Boyun bölgesindeki tüyler

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
B9FF96D9-48A1-4CED-BEBD-E2CE991F61DD.jpegMerhaba arkadaşlar size bir sorum olacaktı. Kuşumun boyun bölgesi yaklaşık 2 haftadır böyle. Özellikle banyo yaptığında çok belli oluyor. boyun kısmın da çıkan tüyleri de biraz kötü çıkıyor,mesela bir tüy kapsülden çıktığında düz ve güzel bir şekilde çıkar ya işte boyun bölgesindeki tüyler karışık,dağınık bir şekilde çıkıyor yani bir tüy gibi düz çıkmıyor. Eskiden orasından çok huyluydu ikide bir orasını kaşıyordu resmen ordaki kapsüldeki tüylerini açmaya yada kopartmaya çalışıyordu ama şuan çok şükür öyle yapmıyor.Tabi yapıyor ama eskisine kıyasla daha az yapıyor. Ne yapabilirim ordaki tüylerinin düzelmesi için?

Son düzenleme:
Tam uzamış hali var mı o bölgenin eski fotoğraflarda.
Tüyler bazı bilinmeyen sebeplerden -kimisi stresten diyor- yaka tüylerinin gelişim yönü değişiyor. Örnek bulursam ekleyeceğim.
Henüz bilinen bir cevabı yok bunun bu nedenle sağlıklı yorum yapmak mümkün değil. Genelde show jumbo dediğimiz kuşlarda gözlemlenen bir durumdur ama ufak kuşlarda da bozulmalar olabiliyor. Genetik bir sorunda olabilir ya da o bölgede tüylerin iyi çıkmamasına sebep olan bir yapı olabilir. Bu şekilde anlaşılması çok güç ne yazık ki.

Oyla 0
Tam uzamış hali var mı o bölgenin eski fotoğraflarda.
Tüyler bazı bilinmeyen sebeplerden -kimisi stresten diyor- yaka tüylerinin gelişim yönü değişiyor. Örnek bulursam ekleyeceğim.
Henüz bilinen bir cevabı yok bunun bu nedenle sağlıklı yorum yapmak mümkün değil. Genelde show jumbo dediğimiz kuşlarda gözlemlenen bir durumdur ama ufak kuşlarda da bozulmalar olabiliyor. Genetik bir sorunda olabilir ya da o bölgede tüylerin iyi çıkmamasına sebep olan bir yapı olabilir. Bu şekilde anlaşılması çok güç ne yazık ki.
71038BD8-0BC0-4A40-9536-D4C106699704.jpeg
Eski fotoğrafları bu şekilde zaten kuşum tüye girdikten sonra böyle oldu niyeyse bu tüy değişimi diğer tüy değişimlerine benzemedi ve çok daha uzun sürdü ve sürüyorda :(

Son düzenleme:
Oyla 0
Kafesinizi değiştirmeniz gerekiyor ve gaganın kesilmesi lazım. Üst gaga çok uzamış. Göz enfeksiyonu da olabilir ama tam emin olamadım fotodan.
Genel anlamda bakımsız görünüyor kuş. Kaliteli bir B vitamini ihtiyacınız ve düzenli banyo yaptırmanızı önereyim.
Yem olarak ne kullanıyordunuz?

