar. Her ölen kuş kurumadan ölüyor... Bu kuruma konusunda da ayrıca bir konu açmıştım forumdan bulup okuyabilirsiniz. Kuruma diye bir hastalık olmadığını anlatmıştım. Neyse konumuza geri dönücek olursam. Kür uygulayanların kuşlarının 10 yaşını görememesi normal birşey mi? Tabiki değil bu hayvanların ben iyi bir bakımla ve buraya dikkat hiç bir ilaç kullanılmadan 15 sene yaşayabildiğini biliyorum. Bunun bir çok örneğini gördüm.

Kısacası antibiyotikler ile kuşlarınıza yazık etmeyin. He bir hastalık olur ozaman mecbur kullanılıcak. Ama kür adı altında boş yere ilaç vermeyin hayvancağızlara. Kuşlarınızı hastalıklardan korumakmı istiyorsunuz? sır değil ben size nasıl koruyacağınızı söyliyim, kuşlarınızın bağışıklığını güçlendiriceksiniz. Nasılmı güçlendiriceksiniz anlatıyım;

Güçlü bir bağışıklık sistemi; bütün vitamin ve minerallerden yeteri kadar alınmasına, protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidrata, yani yeterli ve dengeli beslenmeye bağlıdır. Düşük bağışıklığın en önemli nedeni besin yetersizlikleridir. Bununla birlikte stresi en aza indirme, hijyen ve temizlik, düzenli ve iyi bir uyku da önemlidir. Kuşlarınıza antioksidan bakımından zengin olan yiyecekler vermekte bağışıklığı oldukça güçlendirir.

Kuşlarınızı tek tip beslemekten kaçınarak, rengarenk ve çeşitli beslemeye özen gösterin, farklı sebze ve meyveleri vererek her birinin kendine özel faydalarından yararlanmalarını sağlayın. Sadece sebze meyve de değil, örneğin arı poleni, fındık, badem, buğday ruşeymi, siprulina, kekik vs vs. çoğaltılır. Kuşlarınızı kızıştırmak çiftleştirmek için afrodizyak etkili şeyleri araştıracağınıza, kuşlarınıza en faydalı ve besleyici ve bağışıklığı güçlendirici besinleri araştırıp öğrenin derim...

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin arasında protein içerikli olanlar ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte; antioksidanlar, karotenler, probiyotikler, A,E,B12,C,D,K vitaminleri, omega 3, selenyum, çinko, demir, kalsiyum gibi mineraller bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Not: Arkadaşlar bu yazımda özellikle kimseyi hedef almadım. Sadece gerçekten üzülüyorum bu hayvancağızlara. Ve artık bilinçlenelim istiyorum. Kalın sağlıcakla...

Kesinlikle kür bağışıklığı güclendirmek için uygulanmalıdır. Fakat kür kelimesi sözlük anlamı şu şekildedir: Tedavi, bir ilaç, cerrahi operasyon, yaşam tarzında bir değişiklik veya hatta bir kişinin acılarını sona erdirmeye yardımcı olan felsefi bir zihniyet gibi tıbbi bir durumu sona erdiren bir madde veya prosedürdür; veya iyileşme veya iyileşme durumu.

Eğer yapılan kür tedavi amaçlı ise aslında doğru bir tabirdir. Fakat sizin bahsettiğiniz daha çok bitkisel, doğal kürler.
İlaç kürleri gerekli olduğunda kullanılması gereken kürlerdir. Diğer türlü bende katiyen önermiyorum. Bazı durumlarda istisna elbette. Örneğin kötü koşullarda satılan bir yerden alınmış bir kuş eşe atılacak ise ya da hastalık seyri gözlemleniyorsa ve kısmen tanılanmışsa kullanılmalı. Veterinerlerin verdiği ilaçların kullanımı da anla açısından kür.
Bitkisel, doğal yollarla kür ise alternatif değil asıl olarak başvurulası gerekendir. Bitkiler, çaylar, vitamin ve aminoasitler... Kısacası ek yem premiksleri ve gündelik hayatta kuşlara zararı olmayan tüm bitkiler kullanılabilir. Tabi kullanılır da onlarında oranı ve aynı anda kullanılmayacak olanları var. Bunlarıda sitemizde gezerek ek bilgiler edinebilirsiniz.

