Ayhan hocadan gaga taşı yapımı :)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Atomu parçalıyor sandım meğerse gaga taşı yapıyormuş :D O değilde mermer tozu nedir arkadaş kuş nasıl sindirsin mermeride kalsiyumundan faydalansın.. @Doğanay Y. @neanderthalensis siz ne diyorsunuz kalamara devammı yoksa mermer işine girelimmi :D

bu mermer tozunu büyükbaş besiciliğinde yeme karıştırıyo ziraat mühendisleri, ancak kanatlıların ilkel sindirim sisteminde işe yarar mı bilemedim

Güvercinler için çok kullanıyorlar ancak detaylı bir araştırmasını yapmamıştım. Bir kaç saate inceleyeyim videoyla birlikte

Mermer tozu (kalsit) kullanımı doğru olur arkadaşlar. Kullanıma uygun organik taş/kireçlerden bir tanesi. Kalsiyum karbonat ana maddesi ve içeriği zengin görünüyor. Bende kalsiyum ve d vit litrelik sipariş ettim. Gelsin ürünüm ek olarak mermer tozu da alıp bende ilave edeyim. Alçı oranını azaltmış olurum.

4 lira bir gaga taşına verilmeyecek fiyat. Yaklaşık 5-6 TL maliyetle 10-15 adet büyük gaga taşı çıkartabilirsiniz.
Natural Vitaminaral, soda, çok az kuş kumu, k. alçı, kalsiyum takviyesi ile yapıyordum eski karışımımı. Bulabilirsem bir de mermer tozu ekleyeyim. Aşamaları görsellerim. Bir yerde paylaşmıştım gerçi de şuan bulamadım.

Video yeni bitirdim. Düzeltme geçeyim hemen kendimce :)
Bu tarz likit ürünlerde (yağda çözünenler) zaten kullanıma hazır olarak servis ediliyor. Bir yağ ilavesi gerektirmiyor. Toz ürünler için sadece durumlar biraz farklı.

Son düzenleme: