Araştırmamızı ya da hazırlamamızı istediğiniz konular var mı?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com
Evet evet doğru okudunuz başlığı. Zaman buldukça yeni konular araştırıp, deneyimlerle karşılaştırıp paylaşmaya çalışıyoruz. Bir yerden sonra bir miktar tıkanıklık baş gösterebiliyor çünkü bugüne kadar binden fazla konu paylaşımı yapmışız. Bunların haricinde 2,5 bini ise destek konuları.

Bu başlık altına incelememizi istediğiniz, ayyukada olan konular, merak ettikleriniz, daha çok ağırlık verilmesini düşündüğünüz konu modellerinden bahsederseniz bir yol haritası çıkartalım ve bunda hepimizin katkısı olsun. Bir başlangıçla güzel bir projeye dönüştürebiliriz.

AdiL_K

iyikus.com Üyesi
7189

Üstat okla gösterdigim yazı daha belirgin olsa daha iyi olmazmı...

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com

Ümit T.

Yazar
Kuşlarda kullanılan vitamin olsun, probiyotik olsun, bu tarz katkı maddelerinin içeriğindeki yardımcı maddeleri araştırıp bir konu hazrlanabilir. Çünkü içeriklerde çok acayip yardımcı maddeler var. Ben bir kaçına baktımda bariz sağlığa zararlı şeyler! Kuşlara iyilikmi yapıyoruz kötülükmü belli değil...

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda kullanılan vitamin olsun, probiyotik olsun, bu tarz katkı maddelerinin içeriğindeki yardımcı maddeleri araştırıp bir konu hazrlanabilir. Çünkü içeriklerde çok acayip yardımcı maddeler var. Ben bir kaçına baktımda bariz sağlığa zararlı şeyler! Kuşlara iyilikmi yapıyoruz kötülükmü belli değil...
Bir kaç tanesinden bahseder misin?

İnceleme yaparım elbette. Bulabildikleri mi paylaşırım

Hakkı Elaldı

iyikus.com Üyesi
Elma gerçekten kuşlardaki kızgınlığı alıyor mu? Alıyorsa ne kadar etkilidir ve içerisinde buna etken olan maddeler nelerdir? Hiç denemedim şahsen ama kafamı da kurcalayıp duruyor :)

Kaan Omurtak

Forum Sakini
Evet evet doğru okudunuz başlığı. Zaman buldukça yeni konular araştırıp, deneyimlerle karşılaştırıp paylaşmaya çalışıyoruz. Bir yerden sonra bir miktar tıkanıklık baş gösterebiliyor çünkü bugüne kadar binden fazla konu paylaşımı yapmışız. Bunların haricinde 2,5 bini ise destek konuları.

Bu başlık altına incelememizi istediğiniz, ayyukada olan konular, merak ettikleriniz, daha çok ağırlık verilmesini düşündüğünüz konu modellerinden bahsederseniz bir yol haritası çıkartalım ve bunda hepimizin katkısı olsun. Bir başlangıçla güzel bir projeye dönüştürebiliriz.
Abi benim bir isteğim olacak. Kuş dışkılarına göre hastalık teşhisi diye bir konu hazırlayabilir misin? Forumda hali hazırda bu konu var. Ama Ümit abi oradaki dışkıların güvercin dışkıları olduğunu iddia ediyor ve zaten muhabbet dışkısına pek benzemiyorlar. O konuyu muhabbet dışkılarına göre günceller misin? Ayrıca tedavilerinde hangi ilaçların kullanılabileceğini yazar mısın? Kullanıcılarımız için faydalı olacağını düşünüyorum.

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com
Elma gerçekten kuşlardaki kızgınlığı alıyor mu? Alıyorsa ne kadar etkilidir ve içerisinde buna etken olan maddeler nelerdir? Hiç denemedim şahsen ama kafamı da kurcalayıp duruyor :)
Elmanın kızgınlıştırmaya pek ek katkısı yok ama kızgınlık önleme durumu da söz konusu değildir. Yoğun A vitamini ve Kobalamin (B12) içerdiğinden dolayı özellikle tüy dönemlerinin vazgeçilmez meyvesi olabilir. Tabi kalorisi fazla olduğundan aşırı verilmesi uygun olmaz.

Abi benim bir isteğim olacak. Kuş dışkılarına göre hastalık teşhisi diye bir konu hazırlayabilir misin? Forumda hali hazırda bu konu var. Ama Ümit abi oradaki dışkıların güvercin dışkıları olduğunu iddia ediyor ve zaten muhabbet dışkısına pek benzemiyorlar. O konuyu muhabbet dışkılarına göre günceller misin? Ayrıca tedavilerinde hangi ilaçların kullanılabileceğini yazar mısın? Kullanıcılarımız için faydalı olacağını düşünüyorum.
O konuda ki dışkılar temsili dışkılar ve güvercin dışkıları. Orada ki renk, tonal değerler, form bozukluklarının tıpa tıpı muhabbet kuşlarında da görülmektedir. Sadece yönlendirme referans amaçlı hazırlanmış bir konudur o. Dışkıyı tahlil ettirmeden şu rahatsızlık var diyemeyiz ancak şüphelenebiliriz. Elime görseller geçtikçe, süreç içerisinde hazırlamaya çalışırım.

Ümit T.

Yazar
Bir kaç tanesinden bahseder misin?

İnceleme yaparım elbette. Bulabildikleri mi paylaşırım

Propilen glikol: Taşıyıcı, Emülgatör, Stabilizatör ve koyultma maddesi.