Kürler genel anlamda hasta kuşu iyileştirmek için kullanılan bir tabir. Bu yüzden hasta ise ilaçlı, değil ise senin dediğin gibi kardeşim doğal yollara başvurulmalı.

Hep diyoruz veteriner kontrolleri önemlidir. Örneğin kara leke aileden taşınan bir sorun ise ve siz bunu bilmeden üretirseniz tedavi gerektirir. Önlemsel olarak bu tip ciddi sonuçlar doğuran rahatsızlıkları tamamen ortadan kaldırmak adına kayıplarla karşılaşmadan kür gibi kullanılabilir bence. Dışkısını boyuyan ama görüntü olarak sağlıklı olan bir kuşa ilaç girmeden üretmek sağlıklı olmayabilir. Sorunda olmayabilir ama bir risktir. Bunları da kullanmadan mutlaka veteriner testleri yaptırınız. Bir süre sonra anlaşılıyor olsa da sorun daha komplike olabilir.

Bir soru sormuşsun. Ben belirli aralıklarla üretim sezonu başlamadan bazı şüphe duyduğum kuşlar için kür uygularım ama iç/dış parazit için. Oda elzem bir konudur.

Son düzenleme:
Kesinlikle kür bağışıklığı güclendirmek için uygulanmalıdır.

Uygulanmamalıdır yazıcaktın galiba hocam düzeltirsen sevinirim yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim. Hatta şöyle ekleme yaparsan sevinirim :) Antibiyotik kürleri bağışıklığı güçlendirmez aksine zayıflatır ve kuşlara zarar verir. Antibiyotikler hastalıkları önlemez. Antibiyotikler hastalıklardan korumaz.

Eğer yeni bir kuş ya da hasta seyirli bir kuş besleniyor ise ilaç kullanım sonrası kür yapılmalıdır

Bu cümlenide anlamadım :) Şimdi Yeni bir kuş yada hasta seyirli kuşa kür yapılmalıdır diyorsun ama ilaç sonrası? Bahsettiğimiz konu zaten ilaçlar (antibiyotikler) ile kür uygulamaları. Ayrıca yeni olsun eski olsun hasta olmayan hiç bir canlıya ilaç verilmez. Hasta seyirli ise dışkıları kötü ise ozaman verilir tabiki. Ama ondan da emin olmak lazım.

Özellikle dışkı sorunlarından yapılabilecek teşhisler, öngürüler doğrultusunda ilaç kullanmak gerekebilir.

Evet buna katılıyorum zaten aksinide iddaa etmedim. Benim anlatmak istediğim sağlıklı kuşlara ilaç kullanılmaması. Yani sağlıklı kuşları ilaç daha sağlıklı yapmaz! Helede antibiyotikler!

Kür ise üretim yapılıyor ise özellikle ve şüpheler varsa sabit seyir halinde uygulanabilir. Biliyorsunuz üretim esnasında yaşanan bir çok sorun bakteri, mantar temelli problemler. Bunlardan arınmış bir kuş olduğundan emin olmak lazım.

Bu cümlene kessinlikle katılmıyorum. Üretim yapılsın yada yapılmasın. İsterse 500 takımla üretim yapılsın. Gereksiz yere yani sağlıklı kuşlara antibiyotik verilmesine kesinlikle karşıyım. Zaten bu konuyuda bunun için hazırladım. Evet kuşlarda bakteri mantar sorunları olabilir. Bu tip sorunu olan kuşlar ayrı bir kafese alınıp ilaç tedavisi yapılır. Ancak Ya mantar varsa deyip yada, ya bakteri varsa deyip bunlardan kuşları arındıralım diyerek ilaç kullanılmaz hocam yapmayın etmeyin sizde böyle yaparsanız acemiler ne yapsın?

Kara benek içinde aynısı geçerli kara benek sorunu olan bir çiftinizmi var ayırırsınız karantinaya ilaç tedavisini yaparsınız. Ama ya karabenek varsa deyip bütün kümesteki kuşlara antibiyotik vermek kadar yanlış bir şey yok!

