Bütün Kuşlarda siyah diski sorunu ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mylanet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mylanet

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar 5 çift muhabbet kuşu bakıyorum bir anda bütün Kuşlarda siyah diski sorunu başladı Kuşlarda halsizlik yok 1 dışı sürekli uyuyordu ve dışkısı popo kısmına yapismisdi veterinere gittim 1 antibiyotik aynı anda kullanılacak aminoasit vitamin karıştırıp ver dedi 5. Günü verdim son gün kuş diski yapamiyordu dışı kuşum şuanda yapissada yapıyor ama bütün 5 takımda siyah diski sorunu var ama tek bir kusda belirti var sorun ne halen anlamadım 1 hafta önce bir dişim sabah kalkdigimda kafes içinde ölmusdu çözüm bulamadım yardımcı olabilecek varmi

geçmiş olsun. Bu tarz toplu bulaşabilecek bazı rahatsızlıklar olabiliyor ve ilaç tedavisine başlarken tüm kuşlarda uygulamak gerekebiliyor. Acaba verdiğiniz ürünlerden mi kaynaklanıyor. Örneğin tozlu yem, sağlıksız su, pis ortam vb gibi durumlar. Sindirim sorunlarında (iç parazitler), koksidiyoz, mantar durumu ve iç kanama durumlarında siyah dışkılama gözlemlendiği için öncelikle yem ve kuş kumu durumunu, kullandığınız iç parazit ürünlerini ve kafes + ekipman temizliğini konuşmak gerekiyor. Yerinizde olsam aspur ve ak darı oranı yüksek yem karışımı yapmanız ya da uygun bir ürün bulmanız. Hobi M003 ya da deli nature nin 85 kodlu yemi bu karışıma uygun hazırlanıyor. O sırada da tüm kafesleri ve bulunduğu yeri güçlü arındırıcılarla temizlemeniz yönündedir.

Bunun haricinde veterinerlik bir durum olduğu için verdikleri ürünleri kullanmanız gerekiyor. :(

Oyla 0
geçmiş olsun. Bu tarz toplu bulaşabilecek bazı rahatsızlıklar olabiliyor ve ilaç tedavisine başlarken tüm kuşlarda uygulamak gerekebiliyor. Acaba verdiğiniz ürünlerden mi kaynaklanıyor. Örneğin tozlu yem, sağlıksız su, pis ortam vb gibi durumlar. Sindirim sorunlarında (iç parazitler), koksidiyoz, mantar durumu ve iç kanama durumlarında siyah dışkılama gözlemlendiği için öncelikle yem ve kuş kumu durumunu, kullandığınız iç parazit ürünlerini ve kafes + ekipman temizliğini konuşmak gerekiyor. Yerinizde olsam aspur ve ak darı oranı yüksek yem karışımı yapmanız ya da uygun bir ürün bulmanız. Hobi M003 ya da deli nature nin 85 kodlu yemi bu karışıma uygun hazırlanıyor. O sırada da tüm kafesleri ve bulunduğu yeri güçlü arındırıcılarla temizlemeniz yönündedir.

Bunun haricinde veterinerlik bir durum olduğu için verdikleri ürünleri kullanmanız gerekiyor. :(
Cevabınız için teşekkür ederim m003 kullanıyorum yaklaşık 2 aydır yem değişikliği yaptım buna gecdim ortam konusu yerler mermer duvarlar sıvalı boyalı mermeri süpürüp silerim evim gibi temizdir ama m003 çok aşırı tozlu bir yem gibi geldi akıllı yemligin dibinde çok kalıyor 2 kg ak darı 1 kg sari darı aldım aspur da alıp kendim karıştırıp versem olurmu acaba ? Bu yem değişiminden sonra olaylarbpatlak verdi vitamin olarak gervit probiyotik olarak entrobac kullanıyorum ikiside piyasanın en iyilerinden ama genelde oldumu oluyor ilaçları kullandım ama herhangi dışkıda bibdegisiklik yok hasta gördüğüm dışı sabah saatlerinde erkekle beraber kafes tabanında düz koşu yapıyor çok hareketli ama dışkıda sorun var çözemedim bir turlu

Oyla 0
Biraz tozlu maalesef dediğiniz gibi ama diğer markalarda da istediğiniz karışımı elde etmek için açık yem almanız gerekebilir. Deneyerek uygun yem bulunabilir. Kendiniz karıştırabilirsiniz toz durumunudan eminseniz tabi ki. Bir süre ilaç ve vitamin kullanımına ara verip yemle beslendiğinde de aynı durum mu söz konusu kontrol edebilir misiniz? Tabi sağlık durumu buna müsaitse deneyin. Bazen koyu yeşil dışkılar siyah olarak karıştırılabiliyor. Öyle bir durumun olması mümkün mü?

Oyla 0
Biraz tozlu maalesef dediğiniz gibi ama diğer markalarda da istediğiniz karışımı elde etmek için açık yem almanız gerekebilir. Deneyerek uygun yem bulunabilir. Kendiniz karıştırabilirsiniz toz durumunudan eminseniz tabi ki. Bir süre ilaç ve vitamin kullanımına ara verip yemle beslendiğinde de aynı durum mu söz konusu kontrol edebilir misiniz? Tabi sağlık durumu buna müsaitse deneyin. Bazen koyu yeşil dışkılar siyah olarak karıştırılabiliyor. Öyle bir durumun olması mümkün mü?
dıskı sayıları cok az gelıyor m003 dekı yuzde 50 aspur karısımını veterınere sormusdum bolgesel olarak kuslar ıhtıyacını yer aspuru yemde secıyorsalar dıskıları kabızlık yuzunden azalır yesıllık dengelesede kabızlık genede olur dıskı sayısı duser dedı o yuzden yem karısımında yuzde 50 aspur cokmu kafamda soru ısaretlerı olustu kendım 2 kılo beyaz darı 2 kılo sarı darı 1 kılo aspur alıp 5 kılo yemı karıstırsam nasıl olur acaba

Oyla 0
aspur yağlı ve zengin içeriği yüzünden tercih ediliyor. Aynı zamanda ishal ve kabızlık durumlarında da iyi geldiğinden toparlayıcı bir tohum. Birde kuşlar severek tükettiği için bence verilebilir. Yaz aylarında oranı azaltılmalı. Biraz oranı düşürülüp ak darı oranı artırarak daha dengeli bir karışım olabilir. Ben olsam 2,5 kg ak, yarım kg sarı ve 2 kg aspur olabilir.

Oyla 0