Baytril kullanıcaklar Dikkat! | Baytril %2,5 - Baytril %5 - Baytril %10 ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
baytril %2,5.jpg

Biliyorsunuz kuş hastalıklarında ilk akla gelen ilaç baytrildir. Veterinerlerinde %90'ı bu ilacı verir. Peki baytrilin % kaçlığını kullanmamız gerekiyor? Baytril %2,5 - %5 - %10 arasındaki fark nedir? Baytril %2,5'ta 25 mg Enrofloksasin etken maddesi vardır, %5'te ise 50 mg enrofloksasin vardır, %10 da ise bu oran 100 mg'dır..

Aslında İlaçların mg'larından daha çok ilgilenmemiz gereken kısım, bu ilaçların hangisinin oral çözelti hangisinin enjeksiyonluk çözelti olduğudur. Zira ilacın dozajını ayarlıyarak mg sorununu çözersiniz. Ancak oral çözelti ile enjeksiyonluk çözelti arasındaki farkı ve kuşlarımıza olan etkisini bilmezseniz büyük hataya düşersiniz..

baytril %5-baytril %10.jpg

Enjeksiyonluk baytril oral yolla kullanıldığında kuşlara oldukça ağır geliyor ve bu ilaç yüzünden şimdiye kadar bir çok kuşun hayatını kaybettiğini gözlemledim. İlacın dozajını normal kullansanız hatta az dozaj kullansanız bile kuşlara yine ağır gelebilir. Bunun o kadar çok sayısız örneğini gördümki. Bu yüzden sizleri hem bilgilendirmek hemde uyarmak için bu konuyu açtım. Tabi bütün enjeksiyonluk ilaçlar kuşlara ağır gelicek diye birşey yok. Oral yolla kullanılıp ağır gelmeyen yada yan etkisi olmayan ilaçlarıda görüyoruz. Yinede enjeksiyonluk ilaçlardan uzak durmakta fayda var..

Baytril %2.5 oral çözeltidir, baytril %5 ve %10 ise enjeksiyonluk çözeltidir. Eğer veterineriniz size baytril veriyorsa mutlaka ama mutlaka baytril 2,5 vermesini isteyin. Bir çok veteriner buna dikkat etmez yada önemsemez.

Ayrıca piyasada baytril muadili birçok oral süspansiyon ilaçta var. Baytril yerine o ilaçlarıda tercih edebilirsiniz. Enrofloksasin etken maddeli bütün ilaçlar baytril muadilidir...

1624992307348.png

Hocam enrocure tavuklar için de kullanılan bir ürün iken baytril inek gibi büyük hayvanlar için. O yüzden bir muhabbet kuşuna enrofloksasin verirken enrocure tercih edilmesi daha doğru olmaz mı?

Hocam enrocure tavuklar için de kullanılan bir ürün iken baytril inek gibi büyük hayvanlar için. O yüzden bir muhabbet kuşuna enrofloksasin verirken enrocure tercih edilmesi daha doğru olmaz mı?

Oral süspansiyon olanları tercih etmeniz yeterli. Hepsi kanatlılarda da kullanılıyor..

Sizce baytril %2,5 kaç damla kullanılmalı? :)

hocam bence en kolay ve zor soru bu :)

normalde suluğa 12 damla kadar ya da 12 saatte bir ağizdan 1 damla kullanılabilir, bu doz max plazma konsantrasyonunu korumak için yeterli (hatta 24 saatte 1 damla bile olabilir)

ama atıyorum, suluktan 30 damla da versen genelde sorun olmuyor

Bende vakaya göre 10 damla bandı yeterli olacağı kanaatindeydim. Ancak değerli bir üyemizin söylemesi üzerine internete girip incelediğimde çok fazla seçenek sunulmuş. Bir de biz yazalım bari dedim ?