Ayaklarda sararma

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Çıtır’ın birkaç gündür ayaklarında sararmalar dikkatimi çekti. Fotoğrafta sağ ayağındaki net çıkmamış ama o da sol gibi. Mantar vb bir sorun olabilir mi? Bir de iki üç gündür eskiye nazaran daha halsiz ve neşesiz. Yumurtası olduğunu düşünmüştük ama sanırım yok. Kabarık duruyor genelde. Ayakları çok soğuk. Dışkı normal, sürekli yuvalıkta olduğundan büyük yapıyor o kadar. Kuyruğu da atıyor bazen. Elimle de bakıyorum sertlik yok popoda, yumurta belirtileri var ama yumurta yok :(

Ekli dosyalar

• 341E3C76-E869-4A62-8409-C3D23EC913F4.jpeg
    341E3C76-E869-4A62-8409-C3D23EC913F4.jpeg
    876.8 KB · Görüntüleme: 12
  • FFE02A06-4F0F-4EF0-A27C-6EE09760F715.jpeg
    FFE02A06-4F0F-4EF0-A27C-6EE09760F715.jpeg
    952.4 KB · Görüntüleme: 12
  • image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
  • 9CEDA79E-775E-4490-A56A-9B050E0CB188.jpeg
    9CEDA79E-775E-4490-A56A-9B050E0CB188.jpeg
    903.9 KB · Görüntüleme: 11
Bazen yumurta olayını anlamak zor olabiliyor. Ayak sararmasi dönemlik olarak görülebiliyor ancak doğrudan bir sebeple iliskilendiren duymadım henüz. Bazi tahminlerim var ancak henüz paylaşmaya uygun değil. Daha çok gözlem gerektiriyor. Korkulacak bir durum değil diyelim şimdilik

Oyla 0
Bazen yumurta olayını anlamak zor olabiliyor. Ayak sararmasi dönemlik olarak görülebiliyor ancak doğrudan bir sebeple iliskilendiren duymadım henüz. Bazi tahminlerim var ancak henüz paylaşmaya uygun değil. Daha çok gözlem gerektiriyor. Korkulacak bir durum değil diyelim şimdilik
Tamamdır teşekkür ederim ?? Gözlemleyeyim herhangi bir değişim olursa konuyu güncellerim. Ortalama 9 gün yumurtlama süresi sanırım. 4 gün civarı oldu belirtileri göstereli, 5-6 gün daha sabredelim bakalım ?☺️

Oyla 0
Merhaba benim kuşumda da ayak derisi pul puldu teramisin sürdüm pullujlar geçti ama ayağıdaki sararmalar kaldı teramisin sürdükçe etkili oluyor gibi gözlemledim ama yazınızı okuyunca korktum. Lütfen söyler misiniz sararma neye işaret olabilir?

Oyla 0
Ayaklar sağlıklı bir kuşun ya da tam tersi belirtisini en net gösteren bölgelerdendir. Sararmalar karaciğer veya böbrek problemini genelde işaret ediyor deniliyor.
Bazen de sarı ayaklar, yetersiz beslenmenin neden olduğu protozoa veya yağlı karaciğer hastalığı ile nöbet geçirdiği bir sırada da ortaya çıkabilir. Her iki sorun da “sarılığa” neden olur.

Oyla 0
Ayaklar sağlıklı bir kuşun ya da tam tersi belirtisini en net gösteren bölgelerdendir. Sararmalar karaciğer veya böbrek problemini genelde işaret ediyor deniliyor.
Bazen de sarı ayaklar, yetersiz beslenmenin neden olduğu protozoa veya yağlı karaciğer hastalığı ile nöbet geçirdiği bir sırada da ortaya çıkabilir. Her iki sorun da “sarılığa” neden olur.
Teşekkür ederim Gün içinde çok hareketli ama buna rağmen bence az yem yiyor. Yani nedenini nasıl tespit edeceğim ve şu an için bir şey yapmam gerekiyor mu? Hanımefendin konusunu işgal ettim gibi oldu dilerseniz yeni konu da açabilirim.

Oyla 0