Muhabbet Kuşları Bonnie yem hakkında

Zafer

Forum Sakini
Merhabalar,
Bu ilk konum olması dolayısıyla herkese selamlar. 3.5 yaşında maviş bir muhabbet kuşa ve 7 aylık muhabbet kuşuna sahibim.
Bir sürü konu okudum ve bonnie yemin çok yağlı olduğu ve sürekli tüy dökme dönemine girdirdiği söyleniyor. Yem değiştirmeyi düşünüyorum.
Sizce haftalık olarak nasıl beslemeliyim? Yardımcı olursanız çok teşekkürler. Şimdiden bol konular ^^

Son düzenleme:

Zafer

Forum Sakini
tüy dökme döneminde olduğunu da düşünüyorum, fazla tüy döküyor çünkü. tüy dökme döneminde demişti kuşçu yulaf ve vitamin ver demişti, yulaf veriyodum haftada 3-4 gün.

Ekli dosyalar

• C85D1A5F-5031-42F2-8572-19CEEDCA8743.jpeg
    C85D1A5F-5031-42F2-8572-19CEEDCA8743.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 12

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
evet :) biraz tavsiye verebilir misiniz? siz kuşunuza nasıl bakıyorsunuz?
aslında onlar için dışarı çok tehlikeliyken kuşunuzun dışarıda gezip gelmesi gerçekten çok ilginç :D Bence kuşunuz dışarı çıktığında daha dikkatli olun kargalar kapabilir yada başka biri kuşu sahipsiz sanıp alabilir.
Ve evet tavsiye verebilirim forumdaki bazı kişiler kadar çok bilgili olmasam da size nasıl baktığımla ilgili tavsiye vermeyi çok isterim.
Şimdi haftada bir mama yapıp vermenizi öneririm eğer hazır mama alacaksanız nemli değil de kuru mama alın çünkü nemli mamalarda mantarların üreme riski daha büyük oluyormuş mama alacaksanız Quik marka mamayı almamanızı öneririm. Ben mama hazırladığım zaman eğer hazır mama kullanacaksam mamanın içine ayrıyeten yumurta kabuğu tozu,kızıl dal darı,elimde olan yeşillikler ve birazda yeminden üstüne serpiştiriyorum afiyetle yiyor bunların dışında Kendi mamanızı yapacaksanız mamanın içine güzel haşlanmış bir yumurta rendeleyip içine yukarda saydığım şeyleri de koyup yada içlerinde çıkarma yada ekleme yaparak mamanızı hazırlayabilirsiniz. Bunların dışında mamanın içine ayrıyeten havuç, varsa biraz sağlık tohumu gibi şeylerde ekleyebilirsiniz.
Yemini her gün üfleyin çünkü kuşlarımız yemlerinden yediklerinde yemin üstü tohum kabuklarıyla doluyor ve buda onların alttaki tohumlara ulaşmasını zorlaştırıyor. Bunun gibi suyunu da hergün değiştirin.
Bunun dışında Haftada 1 kafesinizi temizleyin çünkü pis kafesler hastalıklara davetiye çıkarır ve kafesinizde plastik tünek mümkünse hiç olmasın onun yerine ahşap yada doğadaki ağaçlardan kendi yaptığınız tünekler olsun mesela dut ağacından yapabilirsiniz burda dikkat etmeniz husus her ağaçtan tünek olmayacağıdır çünkü bazı ağaçlar kuşlarımız için zararlı olabiliyor.
Ve kafesin altına gazete kağıdı koymayın mubişler kemirmeyi çok sevdikleri için gazeteyi kemirirse o mürekkepler falan kuşlarımız için tehlike arz edebilir onun yerine peçete yada a4 kağıdı kullanmak daha iyidir.
Bunların dışında kuşunuz tüye girdiğinde haftada 1-2 defa küçük bir kapta yulaf verebilirsiniz ve suyuna b vitamini damlatabilirsiniz.
Haftada iki defa yeşillik verebilirsiniz ama yeşillikleri yıkadıktan sonra suyunun iyice kuruduğuna emin olun çünkü ıslak bir şekilde verirseniz kuşunuz ishal olabilir.
Bide bunların dışında düzenli probiyotik desteği sağlayabilirsiniz.
Benim aklıma şimdilik bu kadar geldi ben kuşuma genel olarak yukarıda yazdığım şekilde bakıyorum.

