Birbirleri ile kavga ediyorlar !!

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Herkese merhabalar
Şuan este bir çift kuşum var kaşıma yem kusma
Ciflesme var ama dişi yuvaya ilgi duymaya başladığı için erkek tunekten atıyor
Dişiyi bazende dişi erkeği tunekten atıyor
Erkek hep kur yapma ciflesme isteği var
Dişi ise bu ilgisinden sıkıldı sanırım 8 Mayıs'ta eşe attım
Birbirlerine zarar vermeselerde kavga etmeye başladılar
Sonradan anlasamama durumu olur mu ?
Bu süreçte yapmam gereken birşey varmı ?
Cvp için şimdiden teşekkür ederim 🙏

Ekli dosyalar

• IMG_20220513_152826.jpg
    IMG_20220513_152826.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 8

Hobici

Forum Sakini
İnşaAllah çok güzel yavruları olur... Çifleşmek zorunda değiller. Lütfen en az 60 cmlik bir ev ayarlayın ve birden fazla tünek kullanın merdiven falan da olsun güzel birşey yapın işte:) Kapısı hep açık olsun...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuluçka için kötü bir durum. Gözlemde kalın çünkü bu evrede en çok eş öldürme durumları yaşanmaktadır. Şiddet artarsa kuluçkaya son verin ya da erkeği ayırınız.
Kafes düzeniyle alakalı bir problem de söz konusu olabilir. Erkekler dişi kuştan daha çok ilgi bekliyor ya da eşleşmesini istiyor olabilir. Doğrudan yuva ağzına dönük tünekler sağlıklı olmuyor kimi zaman.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
İnşaAllah çok güzel yavruları olur... Çifleşmek zorunda değiller. Lütfen en az 60 cmlik bir ev ayarlayın ve birden fazla tünek kullanın merdiven falan da olsun güzel birşey yapın işte:) Kapısı hep açık olsun...
Çok teşekkür ederim elimden geldiğince güzel bir ortam sağlamaya çalışıyorum kafesleri çok küçük değil
Kapılarını her zaman açık bırakamıyorum diğer kuşların kafesine konuyurlar 🤣
O zaman işler biraz karışıyor
Ama kanat egzersizi için çok fazla kafeste bırakmıyorum eş tutma olayı olmazsa salicam çok teşekkür ederim yorumlarınız için

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, kuluçka için kötü bir durum. Gözlemde kalın çünkü bu evrede en çok eş öldürme durumları yaşanmaktadır. Şiddet artarsa kuluçkaya son verin ya da erkeği ayırınız.
Kafes düzeniyle alakalı bir problem de söz konusu olabilir. Erkekler dişi kuştan daha çok ilgi bekliyor ya da eşleşmesini istiyor olabilir. Doğrudan yuva ağzına dönük tünekler sağlıklı olmuyor kimi zaman.
Cvp için çok teşekkür ederim 🙏
Mutlaka gözlem yapıyorum ama gözüm üstlerinde olacak
Kafesi dolap üzerine koydum
Güneş gören bir yere
Doğrudan olmasa da erkek tüye girdi
Bu yüzden olabilir mi bu davranışı ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üreme evresinde ki kuşların kafes konumu değiştirilmemeli. Sebebi bu bile olmuş olabilir. Tüydeki kuşlarda agresifleşebiliyor. İki ihtimalde mümkün

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
hiç birşey yapmaniza gerek yok ancak kuşları surekli takip edin, saldirganlık dozu artarsa kuşları ayırmaniz gerekebilir.

ilaveten nacizane tavsiyem, yavruluk takmayı mümkünse bu mevsime bırakmayin. izmir sıcağinda yaz dönemi kuluçka ve yavru beslemek kuşlar için işkence olur

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
hiç birşey yapmaniza gerek yok ancak kuşları surekli takip edin, saldirganlık dozu artarsa kuşları ayırmaniz gerekebilir.

ilaveten nacizane tavsiyem, yavruluk takmayı mümkünse bu mevsime bırakmayin. izmir sıcağinda yaz dönemi kuluçka ve yavru beslemek kuşlar için işkence olur
Aslında İzmir'de hava biraz serin
O yüzden taktım biliyorum zamanı değil
Çok teşekkür ederim yorumunuz için en geç Haziran başında kaldiricam yumurta Gelmez ise