Oyla 0
Kafesinizi değiştirmeniz gerekiyor ve gaganın kesilmesi lazım. Üst gaga çok uzamış. Göz enfeksiyonu da olabilir ama tam emin olamadım fotodan.
Genel anlamda bakımsız görünüyor kuş. Kaliteli bir B vitamini ihtiyacınız ve düzenli banyo yaptırmanızı önereyim.
Yem olarak ne kullanıyordunuz?
ben elimden geldiği kadar bakımını yapıyorum şuan haftada bir hazır mama veriyorum kullandığım kuru mamanın içine ayrıyeten yumurta kabuğu kızıl dal darı yeşillik ve yeminden biraz serpiştirerek veriyorum afiyetle yiyor ve kafesi daha yeni aslında, kafesini alalı 1 yıl olmadı bu yaz tatilinde almıştık acaba neden kafesin değiştirilmesini önerdiniz eğer kötü birşey varsa sirkeli suyla güzel bir şekilde yıkayım. Gerçekten onu çok seviyorum ve bakımını elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Ve gagasını nasıl kescem ben :( kafesinde doğal tünekler ve mirenalli Gaga taşı var onlarla törpiliyemez mi pandemi sebebiyle veterinere gidebileceğimizi sanmıyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Gagasının kesinlikle düzenlenmesi gerekiyor. Kafesiniz paslandığı için söyledim. Paslı kafesler sağlığını etkiliyor kuşların. Kuşlar o bölgeleri kemirmeyi seviyor. Sarı darı oranı yüksek bir yeminiz var. Bitmeye yakın yeni bir ürün için tekrar konuşalım olur mu?

Oyla 0
Gagasının kesinlikle düzenlenmesi gerekiyor. Kafesiniz paslandığı için söyledim. Paslı kafesler sağlığını etkiliyor kuşların. Kuşlar o bölgeleri kemirmeyi seviyor. Sarı darı oranı yüksek bir yeminiz var. Bitmeye yakın yeni bir ürün için tekrar konuşalım olur mu?
Anladım teşekkür ederimmm o zaman müsait olduğumuz bir zaman veterinere götürürüm kuşumu , onlar keser çünkü ben daha kuşumun tırnağını kesmemişken Gaga işine hiç karışmayayım zaten tırnağı uzadımı veterinere götürüyorduk artık Gaga içinde gidecez sanırım. Birde birşey soracağım Gaga kesiminde kuş strese girmez mi çünkü götürdüğüm veterinerde veterinerler hayvanları muayene ettikleri odaya pandemi sebebiyle bizi almıyorlar bide ya fazla keserlerse ya aklımda bir sürü soru var :(daha önce hiç gagasını kestirmemiştik nasıl olcak bu iş bilmiyorum inşallah kestirdiğim zaman güven sorunu yaşamaz dicemde eminim ki elime karşı daha soğuk olacaktır :(

Son düzenleme:
Oyla 0
Genel anlamda bakımsız görünüyor kuş.
Kuşumun bakımsız göründüğünü söylemişsiniz bunun için ne yapmalıyım zaten kafes temizliğine dikkat etmeye çalışıyorum tüyde olduğunda vitamin veriyorum ve haftada bir kuru mama veriyorum yani bunların dışında başka ne yapsam daha iyi olur. Açıkçası bende yeni çıkan tüylerini çok beğenmedim ve bu konu hakkında baya araştırdım ama çoğu yerde tüydeyken vitamin verin mama verinden başka birşey okumuyorum diyebilirim bunların dışında ne yapmalıyım

Oyla 0
Kuşumun bakımsız göründüğünü söylemişsiniz bunun için ne yapmalıyım zaten kafes temizliğine dikkat etmeye çalışıyorum tüyde olduğunda vitamin veriyorum ve haftada bir kuru mama veriyorum yani bunların dışında başka ne yapsam daha iyi olur. Açıkçası bende yeni çıkan tüylerini çok beğenmedim ve bu konu hakkında baya araştırdım ama çoğu yerde tüydeyken vitamin verin mama verinden başka birşey okumuyorum diyebilirim bunların dışında ne yapmalıyım
Haftada 1 mama ve 1 defa da sade haşlanmış yumurta
2 kere yeşillik
Haftada 1 vitamin, tüyde olduğu için 2 kere verebilirsin
Haftada 1 probiyotik
Haftada 1 tatlı kaşığı sağlık tohumu verebilirsin. Bunun dışında yapılacak pek de bir şey yok. Doğanay abi bakımsızlık derken ne kastetmiş onu anlayamadım. Bana göre kuşun oldukça güzel görünüyor.