Zafer

Forum Sakini
aslında onlar için dışarı çok tehlikeliyken kuşunuzun dışarıda gezip gelmesi gerçekten çok ilginç :D Bence kuşunuz dışarı çıktığında daha dikkatli olun kargalar kapabilir yada başka biri kuşu sahipsiz sanıp alabilir.
Ve evet tavsiye verebilirim forumdaki bazı kişiler kadar çok bilgili olmasam da size nasıl baktığımla ilgili tavsiye vermeyi çok isterim.
Şimdi haftada bir mama yapıp vermenizi öneririm eğer hazır mama alacaksanız nemli değil de kuru mama alın çünkü nemli mamalarda mantarların üreme riski daha büyük oluyormuş mama alacaksanız Quik marka mamayı almamanızı öneririm. Ben mama hazırladığım zaman eğer hazır mama kullanacaksam mamanın içine ayrıyeten yumurta kabuğu tozu,kızıl dal darı,elimde olan yeşillikler ve birazda yeminden üstüne serpiştiriyorum afiyetle yiyor bunların dışında Kendi mamanızı yapacaksanız mamanın içine güzel haşlanmış bir yumurta rendeleyip içine yukarda saydığım şeyleri de koyup yada içlerinde çıkarma yada ekleme yaparak mamanızı hazırlayabilirsiniz. Bunların dışında mamanın içine ayrıyeten havuç varsa biraz sağlık tohumu gibi şeylerde ekleyebilirsiniz.
Yemini her gün üfleyin çünkü kuşlarımız yemlerinden yediklerinde yemin üstü tohum kabuklarıyla doluyor ve buda onların alttaki tohumlara ulaşmasını zorlaştırıyor. Bunun gibi suyunu da hergün değiştirin.
Bunun dışında Haftada 1 kafesinizi temizleyin çünkü pis kafesler hastalıklara davetiye çıkarır ve kafesinizde plastik tünek mümkünse hiç olmasın onun yerine ahşap yada doğadaki ağaçlardan kendi yaptığınız tünekler olsun mesela dut ağacından yapabilirsiniz burda dikkat etmeniz husus her ağaçtan tünek olmayacağıdır çünkü bazı ağaçlar kuşlarımız için zararlı olabiliyor.
Ve kafesin altına gazete kağıdı koymayın mubişler kemirmeyi çok sevdikleri için gazeteyi kemirirse o mürekkepler falan kuşlar için tehlike arz edebilir onun yerine peçete yada a4 kağıdı kullanmak daha iyidir.
Bunların dışında kuşunuz tüye girdiğinde haftada bir küçük bir kapta yulaf verebilirsiniz ve suyuna b vitamini damlatabilirsiniz.
Haftada iki defa yeşillik verebilirsiniz ama yeşillikleri yıkadıktan sonra suyunun iyice kuruduğuna emin olun çünkü ıslak bir şekilde verirseniz kuşunuz ishal olabilir.
Bide bunların dışında düzenli probiyotik desteği sağlayabilirsiniz.
Benim aklıma şimdilik bu kadar geldi ben kuşuma genel olarak yukarıda yazdığım şekilde bakıyorum.
merak etmeyin, yakınlarda ağaçlar var ve evimiz yüksek olduğu için gözüküyor. yakınlardaki ağaca gidiyor veyahut apartmanların etrafında tur atıyor. kargalara falan çok dikkat ederim, genelde olmuyor zaten. şu ana kadar gitmedi başka eve, zaten kış oldu çıkarmam. önerdiğiniz kaliteli vitamin var mıdır? bi de probiyotik? diğer işlemlerin çoğunu yapıyorum biraz da doğal beslemek istiyorum açıkçası.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
merak etmeyin, yakınlarda ağaçlar var ve evimiz yüksek olduğu için gözüküyor. yakınlardaki ağaca gidiyor veyahut apartmanların etrafında tur atıyor. kargalara falan çok dikkat ederim, genelde olmuyor zaten. şu ana kadar gitmedi başka eve, zaten kış oldu çıkarmam. önerdiğiniz kaliteli vitamin var mıdır? bi de probiyotik? diğer işlemlerin çoğunu yapıyorum biraz da doğal beslemek istiyorum açıkçası.
Forumun büyük çoğunluğu vitamin olarak gervit w marka vitamini öneriyor şu anlık bende o vitamin yok ama en kısa zamanda bende alacağım inşallah. Yani bence gervit w vitaminini alabilirsin gayet kaliteli bir vitamin. Ama probiyotik için birşey söyleyemeyeceğim çünkü benim de elimde şu anlık bir probiyotik yada önerebileceğim bir probiyotik yok. Bu konu hakkında bilgili kişiler bu konuyu gördüklerinde eminim ki yazacaklardır.

