Bitki Yetiştirirken Yapılan 10 Büyük Hata

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,874
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
BİTKİ YETİŞTİRİRKEN YAPILAN 10 BÜYÜK HATA
Tüm bahçe işleri gibi, harika sebzelerin yetiştirilmesi tecrübe gerektirir. Birşeyler yetiştirmek için fazla deneyime sahip olmanız gerekmez. Fakat araştırmanız gerekir. Genellikle balkon bahçeciliğiyle uğraşan kişilerin yaptığı / karşılaştığı 10 hatadan bahsedeceğim ve tavsiyelerde bulunacağım. Haydi başlayalım :)
1.Dona Yakalananlar


Bahçeyi ekmek için her baharda sabırsızlanırız. Fakat don dönemi geçtiğine emin olmadan yaptığımız dikimler hüsrana uğratabiliyor bizleri. Eğer dikilen fide veya tohumları korumak için bir plana sahipseniz bu sorun teşkil etmeyecektir. Fakat böyle bir plana sahip değilseniz ekim takvimini incelemenizi ve yaşadığınız bölgenin hava koşullarına göre ekiminizi gerçekleştirin.
2. Bahçenize uygun olmayan bitkilerin ekimi !

Bitki ekmeden önce bahçenizi hazırlamalı ve yaşadığınız iklim şartlarına uygun bitkiler ekmeyi denemelisiniz. Gün ışığı alma saati, toprak zenginliği, gölgeli alanları vs. bilmek gerekir. Kimi bitkinin yetişmesi ve ürün verebilmesi için uygun alanlara dikilmesi gerekir. Bunun için şartlar yaratılmazsa başarılı bir sezon geçiremeyebilirsiniz. :(
Fide ekimi yapmadan önce bitkilerin ne koşullarda yetiştiğini araştırınız. Örneğin dolmalık biber bitkisi şu koşullar altında iyi yetişir;

Dikim yeri : güneşli / yarı gölge

Önerilen: Saksı, bahçe ve açık alan tarla

Toprak : Verimli, süzek, humuslu toprak

Çiçeklenme dönemi : Bahar sonu yaz boyu

Dona dayanıklılık : Mevsimlik sebze

Saksıda ve bahçede kolaylıkla yetişirler.

Bakım önerileri:
Organik maddece zengin, çeşitli besin maddelerini içeren, tınlı, tınlı-kumlu, su tutma kapasitesi iyi, çabuk ısınılabilir, derin, geçirgen, iyi drene edilmiş topraklar biber için uygundur. Ağır-killi ve fazla su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar biber tarımına uygun değildir. Biber, kök sisteminin yüzeysel olmasından dolayı toprak neminin yüksek seviyede olması istense de, yetersiz drenajı olan ağır topraklarda aşırı sudan etkilenir.

İlk çiçeklenme başladığı dönemlerde bitkiler kuraklığa oldukça duyarlıdır. Bu sebeple bu dönemde sık aralıklarla hafif sulamalar yapılabilir. Saçak kök yapısı nedeniyle biber az ve sık su ister. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve organik gübrelerle desteklenen toprakta yetişen biber bol hasat verir. Hayvan gübresi, kum ve toprak karışımlarında 1:1:1 oranı veya 2:1:1 oranı uygulanmalıdır. Hayvan gübresi iyice yanmış ve elenmiş, kum elenmiş dere kumu, toprak elenmiş geçirgen bahçe toprağı olmalıdır.

3. Budama korkusu

Maalesef bu konuda çoğumuz sıkıntı yaşıyoruz. Bitkiyi nasıl budamalıyımdan ziyade ona zarar vermek istemiyoruz. Bu durumda ektiğiniz bitkiyle ilgili araştırmalar yapıp budama yöntemlerini öğrenmelisiniz. Daha verimli bir sezon geçirmek istiyorsanız budamayı unutmamalısınız.

4. Bakabileceğiniz kadar ekin!

Eminim birçoğumuz ( özellikle geniş bahçe sahipleri ) yiyebileceğimiz den çok, sırf ekmek için bahçeyi boydan boya dolduruyordur. Buda bahçenizde daha çok zaman kaybetmenize ve dönem dönem ilgilenmek istemememize sebep oluyor. Ekim yapmadan önce bahçeniz için kendinizden ne kadar zaman ayırabilirsiniz bunu hesap etmelisiniz. Ektiğiniz bitkilere aynı oranda ilgi göstermeniz gerektiğini unutmamalıyız.

5. Ekim yaparken dikim mesafesini ayarlama sıkıntısı

Bu hepimizin başına gelen sorunlardan bir tanesidir. Ekerken gözümüze geniş görünür boşluklar ve daha fazla yaklaştırırız fideleri birbirine. Bu durumda tamamen yanlıştır. Bitkileri ekerken aralarında en az 45-60 cm arası bir mesafe olmasına özen göstermeliyiz. Eğer çiçekli bir bitki ektiyseniz çiçeklerin gölgede kalmaması gerekir. Sık ekilen bitkiler birbiriyle iç içe geçerek gölge alanları arttırıyor ve aynı zamanda çiçeklenmeyi azaltıyor.

6. Düzenli Sulama Planı

Düzenli su ve besinler olmadan, bitkiler stres altında olurlar ve gelişimleri aksar veya ölürler. Sulama için bir zaman tablosu yapmalısınız. Bitkilerinize göre bu zamanı ayarlamalısınız. Örneğin 3 günde 1 yakın oranlarda, sabah yada akşam saatlerde sulamayı tercih edebilirsiniz. Hasat döneminden önce toprağı kompostolar, gübreler vb. organik /inorganik besinlerle zenginleştirebilirsiniz. Alttaki konu ilginizi çekebilir;
Bahçeniz için Kompostun Önemi

Organik Saksı Toprağı

Saksı Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Toprak Besinlerinin eksiklik ve ya fazlalıkları sonucu oluşan hasarlar

7. Yabani otları temizlemeyi unutmayalım !

8. Kimyasal değil doğal ilaçlarla bahçelerdeki zararlı haşerelerden kurtulma yöntemlerini araştıralım!

9. Tohum satın alırken Geleneksel tohum olmasına dikkat edelim ! Bu konuyla ilgili bilgi almak için alttaki konuyu inceleyiniz;

Geleneksel Tohum Alırken Dikkat!

10. Bitkilerinizle ilgili kararlar alırken lütfen İnternet sitelerinde araştırma yapınız. Sadece 1 kaynaktan elde ettiğiniz bilgilerle yetinmeyiniz.
bahceler.jpg
 
Üst