Uygulanmamalıdır yazıcaktın galiba hocam düzeltirsen sevinirim yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim. Hatta şöyle ekleme yaparsan sevinirim :) Antibiyotik kürleri bağışıklığı güçlendirmez aksine zayıflatır ve kuşlara zarar verir. Antibiyotikler hastalıkları önlemez. Antibiyotikler hastalıklardan korumaz.

Bu cümlenide anlamadım :) Şimdi Yeni bir kuş yada hasta seyirli kuşa kür yapılmalıdır diyorsun ama ilaç sonrası? Bahsettiğimiz konu zaten ilaçlar (antibiyotikler) ile kür uygulamaları. Ayrıca yeni olsun eski olsun hasta olmayan hiç bir canlıya ilaç verilmez. Hasta seyirli ise dışkıları kötü ise ozaman verilir tabiki. Ama ondan da emin olmak lazım.

Evet buna katılıyorum zaten aksinide iddaa etmedim. Benim anlatmak istediğim sağlıklı kuşlara ilaç kullanılmaması. Yani sağlıklı kuşları ilaç daha sağlıklı yapmaz! Helede antibiyotikler!

Bu cümlene kessinlikle katılmıyorum. Üretim yapılsın yada yapılmasın. İsterse 500 takımla üretim yapılsın. Gereksiz yere yani sağlıklı kuşlara antibiyotik verilmesine kesinlikle karşıyım. Zaten bu konuyuda bunun için hazırladım. Evet kuşlarda bakteri mantar sorunları olabilir. Bu tip sorunu olan kuşlar ayrı bir kafese alınıp ilaç tedavisi yapılır. Ancak Ya mantar varsa deyip yada, ya bakteri varsa deyip bunlardan kuşları arındıralım diyerek ilaç kullanılmaz hocam yapmayın etmeyin sizde böyle yaparsanız acemiler ne yapsın?

Kara benek içinde aynısı geçerli kara benek sorunu olan bir çiftinizmi var ayırırsınız karantinaya ilaç tedavisini yaparsınız. Ama ya karabenek varsa deyip bütün kümesteki kuşlara antibiyotik vermek kadar yanlış bir şey yok!
Merhaba. Güzel konu açmışsınız elinize, emeğinize sağlık. Bende gereksiz ilaç veya kür uygulamalarına karşıyım. koca bir “ama” Var tabi. 15-20 takım kuş üretmekle 80-100 üretim box ı olan yılda ortalama 600-750 arası ya ru alan, uçuş salması en az 2-4 arası değişen bir üretici değilseniz karşıyım.
Neden?
Şöyle ki; bir üretici yada üreticiyi geçelim birey gözetimi altında günlük her şeyiyle ilgilendiğini varsaysak 1-2 saat kuşları gözlemleyebilir. Hastalıklı olan bir kuş o anda belirti vermeyebilir. Uçuş kafeslerinde ise kimin dışkısı kime ait bilmek mümkün değildir. Diyelimki bir kuş bulaştırabileceği bir hastalığa çok güçlü bir bağışıklık sistemi olmasına rağmen yakalandı. Bu demektir ki 70-100 çift kuş ve yavruların çoğuna bunu bulaştırabilecekdemektir. Siz göze alır mıydınız? Ben almam hele ki kuşunuzun adet fiyatı binli rakamlarla ölçülüyorsa :)
Küçük çaplı (bizim gibi) hobiciler için senede 1-2 kez iç parazit uygulaması ile hali hazırda çok yaygın görülebilecek bir antikoksidiyal ajan bulundurması yeterlidir. Yapmasa olur mu? Elbette Olur tabi bazı şartlar sağlanmak kaydıyla

1- haftada en az 1 ideal 2 kere kafes tabanları, yuvalıklarve malzemeleri dezenfekte etmek

2- düzenli bir bakım beslenme programı uygulamak ve mümkün olduğunca aksatmamak

3- kuşları iyi gözlemlemek ve anlıkta olsa şüpheli durumlrda hasta kuşu izole etmek

4- bana göre en önemlisi havalandırma sistemini oda m2 si ve kuş sayısına göre temiz hava ve kirli hava giriş ve çıkışlarını ayarlamak

5- tabiki verilen her şeyin taze, tozsuz ve doğal olmasına dikkat etmek

Ben bu konuyu yazarken özellikle sade ve anlaşılır ve bilgilendirici olmaya gayret gösterdim ama yeterince anlatamadım galiba..

