Ben kimim, YAGMUR O

YAGMUR O.

Yeni Üye
  1. Ad-Soyad: Yağmur Özkara
  2. Yaş: 28
  3. Mesleğiniz: Jeoloji Mühendisi
  4. Yaşadığınız bölge: Seydikemer/MUĞLA
  5. Beslediğiniz Türler: Muhabbet Kuşu
  6. Kuş Sayınız: 8/9
  7. ve diğer bahsetmek istedikleriniz:
    1,5 yıl önce ilk kuşum olan Çıtır (kız) eve geldi. Bir yıl sonrasında Kıtır (erkek) Çıtır'a eş olsun diye eve geldi. 2 Ay öncesinde de üreticiden 6 kuş (3 kız 3 erkek) daha eve geldi. Şuan evimde toplam 8 kuşum 5 kafesim, 5 adet de yumurta (bütün yumurtalar aynı çiftten) var. 1 kafes ve 1 kuş (dişi) da erkek arkadaşımın evinde var. 2 hafta önce eşi öldü. Çıtır Kıtır'ı çok dövüyor diye kafeslerini ayırdım. Kuş bakımı hakkında çok bir bilgim yok. Bir anda nasıl bu kadar çok kuşum oldu bilemiyorum. Ama hepsi çok güzel hepsini çok seviyorum. Ayrılmak da istemiyorum. Onun için bakmayı öğrenmeliyim. Gün içinde bu başlığın altında kuşlarımı görsellerle tanıtacağım.

Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂
Kuşlarınıza sağlıklı bir ömür diliyorum
Kuşlarınız için hangi takviyeleri kullanıyorsunuz

1. Ad-Soyad: Yağmur Özkara
  2. Yaş: 28
  3. Mesleğiniz: Jeoloji Mühendisi
  4. Yaşadığınız bölge: Seydikemer/MUĞLA
  5. Beslediğiniz Türler: Muhabbet Kuşu
  6. Kuş Sayınız: 8/9
  7. ve diğer bahsetmek istedikleriniz:
    1,5 yıl önce ilk kuşum olan Çıtır (kız) eve geldi. Bir yıl sonrasında Kıtır (erkek) Çıtır'a eş olsun diye eve geldi. 2 Ay öncesinde de üreticiden 6 kuş (3 kız 3 erkek) daha eve geldi. Şuan evimde toplam 8 kuşum 5 kafesim, 5 adet de yumurta (bütün yumurtalar aynı çiftten) var. 1 kafes ve 1 kuş (dişi) da erkek arkadaşımın evinde var. 2 hafta önce eşi öldü. Çıtır Kıtır'ı çok dövüyor diye kafeslerini ayırdım. Kuş bakımı hakkında çok bir bilgim yok. Bir anda nasıl bu kadar çok kuşum oldu bilemiyorum. Ama hepsi çok güzel hepsini çok seviyorum. Ayrılmak da istemiyorum. Onun için bakmayı öğrenmeliyim. Gün içinde bu başlığın altında kuşlarımı görsellerle tanıtacağım.
ÇITIR: İlk kuşum. Canım. Dişi. Nisan 2021'de doğmuş. 1,5 yıldır benimle. Veteriner dahil herkes ölür gözüyle baktı ölümden döndü. O gün neyi vardı bilmiyorum. Bir diğer sağlık problemi şuydu 2 dakika bile aralıksız uçtuğunda konduğu yerde kasılıp yürüyemez hale geliyordu. Kafasını çevirip boynundan garip kıtırtılar çıkarıyordu. Avcuma alıp sevdiğimde düzeliyordu. ama bu kesinlikle şımarıklık değildi. Sonrasında bir kuşçu arkadaşım bebe aspirine verip ensesinden tüy çekmemi önerdi. Yaptım. Şuan daha iyi 8-9 aydır o durumu yaşamadık. Belki de artık o kadar çok uçmadığından gözlemleyemiyorum. Çıtır'ın şuan sağlık durumu iyi. Ele geliyor. İnsancıl. Sebze ve yumurta gibi besinleri pek sevmiyor. Ballı kraker seviyor. Mineral blok kullanmıyor. nadiren gaga taşı kullanıyor. Bir başlıyor 2-3 günde bitiriyor. Diğer zamanlar ara ara gidip gaga taşı kullanmıyor. Her suyuna vitamindamlatıyorum. Yem seçmiyor. Hangisi olsa yiyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-03 at 1.53.19 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-03 at 1.53.19 PM.jpeg
    181.3 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
KITIR: Çıtır'ın eşi. Ama Çıtır onu sevmediği için çok dövüyor. Dövdüğü için kafesleri ayırmak zorunda kaldık. Erkek. Yaş bilinmiyor. Pençeleri yamuk. Ele gelmeyi sevmiyor. Şuan biraz hasta. Vikvikliyor. Buraya ona bir çare bulmaya geldik. Bunun için ayrı konu açacağım. Havuç seviyor. Yumurta seviyor. Her suyuna vitamin damlatıyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-03 at 1.53.18 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-03 at 1.53.18 PM.jpeg
    419.4 KB · Görüntüleme: 8
KITIR: Çıtır'ın eşi. Ama Çıtır onu sevmediği için çok dövüyor. Dövdüğü için kafesleri ayırmak zorunda kaldık. Erkek. Yaş bilinmiyor. Pençeleri yamuk. Ele gelmeyi sevmiyor. Şuan biraz hasta. Vikvikliyor. Buraya ona bir çare bulmaya geldik. Bunun için ayrı konu açacağım. Havuç seviyor. Yumurta seviyor. Her suyuna vitamin damlatıyorum.
Her suyuna derken vitamin hergun suya ilave mi ediliyor açıklarsanız sevinirim ☺️
Bu arada kuşunuzda tüy hastalığı var sanırım
Bu şekilde üretebilir mi emin değilim açıkçası
Arkadaşlar görünce daha detaylı yazarlar

Her suyuna derken vitamin hergun suya ilave mi ediliyor açıklarsanız sevinirim ☺️
Bu arada kuşunuzda tüy hastalığı var sanırım
Bu şekilde üretebilir mi emin değilim açıkçası
Arkadaşlar görünce daha detaylı yazarlar
suyunu her değiştiğimde suluğuna vitamin de koyuyorum. Aslında bu kadar kabarık değildi. Ama yine de kabarıktı. Son günlerde biraz daha fazla kabardı. Tüy hastalığı nedir?

suyunu her değiştiğimde suluğuna vitamin de koyuyorum. Aslında bu kadar kabarık değildi. Ama yine de kabarıktı. Son günlerde biraz daha fazla kabardı. Tüy hastalığı nedir?
Yanlış yöntem!
Kaç günde bir suyu değiştiriyorsunuz
Hangi vitamini kullanıyorsunuz
Saf Su da içmesi gerekiyor

Vikvikliyorsa solunum yetmezliği olabilir benim vefat eden kuşumla belirtileri aynı gibi. Yemleri sindiremediği için zorluk yaşıyordu. Aspur veriyorduk aspurdan sonra şişme oldu ve sindirim zorluğu yaşadı balon gibi şişti. Viklemesine şu şekilde çözüm bulmuştuk. 5 gün geceleri antibiyotik gündüzleri vitamin (Aminosol) takviyesi verdik viklemesi azalmıştı rahat uyuyordu. ilaçlara bağışıklık kazanınca tekrarlıyordu birkaç gün dinlenince tekrar farklı ilaçla başlıyorduk. Veteriner hekim gözetiminde uygulandı bu tedavi. benim sayfamda videolarıda mevcuttur inceleyebilirsiniz. Bu arada solunum yetmezliği kanatlılarda bulaşıcıdır sizi korkutmak istemem ama karantinada kalsın kuşunuz.Şimdiden geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim.

Kuşunuzun uçması nasıl uçabiliyor mu. Uçtuktan sonra yorulma, alçakda uçma belirtileri mevcutmudur.

Vikvikliyorsa solunum yetmezliği olabilir benim vefat eden kuşumla belirtileri aynı gibi. Yemleri sindiremediği için zorluk yaşıyordu. Aspur veriyorduk aspurdan sonra şişme oldu ve sindirim zorluğu yaşadı balon gibi şişti. Viklemesine şu şekilde çözüm bulmuştuk. 5 gün geceleri antibiyotik gündüzleri vitamin (Aminosol) takviyesi verdik viklemesi azalmıştı rahat uyuyordu. ilaçlara bağışıklık kazanınca tekrarlıyordu birkaç gün dinlenince tekrar farklı ilaçla başlıyorduk. Veteriner hekim gözetiminde uygulandı bu tedavi. benim sayfamda videolarıda mevcuttur inceleyebilirsiniz. Bu arada solunum yetmezliği kanatlılarda bulaşıcıdır sizi korkutmak istemem ama karantinada kalsın kuşunuz.Şimdiden geçmiş olsun sağlıklı günler dilerim.
Teşekkürler. Karantina derken ayrı kafesten mi bahsediyoruz, yoksa odanın içinde ayrı bir yer mi, yoksa ayrı oda mı?

Teşekkürler. Karantina derken ayrı kafesten mi bahsediyoruz, yoksa odanın içinde ayrı bir yer mi, yoksa ayrı oda mı?
Karantina demek hasta olan kuşu diğer kuşlardan ayırmak demektir. Hasta olan kuşunuzu ek boş bir kafese koyabilirsiniz. Eğer kuşunuzda bulaşıcı bir hastalık varsa ve o kuşunuz diğer kuşlarınızla aynı kafesteyse hastalık, sağlıklı kuşlarınıza da bulaşabilir. Eğer kuşunuzun hasta olduğundan şüpheleniyorsanız yeni bir konu açıp kuşunuzun temiz peçete üzerine yapılmış dışkı fotoğrafını ve min 15-30 saniyelik bir videoyuyu koyunuz. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
Ayrıca @İpek.s hocama katılıyorum. Her gün vitaminli su konulmaz. Haftada bir kere kaliteli bir multivitamin (gerwit) damlatmanız yeterlidir. Herşeyin fazlası zarardır.

İpek hanımın dediği gibi sular günlük değişmeli ve musluk suyu kullanmayınız. Kullandığınız ek gıdalar ve ilaçlar nedir?