iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,310
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Mulch Nedir? , Neden Malçlama yapmalıyız? ,Faydaları nelerdir? Malç nasıl yapılır? gibi sorulara bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Malç Kullanımı: Malçlamanın temel amacı buharlaşmayı en aza indirerek daha fazla miktarda suyun toprakta tutulması, toprak sıcaklığının kontrol edilmesidir. Malçlama, toprağın üzerine organik veya sentetik herhangi bir materyalin serilmesidir. Organik malçlar aynı zamanda çürümeleri esnasında toprak koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunurlar. Malç lamada kullanılan malzemelerden en fazla bilinenleri çeşitli ağaç kabukları, yongaları, odun talaşı, çam ibreleri, fındık ya da ceviz gibi meyvelerin kabukları, küçük boyutlu çakıl ve ince kıyılmış budama artıklarıdır.

Ağaç kabukları ve yongaları,hızar tozu, yaprak, sap, saman, ot, parçalanmış mısır sapları, posa ve gübre organik malçlarıdır.
Taş, kum, çakıl, kül, toz, toprak inorganik malçlardır.
Kağıt, plastik örtü, plastik parçaları, plastik köpük, alüminyum tabaka, asfalt ve petrol eriyikleri sentetik malçlardır.

malc.png

Ayrıca yabani ot mücadelesinde çok iyi bir çözümdür malç çünkü ağaç kabuklarından oluşan bir malzeme olduğundan yabani ot ve çim kökleri tutunamaz.

Güneşli alanlarda büyük miktarda ısıyı yansıtması ve bitkilerde kavrulmaya yol açacak boyutta su kaybına neden olması nedeniyle küçük taş parçalarıyla (mıcır) ya da benzeri malzemelerle yapılacak malç lamadan kaçınmak gerekmektedir. Malç tabakasının çok kalın biçimde oluşturulması suyun bitki köklerine ulaşmasını engelleyeceği için bu konuda dikkatli olmak gerekmektedir.Yabani ot mücadelesinde,çim alanın yürüyerek ağaç diplerini kapatmasını engellemek için malç ideal bir malzemedir.kısacası hem su tasarrufu,hem güzel görünüm hem de çim ve yabani otların ilerlemesini engelleyeceği için yardımcı bir bahçıvan kazanmış olacaksınız.

malclama.jpg

Çim alanları azaltarak çeşitli renklerde olan malç larla dekoratif bahçeler yaratabilirsiniz.

mulch-bed.jpg
 
Üst Alt