Rüştü Okumuş

Çevirmen
Probiyotik olarak röhnfied entrobac öneririm.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar,
Bu ilk konum olması dolayısıyla herkese selamlar. 3.5 yaşında maviş bir muhabbet kuşa ve 7 aylık muhabbet kuşuna sahibim.
Bir sürü konu okudum ve bonnie yemin çok yağlı olduğu ve sürekli tüy dökme dönemine girdirdiği söyleniyor. Yem değiştirmeyi düşünüyorum.
Sizce haftalık olarak nasıl beslemeliyim? Yardımcı olursanız çok teşekkürler. Şimdiden bol konular ^^
Merhabalar. Hoşgeldiniz aramıza :)

Bonnie yem Türkiye menşeili düşük kaliteli bir yemdir. Dolayısıyla da kuşunuz üzerin de olumsuz neticeleri kaçınılmaz olabilir.

Forumumuz da önerilen bazı kaliteli yemler şunlardır :

- Versele laga prestige
- benelux premium budgies karışık üretici yemi

Önerilen bazı multivitaminler şunlardır :

- Röhmfried gervit-w
- Versele laga opti breed

B vitamini ( özellikle tüy sağlığı ve tüy dönemi için ) öneri :

- Röhnfried bt amin forte

------

Merak ettiğiniz başka şeyler var ise çekinmeden sorabilirsiniz (y)

Zafer

Forum Sakini
Öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler, hoş buldum :)
Sanırım maviş tüy dökme döneminde, sadece b vitamini mi kullanayım?
Normal dönemde probiyotiği ve vitamini ne sıklıkla kullanmalıyım, aynı anda verebilir miyim?

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler, hoş buldum :)
Sanırım maviş tüy dökme döneminde, sadece b vitamini mi kullanayım?
Normal dönemde probiyotiği ve vitamini ne sıklıkla kullanmalıyım, aynı anda verebilir miyim?
Ben probiyotiği haftada 1,vitamini ise 10-15 günde bir veriyorum.Aynı an da değil de günlere yayarsanız daha iyi olur.Mama ve sebze-meyve yediği için arada çok sık vitamin vermiyorum.Tüy döneminde haftada 2 kez B vitamini kullanıyorum.

Zafer

Forum Sakini
Ben probiyotiği haftada 1,vitamini ise 10-15 günde bir veriyorum.Aynı an da değil de günlere yayarsanız daha iyi olur.Mama ve sebze-meyve yediği için arada çok sık vitamin vermiyorum.Tüy döneminde haftada 2 kez B vitamini kullanıyorum.
marka vermeniz mümkün müdür?
mamayı nasıl yapıyorsunuz?
teşekkür ederim:)

Hazal 

Yönetici
Moderatör
marka vermeniz mümkün müdür?
mamayı nasıl yapıyorsunuz?
teşekkür ederim:)
Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac,vitamin Nekton-s normalde ama bu sıra gelmediği için Sera kullanıyorum.Fakat Versele-laga opti breed alıcam bitince :) tüy döneminde de Versele Laga mutavit veriyorum.

Mamayı da arada Cede kuru mama,arada kendim yumurta haşlayarak yapıyorum.İçine mevsim sebzeleri bazen de buğday ruşeymi ekliyorum.Mesela bir mamaya brokoli,kapya biber diğerine kırmızı pancar,havuç,dereotu gibi.Böyle karışık gidiyorum çeşitli beslenmesi için.Çok az olmak kaydıyla meyve de veriyorum.

Zafer

Forum Sakini
ğeki
Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac,vitamin Nekton-s normalde ama bu sıra gelmediği için Sera kullanıyorum.Fakat Versele-laga opti breed alıcam bitince :) tüy döneminde de Versele Laga mutavit veriyorum.

Mamayı da arada Cede kuru mama,arada kendim yumurta haşlayarak yapıyorum.İçine mevsim sebzeleri bazen de buğday ruşeymi ekliyorum.Mesela bir mamaya brokoli,kapya biber diğerine kırmızı pancar,havuç,dereotu gibi.Böyle karışık gidiyorum çeşitli beslenmesi için.Çok az olmak kaydıyla meyve de veriyorum

Mamayı da arada Cede kuru mama,arada kendim yumurta haşlayarak yapıyorum.İçine mevsim sebzeleri bazen de buğday ruşeymi ekliyorum.Mesela bir mamaya brokoli,kapya biber diğerine kırmızı pancar,havuç,dereotu gibi.Böyle karışık gidiyorum çeşitli beslenmesi için.Çok az olmak kaydıyla meyve de veriyorum.
çok teşekkürler bilgiler için.
daha çok doğal beslemek istiyorum ben fakat probiyotiğin doğal olduğu söylendi. probiyotik ve vitamin vermeden olur mu yoksa mecburi midir?

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Probiyotikler bağırsak sağlığı için önemli malum,çabuk ishale dönen hayvanlar muhabbetler.O yüzden aşırıya kaçmadan verilmesini ben doğru buluyorum.Vitamin konusunda da ne kadar çeşitli ve dengeli besleyebiliriz emin değilim.Zaten tohum ağırlıklı gidiyoruz,sebze meyve de aşırı veremiyoruz.

Ev ortamında doğadaki gibi asla olamayacağı için beslenme ve düzenleri bu tip katkıların önemli olduğunu düşünüyorum ben.İlla verilmeli mi ? Bu konu tartışmalı bence.Gerek duydukları her vitamin,mineral vs karşılayabilsek o zaman belki dışardan destek gereksiz olabilirdi.Ama dediğim gibi bunun da çok mümkün olduğunu düşünmüyorum.Ben zaten başarabilirsem yavaştan pelet yeme geçeceğim.O zaman bu tip katkıları çok çok azaltırım herhalde.

Melek Cankurt

iyikus.com Üyesi
Probiyotikler bağırsak sağlığı için önemli malum,çabuk ishale dönen hayvanlar muhabbetler.O yüzden aşırıya kaçmadan verilmesini ben doğru buluyorum.Vitamin konusunda da ne kadar çeşitli ve dengeli besleyebiliriz emin değilim.Zaten tohum ağırlıklı gidiyoruz,sebze meyve de aşırı veremiyoruz.

Ev ortamında doğadaki gibi asla olamayacağı için beslenme ve düzenleri bu tip katkıların önemli olduğunu düşünüyorum ben.İlla verilmeli mi ? Bu konu tartışmalı bence.Gerek duydukları her vitamin,mineral vs karşılayabilsek o zaman belki dışardan destek gereksiz olabilirdi.Ama dediğim gibi bunun da çok mümkün olduğunu düşünmüyorum.Ben zaten başarabilirsem yavaştan pelet yeme geçeceğim.O zaman bu tip katkıları çok çok azaltırım herhalde

Melek Cankurt

iyikus.com Üyesi
İki yaşındaki sultan papağanıma Energy cube marka pelet yem aldım severek yiyor araştırıp denemenizi öneririm