Propilen glikol; ticari endüstride birçok kullanım alanı olan petrol yağı türevi bir bileşiktir. Berrak ve renksiz bir solventtir, kokusuzdur ve belirli bir tat tarifi bulunmamaktadır. Propilen glikol düşük uçuculuğa sahiptir, suyla, alkolle ve eterle karışabilir. Nötral ve higroskopiktir. Propilen glikol, etanolle aşağı yukarı eşit güçte bir mikrop öldürücüdür. Solüsyonlarda mikroorganizmaların çoğalmasını durdurur. Gıda sektöründe kullanılan propilen glikolün kodu E1520 dir. Kabul edilebilir günlük alım miktarı 25 mg/kg vücut ağırlığı'dır.

Bu hesaba göre 30 gramlık muhabbet kuşlarının günlük sadece 1 mg falan alırsa sıkıntı olmayabilir. Ancak tollyamin ve muadillerinde propilen glikol oranı 100 gram, dikkat mg değil gram! Yani tollyamin ve muadillerinin %10'u propilen glikol. Kuşlar için güvenli dozaj ise 1 mg!

Belki kısa vadede bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak uzun vadeli düşünmek gerekir...

Bunun gibi daha çok yardımcı madde var. Açıkçası hepsini tek tek araştırmak gerekiyor. Ben bu konularda firmalara çok güvenmiyorum. Ne kadar büyük firma olurlarsa olsunlar, kuşlar konusunda bizler kadar hassas olucaklarını sanmıyorum. En nihayetinde firmalar kazanıcakları paraya bakıyorlar...

Kaan Omurtak

Forum Sakini
Propilen glikol: Taşıyıcı, Emülgatör, Stabilizatör ve koyultma maddesi.

Propilen glikol; ticari endüstride birçok kullanım alanı olan petrol yağı türevi bir bileşiktir. Berrak ve renksiz bir solventtir, kokusuzdur ve belirli bir tat tarifi bulunmamaktadır. Propilen glikol düşük uçuculuğa sahiptir, suyla, alkolle ve eterle karışabilir. Nötral ve higroskopiktir. Propilen glikol, etanolle aşağı yukarı eşit güçte bir mikrop öldürücüdür. Solüsyonlarda mikroorganizmaların çoğalmasını durdurur. Gıda sektöründe kullanılan propilen glikolün kodu E1520 dir. Kabul edilebilir günlük alım miktarı 25 mg/kg vücut ağırlığı'dır.

Bu hesaba göre 30 gramlık muhabbet kuşlarının günlük sadece 1 mg falan alırsa sıkıntı olmayabilir. Ancak tollyamin ve muadillerinde propilen glikol oranı 100 gram, dikkat mg değil gram! Yani tollyamin ve muadillerinin %10'u propilen glikol. Kuşlar için güvenli dozaj ise 1 mg!

Belki kısa vadede bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak uzun vadeli düşünmek gerekir...

Bunun gibi daha çok yardımcı madde var. Açıkçası hepsini tek tek araştırmak gerekiyor. Ben bu konularda firmalara çok güvenmiyorum. Ne kadar büyük firma olurlarsa olsunlar, kuşlar konusunda bizler kadar hassas olucaklarını sanmıyorum. En nihayetinde firmalar kazanıcakları paraya bakıyorlar...
Hocam şu konuya bakar mısın bir.

Ümit T.

Yazar
bende not düşeyim gece gece aklımdayken. Ortak siparişler adı altında bir kategori açacağım. Aynı şehirde olanların ortaklaşa ürün alıp bölüşmesine katkı sağlamayı düşünüyorum.

Bencede çok mantıklı. Hatta bunun ilaç konusunda da faydası olur. Mesela elinde fazla sulphamezatine olan başkasıyla ücreti karşılığında paylaşabilir. Yada ortaklaşa alınabilir.

Mehmet123

iyikus.com Üyesi

Selamlar Doğanay abi. İlk sorum Garden Mix kaliteli midir? Hep onu kullanıyorum ve tek kuş besliyorum.

İkinci olarak benim kuşum tek olduğu için arada bana, oyuncağına veya salıncağına kur yapıyor ve yemini ikram ediyor. Bu durum böyle ilerlerse kursak mantarına sebep olur mu? Ayrıca arada sırada kustuğu yemi yiyiyor.

Üçüncü olarak ise ben kuşumdan 2.5 hafta uzun yola çıktığım için ayrı kaldım ve komşumuzda bıraktım. Geleli ortalama 4 hafta oldu. Şükür beni unutmadı. Ama odasına karşı bir güvensizliği var. Sıcaktan mı kaynaklanır bilmem ama eskiden dışarı çıkınca hiç susmazdı. Şimdi ise hala dışarı çıkmak istiyor fakat çıktığında eskisi kadar konuşmuyor, ve uçmuyor. Bu düzelecek mi? Ve biz kuşumuz sıcaktan bunalmasın diye komşumuza banyoluğunu da götürdük ama artık banyoluğuna girmiyor bile. Bununla bir alakası olabilir mi? Islatıyorum onu o şekilde ferahlıyor.

Anıl G

iyikus.com Üyesi
Selamlar Doğanay Bey,

Gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla ülkemizde Caique papağanlar ile ilgili detaylı içerik bulunmamakta. Belki Caique papağanlar için içerikler iyi olabilir :)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com
Selamlar Doğanay Bey,

Gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla ülkemizde Caique papağanlar ile ilgili detaylı içerik bulunmamakta. Belki Caique papağanlar için içerikler iyi olabilir :)
İçerik eklemek isterim elbette ama şu aşamada destek veremediğimiz kategorileri açmıyoruz. Eğer ilgilenirim derseniz bunun gibi kategoriler açabilirim.

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Web Sitesi
iyikus.com
Yeni kategoride girmek istediğiniz bilgi başlığıyla başlayabilirsiniz. Eksik hissettiğiniz bir konu üzerine arama yapmak daha sağlıklı oluyor.