Sizlere birde Selçuk Yüksel beyin yazısını kopyalıyım buraya. Kendisi tecrübeli ve bilgili bir üreticidir. Bu antibiyotik kür konusunu birde ondan okuyun;

Çoğu zaman Hastalıklarla mücadele etmek için Antibiyotik ve benzeri İlaçlar kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu bazen kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak önemle vurgulamak istiyorum ki Kuşlar hatta tüm canlılar için Antibiyotik veya benzeri ilaç kullanmak en son çare olmalıdır. Hatta Kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına Vitamin İlaçları bile çok dikkatli kullanılmalıdır. Gereksiz yere asla ve asla Antibiyotik ve benzeri bir ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle de sağlıklı olan kuşa ; Yıllık , 6 aylık veya 3 aylık kür uygulamaları yapanlar var. Ben bu uygulamaya tamamen karşıyım. Kuş bakılabilinecek orandan çok fazla değilse , Kafeste veya Kümeste sıkış tıkış değillerse ve kuşların bakımına ve temizliğe itina gösterilirse ve Kümese yeni kuş getirildiğinde yeni kuş için 1 ay karantina uygulanırsa kuşlar kolay kolay hastalanmazlar. Hasta olmayan kuşa da , ya hastalanırsa diye , Antibiyotik veya benzeri bir kür uygulamak çok büyük hatadır. Çünkü Antibiyotik Hastalığı giderirken Kuşun bağışıklık sistemini de çökertir.
Anti : Karşıtı
Biyotik : Yaşamsal
Antibiyotik : Yaşam Karşıtı
Aslında İsmi bile ürkütücü değil mi ! :D

Kuşlarına sistematik kür uyguladığına göre o yetiştirici için Kuvvetle muhtemel Kuşları önemlidir ve kuşlara da iyi bakıyordur. Birde Başka Kümesten kuş getirdiğinde Karantina olayına dikkat ediyorsa hastalıklar kolay kolay baş göstermeyecektir. Kuşlarına düzenli Kür uygulayan arkadaşlar , Kümesinde Hastalığın baş göstermemesini uyguladığı kürlere bağlarlar. Veya Kümeslerinde Hastalık oluşunca Kür yapmakta 15 gün geciktim diye Hastalık peyda oldu diye düşünürler. Halbu ki Hastalık olmaması yapılan sistematik bakımdan ve belli aralıklarla İmnun sistemin boşaltılmasından , Hastalık ise Bakımsızlıktan ve hijyen eksikliğindendır. Dolayısıyla Kür olayı sistematikleştirilmiş Kümeslerde Kür aksatıldığında hastalık peyda oluyorsa gerçekten de Kür yapılmamasından kaynaklanıyordur. Şöyleki ; Bu tarz Kümeslerde Kuşun İmmun sistemi yapılan kürlerle sürekli boşaltılmaktadır. Yani Kuşların İmmun sitemi yararlı-zararlı tüm Bakterilerden arındırılarak Hastalanmaması sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu durumda eğer Kür aksatılacak olursa , Yararlı bakteriler yeterli sayıda olmadığından ve dolayısıyla da bağışıklık zayıf olduğundan kuşlar en basit bakteriye , Mantara veya Virüse maruz kaldığı durumlarda Hastalanıverecektir. Yetiştirici de Hastalık baş gösterdikçe Kür yapmadığı için kendine kızacak ve Kür sıklığı'nı Hastalık sıklığına doğru orantılı olarak arttıracaktır. Ve Hastalık önlendiği için ona göre yaptığı Kürler sayesinde sağlıklı kuşlara sahip olmuştur. Ama bana göre asla sağlıklı kuşlar değillerdir.

