Bursa Veteriner Önerileri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hazal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hazal

Yönetici
Moderatör
Çoğu kuş besleyenin sıkıntısı olan,gerekli tahlil ve tetkikleri yapacak veteriner bulmak ülkemizde çok zor maalesef.Bu konuda tecrübeli, en bilinen kliniklerde İstanbul ve İzmir’de olunca başka şehirdeki kuş sahipleri çaresiz kalıyor.Ben de ilk kuşum da bu sıkıntıyı çok yaşadığım için daha önce gittiğim ve daha sonra(maalesef) öğrendiğim,tavsiye edilen kliniği paylaşmak istedim.

Bu konuyu araştırırken kuşlara da baktığı söylenen ve yorumları olumlu olan veteriner Nihat Can Bozkurt’u öğrendim.Kendisi Uludağ üniversitesi hayvan hastanesinde görev yapıyor.Zaten Bursa’da kuşlarla ilgili adı geçen başka bir yer ve hekim bulamadım ne yazık ki.Tek sıkıntı üniversite hastanesi olduğu için randevu almak ve hekimlere ulaşmak biraz sıkıntı oluyor.Ben hiç gitmedim ihtiyaç olmadı şükür.Şu ara pandemiden dolayı da bi dönem kapalıydı zaten.

Diğer yer ise, ilk kuşumda iki kez gittiğim Akademi hayvan hastanesi.Hekimleri kuş hastalıklarına çok hakim değiller belki ama en azından ilk gittiğim yer gibi yumurta sıkışması olan,ayakları tutulmuş hayvana ishal deyip Baytril vermeye kalkmadılar.Bir de biz gece yarısı acil şekilde gittik,en azından röntgen çekip ilgilendiler.Yardımcı olmaya çalıştılar.İçerde sıkışan yumurtayı görünce de sorunu anlayıp müdahale ettik.O gece ölür dediğim hayvan kendine gelmişti.Gece dahiliye uzmanı yoktu sabah gelin iç organlara bakalım denmişti.Ama ellerinde dışkı vs tahlili yapacak ekipman yok maalesef.Bunun dışındaki durumlar için tercih edilebilir.

Toparlamak gerekirse,umarım hiç ihtiyacımız olmaz ama eğer bir sıkıntı olursa Üniversite hastanesinde Nihat bey kuşlara baktığı söylenen ve memnun kalınan bir hekim.Veterinerlik fakültesi olduğu içinde dışkı tahlili vs yaparlar diye düşünüyorum.Bursa’da yaşayan üyeler için en azından bir fikir olsun istedim.Başka arkadaşların da bu konuda tecrübe ve önerisi varsa çok memnun olurum.Miniklerimiz sağlıkla,uzun yıllar bizimle olur umarım.

Dışkı tahlili ( kultur + antibiyogram ) zaten klinikte yapılmıyor, örnek alınıp laba gönderiliyor . Mikroskop ile bakteriyel enfeksiyona tanı koymak biraz karışık ama hiç değilse de bakmakta fayda var tabi uzman bir gözün bakması lazım...

Dışkı tahlili ( kultur + antibiyogram ) zaten klinikte yapılmıyor, örnek alınıp laba gönderiliyor . Mikroskop ile bakteriyel enfeksiyona tanı koymak biraz karışık ama hiç değilse de bakmakta fayda var tabi uzman bir gözün bakması lazım...
Ben özel kliniğe sormuştum dışkı tahlilini,bu şekilde de alamıyoruz demişlerdi.Tabi en kötüsü kendimiz özel bir lab.da tahlil yaptırıp uzmana gösterebiliriz.Hiç değilse kafadan değil o bakteriye yönelik,direnç geliştirmemiş bir ilaç bulunabilir.

Son düzenleme: