Beyaz dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cumhur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cumhur

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

birçok başlık var bu konuda ama ben hala bir çözüm bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kuşlarımızdan bir tanesi uzun süreden beri beyaz dışkılıyor. Fotoğraflarda görebilirsiniz. İlk veteriner gördükten sonra pankreoflat verdi ve 10 mg suda toz haline getirip suda erittikten sonra sabah akşam 2 damla vermeye başladık. Bu yaklaşık 15-20 gün kadar sürdü. İyileşmeyince tekrar veterinere götürdük. Bu kez yemi değiştirtti ve uzun yıllardır kullandığımız Vitakraft'tan Versele Laga'ya geçiş yaptık. Ayrıca bunun yanında toz haline getirip yemine koymak için 2 ilaç (biri probiyotik, diğerinin ne olduğunu bilmiyorum) ve suya katmak için bir b vitamini (apikobal) verdi. Bir süredir bunları kullanıyoruz ama hala bir düzelme yok. Yaklaşık 2 aydır yoğun bir şekilde beyaz dışkılıyor.

Elimde ayrıca Röhnfried Gervit-W ve Entrobac var. Bu kadar ilaç verdiğim için onları vermeyi durdurdum.

Bir yerde R-Canina Plus kullandıklarını duydum. Versele-Laga Probı-Zyme, Röhnfried Intestifit ya da elektrolit kullansam işe yarar mı? Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'nden de randevu almayı denedik ama orada da bir saat bile boş randevu yok.WhatsApp Image 2021-10-13 at 21.07.09 (1).jpegWhatsApp Image 2021-10-13 at 21.07.10 (1).jpegWhatsApp Image 2021-10-13 at 21.07.09 (3).jpeg

Insallah kardesim bu arada kusu fazla strese sokacak şeylerden kacin hastalik daha fazla ilerlemesin yani elini kafesine sokup kusu tutmaya falan calisma serbest birak kafeste yani tedavi edicem diye kusu strese sokma yerini degistirme kusu rahatsiz edecek durumlardan kaçın yesilligini ver suyunu hergun degistir sulugunu hergun yika birde çeşme suyu kullanmazsanız cok daha iyi olur diskisi duzelir allahin izniyle bir an evvel toparlar
Ayrıca kusunuza kombi mix tolliyamin forte kür uygulamanız da tavsiye ederim ama şu an degil biraz dıskı tonunu düzene soktukları sonra yani 10 gün sonra bu kürü uygulayın zamanı gelince bende hatırlatırım

Oyla 0
Ayrıca yine belirteyim umarim başka arkadaşlar da faydalanır ve bilinçlenir ilaçlar kuşlara hastalığını teşhis edemediğiniz sürece onları daha kötü bir duruma sokacaktır özellikle beşeri ilaçlar bu durumdan sakının beşeri ilaç kullanmaktan uzak durun dozunu ayarlayamazsınız bi sebeple kuşlarınız sağlıklı durumdayken hastalıktan korumak adına belirli zaman aralıklarında kür uygulaması yapın kombi mix tolliyamin forte 60 günde bir uygulayın ayrıca probiyotik multi vitamin tüy dönemlerinde b vitamin ağırlıklı bir program ayarlayın yem değişikliğinden kaçının çeşme suyu kullanmayın eger bir kusta ilac kullanırsanız mutlaka tolliyamin forte kullanın tesekkurler iyi geceler

Oyla 0
Arkadaşlar bu forumda denenmeyen şeyler asla önerilmez. Bilenler yazar genelde ki böyle durumlarda mutlaka konuya yazilacak yorumlarda olasiliklar göz önünde bulundurularak yorum yapmak gerekir. Tek ezber bir doğru olmadığından, eleştirmeden önce mutlaka önerinin sebebini sorgularınız. Zaten ilaç kullanilmis. Ancak belki dozundan ya da ilerlemesinden kaynakli yeterli gelmemis görünüyor. Elinizde bulunan probiyotik ya da onerilen ürünler destek verecektir. Bunun haricinde piyasa da satilan k+k takviyesi yine rohnfried in almanızı öneririm.

Gökhan hocam flood kuralini söylememe rağmen cigniyordunuz. Ayni zamanda ikili zaman zaman tartışmalara dahil oluyorsunuz. Bu forumda bunu yapmıyoruz. Bir tartışma olacaksa tartışalım kategorisinde, sadece paylaşımcı olarak bu yapilabilir. Lütfen konuyu uzatmayalım

Oyla 0
Arkadaşlar bu forumda denenmeyen şeyler asla önerilmez. Bilenler yazar genelde ki böyle durumlarda mutlaka konuya yazilacak yorumlarda olasiliklar göz önünde bulundurularak yorum yapmak gerekir. Tek ezber bir doğru olmadığından, eleştirmeden önce mutlaka önerinin sebebini sorgularınız. Zaten ilaç kullanilmis. Ancak belki dozundan ya da ilerlemesinden kaynakli yeterli gelmemis görünüyor. Elinizde bulunan probiyotik ya da onerilen ürünler destek verecektir. Bunun haricinde piyasa da satilan k+k takviyesi yine rohnfried in almanızı öneririm.

Gökhan hocam flood kuralini söylememe rağmen cigniyordunuz. Ayni zamanda ikili zaman zaman tartışmalara dahil oluyorsunuz. Bu forumda bunu yapmıyoruz. Bir tartışma olacaksa tartışalım kategorisinde, sadece paylaşımcı olarak bu yapilabilir. Lütfen konuyu uzatmayalım
K+k takviyesi nedir?

Oyla 0
Ayrıca kusunuza kombi mix tolliyamin forte kür uygulamanız da tavsiye ederim ama şu an degil biraz dıskı tonunu düzene soktukları sonra yani 10 gün sonra bu kürü uygulayın zamanı gelince bende hatırlatırım
Önce bir iyileşsin hayırlısıyla, kombi mix tolliyamin forte kürünü de araştırırım tabii.

Oyla 0
Kardesim fark etmez probiyotik probiyotiktir sadece kalite farkı olur birinin icinde 100 tane yararlı bakteri birinde 10000 birinde 100000 yoksa icerik olarak ayni entrobak su an piyasada en iyisi orjinalsa şayet
O iş öyle değil. Entrobac evet güzel bir ürün bende çoğu zaman kullandım, hala da ara sıra kullanırım. Ama abartılacak bir ürün de değil. İçeriğinde sadece Bacillus Subtilis bakterisi var. Arkadaşın önerdiği Tyson probiyotikte ise Entrobac'a nazaran 12 tane daha yararlı bakteri türü var. Artı olarak 5 adet de enzim çeşidi var. Ki pankreas rahatsızlığının olduğu yerde enzimin önemini anlatmama gerek yok. -Özellikle proteaz enzimi-. ''Probiyotik probiyotiktir.'' gibi bir görüş zannımca yanlıştır...

@Cumhur Aşağıya bıraktığım linkteki yazıyı okumanızı öneririm. Ve ek olarak Omega 3-6 yağ asitlerinin de işe yaradığını söyleyeyim..

Oyla 0
O iş öyle değil. Entrobac evet güzel bir ürün bende çoğu zaman kullandım, hala da ara sıra kullanırım. Ama abartılacak bir ürün de değil. İçeriğinde sadece Bacillus Subtilis bakterisi var. Arkadaşın önerdiği Tyson probiyotikte ise Entrobac'a nazaran 12 tane daha yararlı bakteri türü var. Artı olarak 5 adet de enzim çeşidi var. Ki pankreas rahatsızlığının olduğu yerde enzimin önemini anlatmama gerek yok. -Özellikle proteaz enzimi-. ''Probiyotik probiyotiktir.'' gibi bir görüş zannımca yanlıştır...

@Cumhur Aşağıya bıraktığım linkteki yazıyı okumanızı öneririm. Ve ek olarak Omega 3-6 yağ asitlerinin de işe yaradığını söyleyeyim..
Teşekkürler, okudum. Ceviz, fındık, badem veriyoruz ara ara ya da mamaya karıştırıyoruz. Entrobac zaten elimde olduğu için bir süredir onunla devam ediyorum. Tyson'ın siparişini verdim ve elime ulaşmasını bekliyorum. Niyetim Tyson, bol yeşillik ve mamanın içerisine karıştırılmış ceviz, fındık, badem vermek.

Oyla 0
Ekimden bu yana uğraşıyoruz. Kısaca özetleyim belki başkaları da faydalanır. Burada söylenilen neredeyse her şeyi yaptım. Sebze, probiyotik, Tyson vs.
İyice halsizleşmeye başlamıştı ki en sonunda Hayvan hastanesinden randevu alabildim ve şimdiye kadar 3 kez gittik. Teşhis kursak mantarı. İlk olarak ağızdan sabah 2 damla Baytril (5 gün boyunca) ve akşam 2 damla Mikostatin (15 gün) ile başladık tedaviye. 5 gün sonunda toparlar gibiydi fakat Baytril'i biraktığımız gibi tekrar geriye gitti. Ardından bir daha kontrol 10 gün daha Baytril her gün 2 damla. Bu kez toparlamadı. Tekrar gittik kontrole. Gelişme yoktu. Bu kez daha ağır olan ama veterinerin önerdiği şekilde "Funit"i kullanıyoruz (özellikle önerdiği şekilde olarak vurgulayım çünkü çok ağır olduğunu söyledi). Neredeyse 3-4 ay sonra ilk kez kahverengi-yeşil arası daha normal bir dışkı gördük. Muhtemelen tedavi daha devam edecek, ne şekilde olacağına veteriner hekim karar verecek.

Gittiğim özel veterinerler maalesef ya yanlış yönlendirdi ya da yönlendiremedi. Para dökmenin yanı sıra hayvanı belki de yararsız ilaçlar ile yorduk.

@neanderthalensis teşekkür ederim tavsiyen için, son olarak senin tavsiyeni izledim. Diğer yardım etmeye çalışanlara da teşekkürler.

Oyla 0
mikostatin nispeten hafif bir ilaçtır bu nedenle işe yaramamış olabilir. daha ağır vakalarda veterinerinizin verdiği itrakonazol (funit) , flukonazol gibi "zol" grubu etken maddeler daha etkilidir. uzun süre (1 aya kadar) kullanım gerekebilir

daha da ileri vakalarda amfoterisin-b kullanılır ancak size gerekmeyecek gibi görünüyor

Oyla 0