Oyla 0
Haftada 1 mama ve 1 defa da sade haşlanmış yumurta
2 kere yeşillik
Haftada 1 vitamin, tüyde olduğu için 2 kere verebilirsin
Haftada 1 probiyotik
Haftada 1 tatlı kaşığı sağlık tohumu verebilirsin. Bunun dışında yapılacak pek de bir şey yok. Doğanay abi bakımsızlık derken ne kastetmiş onu anlayamadım. Bana göre kuşun oldukça güzel görünüyor.
Teşekkür ederimmm :)

Oyla 0
Aloe Vera lı karışım hazırlayıp tüylerini ıslayabilirsiniz. İnanılmaz etkili bir karışım imkanı sunuyor. Aynı zamanda konudaki gibi bir sunum yaparsanız etkili bir üründür de.
Strese pek gireceğini zannetmiyorum. Saniyelik işlemler çünkü.

Oyla 0
Melike o yemi hala atmadınmı çöpe :) Kafesin sadece kapı kısmını kemirmiş kafeste bişey yok. Ben pas göremedim. Gagasının birazcık kısaltılması lazım, sadece ucundan alın yeterli. Bende ara sıra kısaltıyorum korkulacak birşey yok. Birde hangi marka mamayı kullandığını sorabilirmiyim? Birde kuşun dışkılarını ekle ben sana yardımcı olucam ;) Eklemeyi unuttum hangi marka vitamin kullanıyorsun birde?

Oyla 0
Melike o yemi hala atmadınmı çöpe :) Kafesin sadece kapı kısmını kemirmiş kafeste bişey yok. Ben pas göremedim. Gagasının birazcık kısaltılması lazım, sadece ucundan alın yeterli. Bende ara sıra kısaltıyorum korkulacak birşey yok. Birde hangi marka mamayı kullandığını sorabilirmiyim? Birde kuşun dışkılarını ekle ben sana yardımcı olucam ;) Eklemeyi unuttum hangi marka vitamin kullanıyorsun birde?
Teşekkür ederim Ümit abi :)
Quik marka mamayı kullanıyorum zaten bu kuru mamaya daha yeni başladım yemi aldığım zaman almıştım 2 haftadır kullanıyorum çok seviyor bu mamayı, mama hazırladığımı görse bir sağa bir sola gidiyor tüneğinde ama ne kadar kaliteli bir mama bilmiyorum.kokusu falan çok güzel ama içinde çok fazla nijer var mamayı yaptığımda içindeki fazla nijerleri ayırıyorum.tek kuş beslediğim için fazla kızışsın istemiyorum.
image.jpg
Mama bu şekilde vitamin olarak avisol-A kullanıyorum.
image.jpg
Açıkçası ben bu vitamin işinde çok acemiyim hangisi daha iyi hangisi daha faydalı çok bilmiyorum sonuçta bir kuşum olduğu için aldığım vitamin bana baya yetiyor o yüzden vitamin önerilerine açığım:)
image.jpg
Dışkıları ise bu şekilde bugün kafesin altında baya tüy vardı yaklaşık bir ay öncede vücudun da kapsüller vardı ama şu anda da tüy döküyor.

Oyla 0
Quik marka mamayı kullanıyorum zaten bu kuru mamaya daha yeni başladım yemi aldığım zaman almıştım 2 haftadır kullanıyorum çok seviyor bu mamayı, mama hazırladığımı görse bir sağa bir sola gidiyor tüneğinde ama ne kadar kaliteli bir mama bilmiyorum.kokusu falan çok güzel ama içinde çok fazla nijer var mamayı yaptığımda içindeki fazla nijerleri ayırıyorum.tek kuş beslediğim için fazla kızışsın istemiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 8109
Ekli dosyayı görüntüle 8110
Açıkçası ben bu vitamin işinde çok acemiyim hangisi daha iyi hangisi daha faydalı çok bilmiyorum sonuçta bir kuşum olduğu için aldığım vitamin bana baya yetiyor o yüzden vitamin önerilerine açığım:)
Ekli dosyayı görüntüle 8111
Dışkıları ise bu şekilde bugün kafesin altında baya tüy vardı yaklaşık bir ay öncede vücudun da kapsüller vardı ama şu anda da tüy döküyor.
Mama güzel görünüyor ancak dediğin gibi Nijer tohumu oranı bayağı fazla. Fazla Nijer tohumu kuşları zamansız kızıştırır. Özellikle tek kuş olunca kızışırsa hiç de iyi olmaz. O yüzden başka bi mamaya geç. En çok önerilen mama Cede’nin maması. Ben şahsen kullanmadım. Ama Doğanay abi de içlerinde olmak üzere çok öneriyorlar. Elindeki mama bitince Cede satın alabilirsin ya da kendin mama yapabilirsin. Ben mamayı kendim yapıyorum.

Vitamine gelecek olursak Avisol çok yeterli bir ürün değil. Multivitamin olarak Gerwit W ve B vitamini olarak -ki şu an kuşunun ihtiyaç duyduğu asıl vitamin B vitaminidir- Röhnfried’ın BT Amin Forte ürününü öneririm.

Dışkılara bakarsak şu anda biraz iz bırakmış gibi geldi bana. Onun dışında pek bir sıkıntı yok. İstersen probiyotik kullanabilirsin. Alttaki tarifi de uygulayabilirsin.

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 8109
Ekli dosyayı görüntüle 8110
Ekli dosyayı görüntüle 8111

Melike kuşunun durumu tamda tahmin ettiğim gibi. Başlamadan önce şunu belirteyim bu yazıcaklarım daha önce bir çok kez tecrübe ettiğim şeyler. Yani herkes kendi düşüncesini yazabilir tabiki, ama her konuda tartışma çıkmasından yoruldum artık. Ve benimkisi sadece tavsiye niteliğindedir isteyen uygular istemeyen uygulamaz...

Şimdi öncelikle şuradan başlıyım, Kuşunda hem iç mantar hemde dış mantar olduğunu düşünüyorum. O kullandığın mama muhtemelen mantar yuvası ve içinde de bolca şeker/tatlandırıcı var. Bu sorun nemli mamaların uygun şartlarda depolanmadığında hepsinde oluyor. Nemli ve sıcak olan her yerde mantar ürer. Yani kuşun o mamadan hem mantar hastalığı kapıyor, hemde içindeki şekerde mantarları beslediği için çift dikiş oluyor. Aynı şekilde yeminden de şüpheleniyorum ki görüntüsünden belli zaten. Yemden de mantar kapma olasılığı yüksek. Daha önce bu markaları kullanıpta mantar hastası olan bir çok kuş gördüğüm için bunu rahatlıkla söyleyebilirim..

Kuşunun zayıflaması ve göğüsündeki tüylerin dökülmeside mantarın en büyük belirtileridir. Mantarın tüyler ile olan ilişkisini Ayhan Otçuoğlu hocama mail atarakta sorabilirsiniz. Ayrıca diğer arkadaşlarımıza normal gelsede ben taze yaptığı dışkılarda mantar belirtisini çok rahat gözlemledim.

Peki bu durumda neler yapılması gerekiyor onları yazıyım kısaca; Öncelikle o mamayı ve yemi çöpe atmalısın. Yerine daha kaliteli yem ve mama alabilirsin. Yemi Faruk arkadaşımızdan alabilirsin. Mamayıda kaliteli bir markanın kuru mamalarından birini tercih edebilirsin. Özellikle kuru olmasına dikkat et, nemli mamaları tercih etme. Daha sonra İç ve dış mantar tedavisi yapman gerekiyor. Bunun içinde eczaneden flucan 1 kapsül ve aktardan göz taşı (bakır sülfat) alırsan nasıl kullanıldığını tekrar yazarım.

Unutmadan o vitaminide çöpe atarsan iyi olur. Yerine gervit w yada vl opti breed kullanabilirsin. Bu ürünlerin içeriğinde yeterince b kompleks vitamin var. O yüzden ayrıyetten b kompleks almana gerek yok...

Oyla 0
Melike kuşunun durumu tamda tahmin ettiğim gibi. Başlamadan önce şunu belirteyim bu yazıcaklarım daha önce bir çok kez tecrübe ettiğim şeyler. Yani herkes kendi düşüncesini yazabilir tabiki, ama her konuda tartışma çıkmasından yoruldum artık. Ve benimkisi sadece tavsiye niteliğindedir isteyen uygular istemeyen uygulamaz...

Şimdi öncelikle şuradan başlıyım, Kuşunda hem iç mantar hemde dış mantar olduğunu düşünüyorum. O kullandığın mama muhtemelen mantar yuvası ve içinde de bolca şeker/tatlandırıcı var. Bu sorun nemli mamaların uygun şartlarda depolanmadığında hepsinde oluyor. Nemli ve sıcak olan her yerde mantar ürer. Yani kuşun o mamadan hem mantar hastalığı kapıyor, hemde içindeki şekerde mantarları beslediği için çift dikiş oluyor. Aynı şekilde yeminden de şüpheleniyorum ki görüntüsünden belli zaten. Yemden de mantar kapma olasılığı yüksek. Daha önce bu markaları kullanıpta mantar hastası olan bir çok kuş gördüğüm için bunu rahatlıkla söyleyebilirim..

Kuşunun zayıflaması ve göğüsündeki tüylerin dökülmeside mantarın en büyük belirtileridir. Mantarın tüyler ile olan ilişkisini Ayhan Otçuoğlu hocama mail atarakta sorabilirsiniz. Ayrıca diğer arkadaşlarımıza normal gelsede ben taze yaptığı dışkılarda mantar belirtisini çok rahat gözlemledim.

Peki bu durumda neler yapılması gerekiyor onları yazıyım kısaca; Öncelikle o mamayı ve yemi çöpe atmalısın. Yerine daha kaliteli yem ve mama alabilirsin. Yemi Faruk arkadaşımızdan alabilirsin. Mamayıda kaliteli bir markanın kuru mamalarından birini tercih edebilirsin. Özellikle kuru olmasına dikkat et, nemli mamaları tercih etme. Daha sonra İç ve dış mantar tedavisi yapman gerekiyor. Bunun içinde eczaneden flucan 1 kapsül ve aktardan göz taşı (bakır sülfat) alırsan nasıl kullanıldığını tekrar yazarım.

Unutmadan o vitaminide çöpe atarsan iyi olur. Yerine gervit w yada vl opti breed kullanabilirsin. Bu ürünlerin içeriğinde yeterince b kompleks vitamin var. O yüzden ayrıyetten b kompleks almana gerek yok...
Cede nemli mama alacaktım sen mantar deyince bı tırstım.

Oyla 0

Ümit abimizden ezber bozan açıklamalar.

Oyla 0

Gerçekten çok üzüldüm. Zaten bu aralar bende bazı farklılıkları fark ediyordum ama mantar olabileceği hiç aklıma gelmemişti:( Bide birşey soracağım iç ve dış mantarın olduğuna kesin emin misiniz hani tüy dönemindeya belki oradaki boyun tüylerini çıkaramamıştır.Bide Aslında kullandığım mama nemli değil kuru mama ama madem ki mantarlar sık bulunuyorsa artık büyük ihtimalle bir daha kullanmam o mamayı. Zaten çok şükür az verdim yani toplamda 2 gün mü ne mama verdim o yüzden çok mutluyum daha fazla verseydim eğer eminim ki daha kötü olurdu.

Oyla 0