Bozulan dışkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Normalde kuşumun dışkısı 1 haftadır şu şekilde oluyordu.

IMG_20210911_192753_1.jpg

Dün salatalık verdim. Bayağı da yedi. Ve bu sabah şu şekilde oldu.

IMG_20210916_093943.jpg

Salatalık yedi diye bu derece bozulur mu dışkısı? Yoksa bir hastalıktan şüphelenmeli miyim?

Haftada 2 kere probiyotik, 1 kere Multivitamin ve 2-3 kere mama veriyorum.

Kursak enfeksiyonu olma olasılığı var dışkıya bakarak söylüyorum ancak anlamanın en doğru yolu bu olmaz.

Oyla 0
Bu tarz durumlarda triflucan yakın tarihte kullanıldı ve değişim olmadı ise diğer durumları değerlendirmek gerekiyor. Dışkı tahliliyle anlaşılabilir en doğru şekilde. Yerinizde olsam kursak mant olayını elediğiniz için koksidyoz gibi sorunlara ikincil olarak yönelmek doğru olabilir. Sulphamazethine denenebilir.

Oyla 0
Bu tarz durumlarda triflucan yakın tarihte kullanıldı ve değişim olmadı ise diğer durumları değerlendirmek gerekiyor. Dışkı tahliliyle anlaşılabilir en doğru şekilde. Yerinizde olsam kursak mant olayını elediğiniz için koksidyoz gibi sorunlara ikincil olarak yönelmek doğru olabilir. Sulphamazethine denenebilir.
Dışkı tahlilinde hangi testlerin yapılmasını istemeliyim sizce?

Oyla 0
@Doğanay Y. Bir de kuşum tüy dökme dönemine girdi sanırım. Son 2 gündür altı tüy doluyor. Tüy dökümü dışkıyı bu kadar bozar mı?

Oyla 0
Başka bir konuda anlatmıştım.
Sekans Laboratuvarı. Öncelikle sitesine girip numune formunu yazdırın. Daha sonra formda bilgileri girdikten sonra açıklama kısmına kısaca durumunuzdan ve bu minvalde yaptırmak istediğiniz analizlerden bahsedin. Alt kısımdaki parametre kısmındaki kutucuklara sırasıyla Ekim, Mantar ve Parazit yazın. @neanderthalensis hocam başka analiz gerekiyorsa eğer ben bilmiyorum belirtebilirseniz iyi olur. En geniş kapsamlısı için bu üçünü yazmanız yeterli sanırım. Daha sonra strafor kutu ve buz aküsü temin edin. Hastanelerin numune alım yerlerinden ise tahlil kabı rica ederseniz vereceklerdir. Bu tahlil kabına makyaj pamuğu koyduktan sonra üstüne dışkıları koymanız yeterli. Ben kendilerine sordum elimde de halihazırda vardı ufak bir pamuğu 2 ampul serum fizyolojik ile nemlendirip kabın içine attım ağzını sıkıca kapatıp buz aküsüyle beraber strafor kutuya koyarak kargoladım. Siz sorun yine de serum fizyolojiğe gerek olmayabilir. Olursa da eczaneden alabilirsiniz uygun fiyatlı. Strafor kutu ve buz aküsünü 20 TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Kargo ise ben İstanbul'dayım 32 TL tuttu. Analiz ücretleri ise Ekim 50 TL (Bakteri üremesi olursa antibiyogram yapılacağı için 50 TL daha ekleniyor) mantar 50 TL parazit de yine 50 TL. Kısacası analiz ücreti antibiyograma gerek olmazsa 150 TL gerek olursa da 200 TL. Şunu da belirteyim mesela megabakter için özel bir araştırma yapmalarını istemiştim ve süreç normale göre 2-3 gün daha uzadı bende. Fiyata dahil ben söylemesem bile megabakter incelemesi mikroskoptan bakacaklardı zaten ama belirttiğim için özellikle incelediler ve megabaktere özel sonuç da paylaştılar benimle. Aklınıza takılan bir şey olursa buradan veya özelden çekinmeden sorabilirsiniz.
Kaba makyaj pamuğu vb. koymadan direk dışkı koyulmalı. Düzelteyim.

Oyla 0
Kuşum 4 senedir bizimle, ilk kez bu kadar yoğun tüy döktüğünü gözlemliyorum. Sabah kalktığımda resmen altı tüy dolmuştu. Birkaç gün boyunca vitamin ve elektrolit tavsiyesi vereceğim, dışkısında düzelme olmazsa tahlil yaptıracağım.

Oyla 0
Tüy dönemini atlattıktan sonra eğer bir ilaç önerilirse başlayınız. Ağır tüy değişimlerinde dışkılar çok farklı görünümlerde olabilir.

Oyla 0
Dışkılar toparlıyor. Riskli bir durumda değil bence. Geçtiniz mi bilmiyorum ama iç parazit için bir uygulama yapınız. Sitraks ya da nilverm

Oyla 0

Oyla 0
Kuşta parazit yoksa bu ilacın farklı bir etkisi olur mu?

Oyla 0
Dışkıları yine tuhaf bir hâl almaya başladı. Artık son çare dışkı analizi yaptırmak kaldı. En azından bir hastalık varsa o belli olur.

IMG_20210927_145941.jpg

Oyla 0