Bilindiği gibi Antibiyotikler zararlı Bakterileri yok etmekle kalmayıp vücuda yararlı olan , hastalıklardan koruyan Bakterileri ( Probiyotikleri ) de yok ederek bağışıklık sistemini çökertir. Bununla da kalmaz canlının böbreğinde , ciğerinde ve daha bir çok hayati uzuvlarında tahribata yol açar. Vücudun her bir hücresine zarar vererek üretkenliği azaltır. Hatta doz aşımı durumlarında hayvanı kısırlaştırabilir veya daha kötü sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla öncelikli amaç kuşun bağışıklık sistemini güçlü tutup hastalıklara karşı önleyici tedbirler almak olmalıdır. Mesela kuşların ihtiyaç duydukları oranda Protein , Vitamin ve Mineral alabileceği bir diyet programı yapıldığında ve üstüne de Probiyotik takviyesi yapıldığında , kuşların bağışıklık sistemi güçlü olacaktır. Buna bir de temiz ve huzurlu olabilecekleri bir ortam ve sularının sürekli olarak temiz olduğundan emin olduk mu kuşlar kolay kolay hastalanmayacaklardır. Temiz Ortam denince sadece düzenli temizliği yapılan kümes anlaşılmamalıdır. Ayrıca Kümesin havası da temiz olmalı oksijen yönünden eksikliği olmamalı , Aşırı nemli veya çok kuru olmamalıdır. Çok basit ucuz ve çok etkili önlemler alınarak hem ilaç kulanımı ve dolayısıyla Kuşlara verilen zarar minimize edilebilir , hem de kuşların hastalanma oranları en aza indirilebilir. Nasıl mı ?

1- Suluklar her gün değişilmeli ( Özellikle de vitamin karıştırılmış su günde en az iki defa değişilmeli) suluklar haftada en az bir defa dezenfekte edilmeli. Haftada bir Çamaşır suyu katkılı bir suda 15 dk bekletilip sonra iyice durulamak yeterli olacaktır. Basit ucuz ve çok etkili bir yöntemdir ! Kuşlara verilen su da mutlaka temiz olmalı.
2- Sulukları tüneğin hemen dibine asmak veya tüneğin alt kısımlarına konumlandırmak yerine örneğin kafes tellerine tutunarak içebileceği ve kafesin tavanına yakın bir yere asmak suların kirlenme olasılığını minimize edecektir. Bunu yaparken kuşun ulaşamayacağı yere konumlandırmazsınız umarım :D
Çokça şahit oluyoruz kuşların suluğunu öyle pozisyonlarda asıyorlar ki kuş suluğuna yanlışlıkla da olsa pisleyip o suyu da 2-3 gün hatta 1 hafta içmek zorunda kalıyor. Suluğun tavana yakın olması kafesteki kirin tozun suluğa ulaşmasını da zorlaştıracaktır.
3- Yemliklerin ve genel kafes ekipmanlarının da sistematik temizliği yapılmalıdır ve sürekli kuru tutulmalıdır. Bakteri ve mantarların en sevdiği ortam nemli ve sıcak ortamlardır.. Ama en kritiği kuşun içtiği su ve suluğun temizliğidir.
4- Kuşlara verilen tohumların çeşitliliği ve genel anlamda yediği besinlerin Protein , Vitamin , Mineral oranları bilinmeli kuşun neyi ne oranda tükettiği kontrol altında olmalıdır. Bilinenin aksine diyetlerinde çeşitli tohumlar bulundurmak Kuşları yağlandırmaz ! Bilakis yağlanmasını önler.. Mesela Sadece Kanarya yemi ( Aspur ) ile beslenen kuşa herhangi bir besin desteği yapılmazsa o kuşun yağlanmasını engelleyemezsiniz. Çünkü ek olarak vitamin mineral desteği yoksa Hayvan Aspur'un içeriğinde az miktarda bulunan Vitamin veya Minerali vücudun ihtiyacı olduğu seviyede alabilmek için çok yemek zorunda kalacaktır. Çok yeme sebebiyle Fazla aldığı Kalori ve Karbonhidratı da küçücük Kafeslerde yakamayacağından hayvan yağlanacaktır.
5- Kuşların Belli aralıklarla güneş ışığını direkt görmeleri Mutlaka sağlanmalıdır. Bu çok önemlidir. D vitamini sentezlemeleri açısından ( Yalnız uzun süre Güneş'e maruz kalırlarsa ölümcül sonuçlar doğurabilir bu da unutulmamalı ) Eğer bunu yapmaya imkan yoksa en azından D vitamini takviyesi yapmak önemlidir.
6- Son olarak ve en kritik öneme sahip olan husus şudur : Kuşlarınızı Probiyotik desteğinden mahrum bırakmayın. Önleyici tedavi denince aklıma ilk Probiyotik geir. Hastalanıp da yok veterineriydi yok falan antibiyotikdi. Olmadı Filan antibiyotikti derken ciddi masraflar yerine küçük bir maliyetle alacağınız Probiyotik Hastalıkları önemli derecede azaltacağı gibi. Kuşların bağışıklık sistemini destekleyecek ve verimlerini arttıracaktır. Probiyotik İlaç değildir katkı maddesidir. Doz aşımı veya yan tesiri yokrur. Güvenle kullanabilirsiniz.

Not :
Vteriner değilim ve yazım tecrübe paylaşımı ve öneri mahiyetindedir. Ayrıca bu yazımdan yola çıkarak kimse '' tamam artık kuşuma asla Antibiyotik vermem'' şeklinde anlamsız bir tribe girmesin. Ben gereksiz kullanımları önlemek amaçlı paylaşıyorum bu yazıyı. Yoksa Örneğin Cocsidioz olmuş kuşa ilaç vermek kaçınılmazdır. Kuşlarım hastalanırsa bende kullanmak zorunda kalırım sonuçta. Ayrıca Parazitlere önlem amaçlı kullanılan ilaçlar İstisnadır. Örneğin ense damlası. Ayrıca Kuşum hasta ama Antibiyotik zararlı ben Probiyotik vereyim yok zencefil vereyim de demeyin. Hasta kuşa gerekli tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Önemli olan hastalandırmamak. Bunu da belirtmiş olayım.

MerhAba. Güzel konu açmışsınız elinize, emeğinize sağlık. Bende gereksiz ilaç veya kür uygulamalarına karşıyım. koca bir “ama” Var tabi. 15-20 takım kuş üretmekle 80-100 üretim box ı olan yılda ortalama 600-750 arası ya ru alan, uçuş salması en az 2-4 arası değişen bir üretici değilseniz karşıyım.
Neden?
Şöyle ki; bir üretici yada üreticiyi geçelim birey gözetimi altında günlük her şeyiyle ilgilendiğini varsaysak 1-2 saat kuşları gözlemleyebilir. Hastalıklı olan bir kuş o anda belirti vermeyebilir. Uçuş kafeslerinde ise kimin dışkısı kime ait bilmek mümkün değildir. Diyelimki bir kuş bulaştırabileceği bir hastalığa çok güçlü bir bağışıklık sistemi olmasına rağmen yakalandı. Bu demektir ki 70-100 çift kuş ve yavruların çoğuna bunu bulaştırabilecekdemektir. Siz göze alır mıydınız? Ben almam hele ki kuşunuzun adet fiyatı binli rakamlarla ölçülüyorsa :)
Küçük çaplı (bizim gibi) hobiciler için senede 1-2 kez iç parazit uygulaması ile hali hazırda çok yaygın görülebilecek bir antikoksidiyal ajan bulundurması yeterlidir. Yapmasa olur mu? Elbette Olur tabi bazı şartlar sağlanmak kaydıyla

1- haftada en az 1 ideal 2 kere kafes tabanları, yuvalıklarve malzemeleri dezenfekte etmek

2- düzenli bir bakım beslenme programı uygulamak ve mümkün olduğunca aksatmamak

3- kuşları iyi gözlemlemek ve anlıkta olsa şüpheli durumlrda hasta kuşu izole etmek

4- bana göre en önemlisi havalandırma sistemini oda m2 si ve kuş sayısına göre temiz hava ve kirli hava giriş ve çıkışlarını ayarlamak

5- tabiki verilen her şeyin taze, tozsuz ve doğal olmasına dikkat etmek

Eyvallah hocam yalnız kuş sayısı fazla olsada bu kuşlar sonuçta ayrı kafeslerde kalıyor dolayısıyla bir birlerine bulaştırma oranı çok az. He bulaşırmı bulaşır belki ama eğer salma üretim yapılmıyorsa o cümlenizede katılmıyorum... Tabi bu konuları konuşup tartışmak önemli en azından bilinçleniyoruz.

Eyvallah hocam yalnız kuş sayısı fazla olsada bu kuşlar sonuçta ayrı kafeslerde kalıyor dolayısıyla bir birlerine bulaştırma oranı çok az. He bulaşırmı bulaşır belki ama eğer salma üretim yapılmıyorsa o cümlenizede katılmıyorum... Tabi bu konuları konuşup tartışmak önemli en azından bilinçleniyoruz.

He pardon uçuş kafeslerinden bahsetmişsiniz. Valla her ne olursa olsun yinede bu şekilde antibiyotik kürleri içime sinmiyor benim. İnanınki sürekli antibiyotik kür uyulamaları mantartan bakteriden daha çok zarar veriyor bu hayvanlara!

Son düzenleme:
ghlgkfhşlk. Bunu doğal kür uygulanmalıdır şeklinde düşünerek yazdım.
eğer hasta seyirli kuşa teşhis konuldu ise doğal kür ve ilaçlı kür uygulanmalıdır. Dediğim gibi kür terminolojik olarak ilaç tedavisi için kullanılıyor. Bitkisel ya da doğal kür eklemek gerekir.
Ben ya mantar varsa gibi bir durumda değil. Sadece görünüyorsa yapılmalıdır demek istedim. Yanlış anlaşılmasın. Bence bunda hem fikiriz :D

Karabenek çok sık rastlanan bir durum değil ama kuş kayıp etmeyi sevmiyorum prensip olarak. Oldukça bulaşıcı ve tüm kümese mal olabilecek bir rahatsızlık. Bu tip salgın ve ölümcül olabilecek bir sorunu eğer şüphe varsa kullanılabilir. Biraz bu şey gibi; dış parazit olmadığı halde ilaç kullanmak gibi. Umarım anlatabilmişimdir.
Düşünsenize 1 kuşta rastlandı ve tüm bebekleri öldü. Bu durumda tek kuşa uygulamak doğru olmaz.

Son düzenleme:
He pardon uçuş kafeslerinden bahsetmişsiniz. Valla her ne olursa olsun yinede bu şekilde antibiyotik kürleri içime sinmiyor benim. İnanınki sürekli antibiyotik kür uyulamaları mantartan bakteriden daha çok zarar veriyor bu hayvanlara!
Tabiki öyle. Gerektikçe uygulanır. Bu sizin yazdığınızı biz yanlış anlamayalım. Başkalarıda yanlış anlamasın diye uğraşıyorum. Evde veya ufak üreticiler için bu sistem “süper”. Doğala devam. :) geri kalanı için herkes nasıl başladıysa öyle devam etsin. Kuş beslenmesinde inanın kurallar yok. Belli bir düzeniniz var ve kuşlarınızdan randıman alıyorsanız, keyifli, neşeliler ve üreme kapasiteleri gayet iyi ama siz tozlu yem veriyor ve hiçbir ek gıda vermiyorsunuz. “Değiştirmeyin” düzenini kimse bozmasın.
Sizinde burada hitap ettiğiniz bizler için aynı şeyi söylemem gerekiyor. Nasıl devam ediyorsanız (yukarıda sıraladığım geri dönüş kuşlardan alınmak kaydıyla) öyle devam edilmesini savunuyorum. Tekrar teşekkürler konu için. Okuyan değerli üyelerinde bu mesajı göz önünde bulundurmasını, kendilerine ve kuşhanelerine en faydalı olanı vermeye çalışmalarını rica ediyorum.

Bence kuşların bağışıklığı güçlü olduğu zaman ve mutlu olduklarında zaten pek hastalanmıyorlar. Bağışıklığın güçlü olması daha önemli. Konuyu hortlatmış gibi oldu :D ama önemli konular.