Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,314
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşlarında Çarpma sonrası oluşan Etkiler
Maalesef; kuşlarımız evde uçarken, gece kafeslerinde iken (parlayan bir ışık veya bilmediği bir ses nedeniyle) korkarak panik içinde çırpınmaları nedeniyle ara sıra kazalar oluşmaktadir. Böyle durumlar tipiktir ve çoğunlukla ağır yaralanmalara neden olmaktadır. Bir kuş, kapı camlarını veya pencereleri tanıyor bile olsa, bir etken paniğe neden olduğunda uçma içgüdüsü ile güçlü bir şekilde herhangi bir yöne uçarlar. Onlar genellikle bildikleri ortamı unutarak duvar, pencereler veya benzer engellere çarparlar. Pek çok durumda bu kadar şiddetli çarpmanın etkisi bir kafa yaralanması veya bir sarsıntıdır. Hatta bazı kuşlar boyunlarını kırar ve hemen ölür.

Bulgular

Eğer bir kuş, bir çarpışmadan sonra bilinçsiz veya kötü durumdaysa (hareket edemiyorsa) muhtemelen ağır sarsıntı hatta iç kanama (beyin kanaması) geçiriyordur. Üstelik veterinerlerin bu duruma yapabilecekleri bir şey de yoktur ama sert bir çarpma genelde iyileşebilir.
Bazı kuşlar, çarptıktan sonra bilinçli kalır ancak uçamaz veya kımıldayamaz halde zemine düşerler. Bu şiddetli sarsıldığını, ani felç veya kasılmalar geçirdiğini gösterir. Çoğunlukla kuşlar, başlarını 180 derece döndürür veya dairesel hareketler sergiler, bazen kanatları sarkar. Bütün bu bulgular, bir kuşun, orta bir derece sarsıntı geçirdiğinin göstergesidir.

Hafif sarsıntı için tipik bulgular, kaslarda uyum bozukluğu ve koordinesiz uçuştur. Üstelik kuş dengesizdir. Kusma, sarsıntının başka bir bulgusudur.

Sarsılan kuşlar, aşırı derecede ışığa duyarlıdır, çok uyumaya ihtiyaç duyarlar ve çoğunlukla tünekten düşerler. Hiç iştahları yoktur ve gerçekten çok hasta görünürler. Tüylerini kabartırlar ve içgüdüsel olarak çok durgun davranırlar.

İlk olarak ne yapmalısınız ?

Genelde, ilk öneri, hemen veterinere götürmektir. Ama sarsılan bir kuş, taşınmayı kaldıramayabilir ve bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır. Eğer kuşunuzun sarsıldığından şüpheleniyorsanız, veterinerinize telefon edip ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz. Belki, evinize gelerek hasta kuşunuza bakması için ikna edebilirsiniz.

Veteriner hekime güvenli taşıma

Muhtemelen veterineriniz muayene için kuşunuzu kendisine ulaştırmanızı isteyecektir. Küçük bir kafes hazırlamalısınız. Kafesin tabanına yumuşak bir örtü serin. Lütfen kuşun ayak tırnaklarının takılabileceği malzeme kullanmayın. Kafesten bütün tünekleri ve dalları çıkarın ve kuşu örtüye yerleştirin. Kumaş, kuşun yaslanmasını sağlamak için yeteri kadar kalın olmalıdır. Sonra kalın bir kumaşla kafesi örtün. Bu, sarsılan kuşların ışığa karşı çok hassas olmaları nedeniyle önemlidir. Eğer, dışarısı soğuksa, kuşunuza çok sıcak değil ancak ılık ortam sağlamalısınız . Kafesin sığabileceği bazı koliler, ulaşım sırasında kuşu ılık tutmak için mükemmeldir.

Tedavi

Sarsıntının etkilerinin giderilmesi için hangi ilacın gerekli olduğuna veteriner hekim karar verecektir. Dönüşte kuşunuzu loş, sakin bir odaya koymalısınız. Sıcaklık 21 derece civarında olmalıdır. Sarsıntı nedeniyle veteriner hekimle görüşmeden asla ısı terapisi (kızılötesi lamba) denememelisiniz! Gerçekten ısı terapisi pek çok hasta kuş için iyidir ancak beynin yaralanması/zarar görmesi durumunda sağlığını daha kötüye götürebilir! Isı, kan dolaşımını dolayısıyla beynin içindeki basıncı artıracaktır. Bu, kuşun daha çok acı çekmesine ve hastalığa sebep olacak daha da kötüsü onu öldürecektir.

İlaçlara ek olarak veteriner hekim, kuşunuz için daha fazla konuda da yol gösterebilir. Bazı bitkisel ilaçlar yararlıdır; bu konuda uzman olan kişilerle iletim kurabilir, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özel diyet

Genelde sarsıntı geçiren kuşun kazadan sonraki ilk günlerde hiç iştahı olmaz. Hastalık da açlıktan ölmesi için zemin sağlamaktadır. Sindirimi kolay olan yiyecekler vermelisiniz. Taze meyve ve sebze hasta kuş için yararlıdır. Yağlı tohumlar verilmemelidir. Çimlendirilmiş tohum ve tahıllar ile filizlenmiş tohumların da sindirimi kolaydır. Özellikle filizlendirilmiş beyaz darıyı reddedemezler

Kuşu güçlendirmek için içme suyuna dekstroz veya bal ekleyebilirsiniz (suyun 1 litresi için 1 yemek kaşığı). Kuş, hastalığı yüzünden yeteri kadar su içmediğinden sıvı kaybetmiştir. Not: Megabakteri veya kursak mantarı hastası olan kuşların şeker yiyip içmelerine (bal, dekstroz) izin verilmez.
 
Üst