Birkaç minik kuş

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Nur ı.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Selamlar, kendimi tanıttıktan sonra sıranın kuşlarıma geldiğini düşündüm. Fikrini çok sevdiğim bu güzel konseptle bunu gerçekleştirmek istedim.

Şu anki kuşlarından mı başlasam, geçmişe gidip şu anda yanımda olmayanlara mı değinsem karar veremedim. Galiba en güzeli şimdikilerden giriş yapmak 😄.

Bu prenses benim sahiplendiğim ilk papağan, yavruyken almıştım ve yanlış değilsem şuanda 4 yaşlarında kendileri. Pek nazlıdır, kendi istemediği sürece dokundurmaz kendine. İstediğinde ise gelir yanıma, eğer kafasını ben de kaşırım 😀.

Yakın zamanda kızgınlığa girdi ve kızgınlık yumurtası olsa da ilk yumurtalarını aldım. Şu anda kuluçkaya yatmasına izin veriyorum, nedeninden ileride bahsedeceğim inşAllah.

Screenshot_20220205-141311.jpg
En sevdiği salıncak 💕
Screenshot_20230514_152425.jpg
İlk yumurta süprizi (ilk, çünkü devamında 6 tane daha geliyor 😶)

Şimdi de diğer beslediğim papağanları, pakistan papağanlarını tanıtmak istiyorum.

Bu güzellikleri sahipleneli 1 yılı geçti, şu anda emin olmamakla beraber 3 yaşlarında diyebilirim (ilk aldığımda kesin yaş bilgisi yoktu). Aslında yabani oldukları için çok fazla bağ kuramadım, tabi ben kuramadım. Sultan papağanım ise onları çok sever (onların prensesimin sevdiğini söyleyemeyeceğim 😅)

Aldığım kişiler hobi olarak besliyorlardı ve papağan bakımından pek anlamadıkları besleme tarzlarından belliydi. İlk geldiklerinde elma gibi bir iki meyve hariç birşeyler yemiyorlardı, bu beni gerçekten uğraştırdı. Ama çok şükür ki alıştılar, şu anda hazırladığım kokulu karidesi bile silip süpürüyorlar 😁.

Kelimenin tam anlamıyla çifte kumrular, asla ayrılmıyorlar. Geldiklerindeki bakımsızlıklarını atlattıktan ve yeni düzenlerine alıştıktan sonra yuvalık yapıp takmıştım ve yumurtlamışlardı da. Ama kuluçkaya yatmamalarından, daha doğrısu yumurtaları ısıtamamalarından dolayı 7 yumurtaları bozuldu. Benim de biraz geç fark etmemden dolayı şimdiye kadarki iki kuluçka seferi sonuçsuz kaldı. Ama şuanda yine bir yumurtaları var ve bu sefer sağlıklı yavrulara kavuşacaklarından ümitliyim 😀.

Screenshot_20230514_154522.jpg
Evet, burada benim prensesimi dışlıyorlar :/
Screenshot_20230514_154451.jpg
Hep birlikte güneşlenmeye çıktıkları bir zamandan kare🌞

Son düzenleme:
Selamlar, kendimi tanıttıktan sonra sıranın kuşlarıma geldiğini düşündüm. Fikrini çok sevdiğim bu güzel konseptle bunu gerçekleştirmek istedim.

Şu anki kuşlarından mı başlasam, geçmişe gidip şu anda yanımda olmayanlara mı değinsem karar veremedim. Galiba en güzeli şimdikilerden giriş yapmak 😄.

Bu prenses benim sahiplendiğim ilk papağan, yavruyken almıştım ve yanlış değilsem şuanda 4 yaşlarında kendileri. Pek nazlıdır, kendi istemediği sürece dokundurmaz kendine. İstediğinde ise gelir yanıma, eğer kafasını ben de kaşırım 😀.

Yakın zamanda kızgınlığa girdi ve kızgınlık yumurtası olsa da ilk yumurtalarını aldım. Şu anda kuluçkaya yatmasına izin veriyorum, nedeninden ileride bahsedeceğim inşAllah.

Ekli dosyayı görüntüle 29264
En sevdiği salıncak 💕
Ekli dosyayı görüntüle 29267
İlk yumurta süprizi (ilk, çünkü devamında 6 tane daha geliyor 😶)

Şimdi de diğer beslediğim papağanları, pakistan papağanlarını tanıtmak istiyorum.

Bu güzellikleri sahipleneli 1 yılı geçti, şu anda emin olmamakla beraber 3 yaşlarında diyebilirim (ilk aldığımda kesin yaş bilgisi yoktu). Aslında yabani oldukları için çok fazla bağ kuramadım, tabi ben kuramadım. Sultan papağanım ise onları çok sever (onların prensesimin sevdiğini söyleyemeyeceğim 😅)

Aldığım kişiler hobi olarak besliyorlardı ve papağan bakımından pek anlamadıkları besleme tarzlarından belliydi. İlk geldiklerinde elma gibi bir iki meyve hariç birşeyler yemiyorlardı, bu beni gerçekten uğraştırdı. Ama çok şükür ki alıştılar, şu anda hazırladığım kokulu karidesi bile silip süpürüyorlar 😁.

