Bugday filizlendirme/2 yontem karsilastirma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bluefish
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bluefish

Forum Sakini
Merhaba arkadaslar,
Faydalari say say bitmez (hem bizler hem kuslar icin) tohum filizlendirmesini forumda ve internette cokca paylasilan 2 yontem ile denedim. Sonuclari paylasmak istedim.
Denemede bugday kullanildi. (Grpet uzerinden aldim)
1- bugdaylar 3-4 kez akan suyun altinda yikanip toz ve kabuklardan arindirilip temizlendi. Sonra sirkeli su ile bir kez daha yikanip durulandiktan sonra 16 saat duru suda bekletildi.

2- (a) sudan cikarilan bugdaylarin bir kismini peynir kabindan yaptigim delikli kaba aldim. (Seffaf Peynir kutusununun altina delikler actim) bu deliklerden bugday uzerinde kalan su suzuldu. Sabah ise giderken, isten gelince ve gece yatarken olmak uzere delikli peynir kabinin icindeki bugdaylari icme suyu ile islatip calkaladim. Kaba suyu suzdum. Tanelerin uzerinde kalan su yine deliklerden suzuldu.

(b) ikinci yontem yine 16 saat suda beklettigim bugdaylarin bir kismini tepsi uzerine serip uzerine kagit havlu kapatip kagit havlu uzerine su serpme seklinde oldu.
Yine sabah aksam ve gece yatarken uzerlerine su serptim.

Sonuclar asagida.
Pazar oglen saat 2 gibi suyun icinden cikarip iki gun boyunca islatilan bugdaylarin goruntusu.
Peynir kabinin icindekiler daha iri, canli, daha filizli ve uzamis durumda.
Afiyet olsun ?

Ekli dosyalar

• 20211130_201036.jpg
    20211130_201036.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
  • 20211130_201023.jpg
    20211130_201023.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
ellerine sağlık. İki yöntemde kullanışlı bence