Bağışıklık desteği

Behlül

Yeni Üye
Merhaba, ortalama 2 yaşında olan bir muhabbet kuşum var. Cinsini bilmiyorum maalesef. Geçen kış hiç sorunsuz ve hasta olmadan geçirmişti. Ama bu yıl ya kabız ya ishal. Sürekli olarak da elektrolit dengesi bozuluyor. Normalde çok öterken böyle zamanlarda aşırı sinirli ve gergin oluyor.

Kafesini düzenli olarak temizlerim, temiz suyu da olur. Maması kaliteli markalardan. Suyuna düzenli olarak vitamin- sirke falan da koyarım. Hatta elma falan da veriyorum. Cereyanda falan da kalmaz. Özellikle dikkat ederim hatta. Oda havalanırken falan başka odaya almaya çalışıyorum. Evde en iyi bakılan o açıkçası. Ama bunca ilgiye karşı hala hasta olunca çok üzülüyorum. Bağışıklığını güçlendirmek için ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, devamlı kabız ya da ishal durumu için acilen veterinere danışılmalıdır çünkü tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İshal ve kabızlık için kullanılabilecek ilaçlar var bildiğimiz fakat veterinerlerden temin edebileceğiniz ürünler olduğu için onların önermesi daha sağlıklı olacaktır. İshali tetikleyen yediği yiyecekler sebep olabileceği gibi, yer edinmiş ve en ufak streste harekete geçen bakteriler söz konusu olabilir.
Genelde düzenli devam eden ishallerde ben bu ürünü kullanıyorum :Sulphamezathine Kullanımı

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kabızlık ve ishal için düzenli probiyotik kullanımı faydalı olur sindirimi düzenler. Kuşun elektrolit dengeside bozulmaz kolay kolay :) Ama ishal durumlarında elektrolit takviyeside yapılabilir tabiki.

Yalnız burada mesele ishal yada kabızlık durumu iç hastalıklardan mı kaynaklı onu bilmek gerekiyor. Bunun içinde dışkı tahlili yapılması ve hastalık etkeni varsa ona yönelik ilaç tedavisi uygulanması lazım.

Ancak kuşta bir hastalık yoksa, sadece sindirimi zayıfsa düzenli probiyotik takviyesi işi çözer. Hem bağışıklığı güçlenir hemde sindirimi düzenler. Birde benim ayda bir kere uyguladığım sarımsak kürü var bilenler bilir. Onunda çok faydasını gördüm bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklardan korunması için faydalı tavsiye ederim.

Onun dışında uzman bir kanatlı veterinerine götürüp dışkı tahlili yaptırabilirsin. Geçmiş olsun...

Oyla 0