Apex MANTAX ve Apex AXTIM Ürün İnceleme ve Uyarı!

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar petshoplarda satılan Apex Mantax ve Apex Axtım ürünleriyle ilgili bir konu açma ihtiyacı hissettim. Zira bu ürünleri mantar ilacı ve astım ilacı diye satıyorlar.. Gerçekten böylemi beraber bir bakalım. Bu ürünlerin içeriklerini beraber inceliyelim...

Apex Mantax
mantax.jpg
Bileşimi:
Her 1000ml. içinde
Niacin > 10mg

UYGULAMA ALANLARI
Muhabbet kuşu, papağan, kanarya, güvercin gibi evcil hayvanlarda Niacin katkısı olarak kullanılır. ( MANTAX) Kullanmadan öncesi iyice çalkalanmalıdır.

Mantax ürünüyle başlıyalım. Ürünün içeriğine baktığımızda niasin yani B3 vitamini görüyoruz.. Peki B3 vitamini mantar ilacımıdır? Yada mantarı önlermi? Tabiki hayır arkadaşlar! Ama bu ürünü googleda arattığımızda ''mantar ilacı'' ''mantar önleyici'' vs. diye pazarlıyorlar.. Petshoplar bu şekilde satıyorlar..

Screenshot_1.png
Kuş sahipleride bilgisizlikten alıp mantar ilacı diye kullanıyor. Hatta bu ürünü kuşların ayaklarına falan sürenler var :) (ayak mantarı için). Durum bu kadar vahim yani.. Eğer kuşunuzda mantar hastalığı varsa bu ürünle tedavi edemezsiniz arkadaşlar!

Mantax ürünün içeriğine koydukları vitaminde hayli dikkat çekici B3 vitamini (diğer adıyla niasin) size tanıdık geldimi? Mantar tedavilerinde kullanılan etken maddenin adı ise ''nistatin'' nasıl benzerlik :) Yani bilinçli yapılmış bir yanıltma söz konusu arkadaşlar uyarması benden...

Apex Axtım
axtim.jpg
Bileşimi:
Her 1000 ml. içinde
Biotin > 10 mg
Kals- D Pant > 15 mg

UYGULAMA ALANLARI
Muhabbet kuşu, papağan,kanarya, güvercin gibi evcil hayvanlarda Biotin ve Kals-D Pant katkısı olarak kullanılır. (AXTIM) kullanmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

Axtım ürününe geçelim.. Bu ürünün içeriğine baktığımızda B7 vitamini yani biyotin ve B5 vitamini yani kalsiyum d-pantotenat olduğunu görüyoruz.. Peki B7 ve B5 vitamini astım ilacımıdır? Yada astıma iyimi gelir? Benim bildiğim alakası bile yok :) Ama bu ürünüde google da arattığımızda yine mantaxta olduğu gibi bunuda ''astım ilacı'' ''astım giderici'' diye satıyorlar..

Screenshot_3.png
Screenshot_4.png
Yani şimdi solunum hastası kuşu olan birini düşünün, bu ürünle kuşunu tedavi etmeye çalışıcak. Hem kuş tedavi olamadığı için hastalığı dahada ilerleyecek, hemde boşa zaman kaybı.. Piyasada böyle isim benzerlikleriyle yanıltıcı ürünler satılmasa o kuş belkide veterinerde gerçek bir tedavi görebilir...

Yani biraz firmanın iş güzarlığı arkadaşlar.. İsim benzerlikleri kullanarak insanları yanıltıyorlar.. Petshoplar zaten bişey bildiği yok.. Axtımmı oo tamam astım ilacı, mantaxmı oo tamam mantar ilacı diye satıyorlar.. Onlarında işlerine geliyor bir yandan. Elerindeki ürünü daha kolay satıyorlar...

Son olarak arkadaşlar bu iki ürünle hasta kuşlarınızı tedavi etmeye çalışmayın.. Bunlar ilaç değil vitamin katkısıdır!... Yanılıyormuyum @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ablam kullanıyormuş kuşuna. Ben hiç vermedim hem 6 ay gibi süre geçtiği için hemde normal vitaminlerin bile 3 ayda bir yenilenmesi gerektiği için vermedim. Doğal yol denemeye çalışıyorum. Kekik suyu gibi. Bulunduğum yerde anlayan yok varsa da muayene ücreti şu kadar randevu alın bakalım deniliyor. Küçücük can riske atmak istemedim. İyiki de vermemişim ben o zaman bu takviyeyi.

Ablam kullanıyormuş kuşuna. Ben hiç vermedim hem 6 ay gibi süre geçtiği için hemde normal vitaminlerin bile 3 ayda bir yenilenmesi gerektiği için vermedim. Doğal yol denemeye çalışıyorum. Kekik suyu gibi. Bulunduğum yerde anlayan yok varsa da muayene ücreti şu kadar randevu alın bakalım deniliyor. Küçücük can riske atmak istemedim. İyiki de vermemişim ben o zaman bu takviyeyi.

Yok verebilirsiniz elbette ama vitamin takviyesinden öteye gitmez...

Nikotinik asit yani B3 vitamini aslında cilt sorunları, mantar oluşumlarının türemeden önlenmesinde etki edebilecek bir katkıdır. Ancak o kadar yetersiz bir orandadır ki ve devamlı kullanamayacağımız için etkisi olmayacaktır. Hele ki mantar gözlemlendikten sonra bir işe yaramayacaktır. Yarasaydı çıkmasını engellerdi.
Bu açıdan ürün hem gereksiz hem de tedavi etmiyor. Bunun yerine B3 vitamini içeren iyi bir kompleks b vitamini alınız. Tolyamin forte, bt amin forte ve türevi gibi. Benzer durumlar diğer vitaminler için de iddia edilen şekilde tutarsız ne yazık ki :(

Konu için teşekkür ederim. Güzel bir başlık