Kelimenin tam anlamıyla çifte kumrular, asla ayrılmıyorlar. Geldiklerindeki bakımsızlıklarını atlattıktan ve yeni düzenlerine alıştıktan sonra yuvalık yapıp takmıştım ve yumurtlamışlardı da. Ama kuluçkaya yatmamalarından, daha doğrısu yumurtaları ısıtamamalarından dolayı 7 yumurtaları bozuldu. Benim de biraz geç fark etmemden dolayı şimdiye kadarki iki kuluçka seferi sonuçsuz kaldı. Ama şuanda yine bir yumurtaları var ve bu sefer sağlıklı yavrulara kavuşacaklarından ümitliyim 😀.

Ekli dosyayı görüntüle 29273
Evet, burada benim prensesimi dışlıyorlar :/
Ekli dosyayı görüntüle 29274
Hep birlikte güneşlenmeye çıktıkları bir zamandan kare🌞
Maşallah çok tatlılar 😍 yakında yavrularida görebiliriz inşallah 🙏 tüyleri kadar ömürleri olsun hepsinin

Maşallah çok tatlılar 😍 yakında yavrularida görebiliriz inşallah 🙏 tüyleri kadar ömürleri olsun hepsinin
Teşekkürler, bu güzel temenniniz için de ayrıca teşekkür ederim. Bu sefer başarılı olması adına birşey deniyorum, sonuç alırsam buraya ekleyeceğim inşAllah 😄.

Maşallah 😍🧿 çok güzel hepside kavga vs . Olmuyor mu?
Üreme dönemi hariç kavga etmiyorlar (tabi can ciğer kuzu sarması da değiller 😁). Üreme dönemlerinde pakistanlar biraz agrasif oluyor.

Maşallah canlara. Nasıl güzel görünüyorlar.
Teşekkür ederim portfolyo konunuz için
Ben teşekkür ederim asıl 😊

Bugün sizlere biraz beslenme programımızı anlatmak istiyorum.

En başta belirtmeliyim ki diyetleri dönemsel olarak değişiyor. Zaten bir kuşun beslenmesinde önemli bir nokta bu. Mesela şu anda kuluçka sürecindeler ve bu yüzden sade bir diyet takip ediyorum. Ama örneğin yumurtlama sürecinden önce diyetlerinde dengeli şekilde protein, A ile E vitamini ve mineral olmasına dikkat ediyordum.

Geçtiğimiz günlerdeki, kuluçka süreci başlamadan önce verdiklerimden bahsetmek istiyorum.

Kuşların yumurtlama dönemiydi ve gerek üretim verimi açısından, gerekse dişi kuşun sağlığı açısından önemli bir süreç. Bu dönemde verdiğim başlıca gıda karidesli mamaydı 🍤. Karides, potein ihtiyaçları için verilebilecek en güzel besin bence. Ayrıca vitamin, yağ ve mineral bakımından da oldukça besleyici bir besin.
Haftada 2 kere verdiğim karidesli mama esasında kuru mama + haşlanmış karides + bir çeşit ek besinden (Meyve, sebze, buğday filizi vs. Gününe göre değişiyor bu.) oluşuyor. Özellikle kokusundan dolayı mızmızlanarak yedikleri için sade şekilde vermiyorum 😅

Bu dönemde vermeye dikkat ettiğim bir diğer besin buğday yağı 🌾. Bilirsiniz ki üreme zamanında en çok verilen vitamin, E vitaminidir. Buğday yağı doğal olarak E vitamini ihtiyaçlarını karşılayacak çok güzel bir besin. Ben de bu yüzden haftada 2-3 kere mutlaka veriyordum.
Aman dikkat, kuşları kızıştırdığı için ilk yumurta geldiğinde kesilir ❕

Bu bahsettiğim iki besin haricinde sebze, sebzeye göre daha seyrek olarak meyve, buğday filizi, hayvansal yağ, polen gibi verdiğim başka besinler de var. Ama onları başka zaman anlatırım artık, yoksa bu yazı çok uzayacak 😅.

Son düzenleme:
Bir zamanlar karidesli mamalarla yoğun imtihanım oldu :D. Maalesef bizim bebişler pek sevemediğinden klasik ballı yumurtalılarla idare ettik. Kuşlarınıza çok iyi baktığınız için teşekkür ediyorum. Bazen bir canlıya bakıldığını unutan çok oluyor :(

Bir zamanlar karidesli mamalarla yoğun imtihanım oldu :D. Maalesef bizim bebişler pek sevemediğinden klasik ballı yumurtalılarla idare ettik.
Kafeste yemleri olduğu sürece benimkiler de karidesin yüzüne bakmıyor. Kokusu yüzünden ben bile rahatsız oluyorum 😅.

Kuşlarınıza çok iyi baktığınız için teşekkür ediyorum. Bazen bir canlıya bakıldığını unutan çok oluyor :(
Malesef ki doğru diyorsunuz, ilgisi ve bilgisi olmamasına rağmen belki para, belki de başka birşey amacıyla kuş besleyen çok insan var.