Cede Premium Eggfood Yumurta Maması İncelemem

Taha Aktaş

Yönetici
Moderatör
1622635108505.png
Merhabalar,

Forumda birden fazla açılmış konusu olsa da bir de ben incelemesini yapayım dedim. :)

Daha önceden dile getirmiştim duymuşsunuzdur belki; mama ile arası pek iyi olmayan bir kuşum var. Ne markalar denedim, ne sebze, meyve, baharatlar koydum ama yok... Asla çok bayıla bayıla mama yiyen bir kuş olmadı, olmayacak. Dediğim gibi piyasada olan bir çok mamayı denedim; VL, Powermax, Witte Molen, Quiko, Pupa, Rotipet, Haink's... neredeyse hepsine tepkisi aynı oldu; "Yok teşekkürler ben almayım." :D

Umudu kesmişken yakın pet shoptan Cede mama aldım. Belki bu sefer olur diyerek hazırladığım mamaya garip bir şekilde ilgi gösterdi. İçerisine sevdiği tohumlardan da koyunca daha da iştahlı yedi. Şaşkınlık ve sevinç duygusunu bir arada hissettim diyebilirim. :)

Son hazırladığım mamanın içeriği şu şekildeydi;

Havuç,
Kırmızı pancar,
Ispanak,
Semiz Otu,
Toz tarçın,
Çörek otu,
Rondodan geçirilmiş ceviz + fındık + Badem,
Sağlık tohumu,
CeDe mama

Not: Yumurta katkılı bir mama olduğu için ekstradan yumurta kullanmanıza gerek yok..

Cede'nin iki farklı versiyonu var. Birisi hafif nemli diğeri ise kuru. Nemli olanı, diğer nemli mamalara göre bir tık daha kuru. Kuru mama da zaten direk kuru. :) Nemli mamalar ile kuru mamalar arasında da çok bir fark yok zaten. Nemli tutmak için özel bir yağ solüsyonu ekleniyor.. Bildiğimiz gıda ham maddesidir, kimyasal ile alakası yoktur...

Nemli ve kuru mamasının dış paketleri aşağıdaki resimlerdeki gibidir;

1622635202800.png 1622635050385.png

Mamaya gelecek olursak; çok güzel, hafif bir kokusu var. İnsanın bile yiyesi geliyor. :D Zaten genelde kuşlar tarafından tercih edilen bir mama. Her ne kadar damak tatları farklı olsa bile. :) Ben bunu şeker oranın biraz fazla olmasına yoruyorum. Bildiğiniz üzere kuşların şekerli gıdalara eğilimleri daha yüksek haliyle de severek yiyorlar. Mamada tek eksi olarak nitelendirebileceğim şey bu. Uzun vadede dikkat etmek gerekiyor bu tip şekerli ürünlere... Denediğim diğer mamalara nazaran taneleri biraz daha iri. İçeriğinde nijer ve keneviri görmek de mümkün..

Görüntüsü şu şekilde;

1622661600021.png

Haftada bir ya da 2 kez vermenizi öneririm. Eğer kuşlar yavru büyütme sürecinde değiller ise fazlasına gerek yok. Tek kuş için 2-3 tatlı kaşığı yeterli oluyor.

Unutmadan, arkadaşlar; şu yaz mevsimine girdiğimiz günlerde yapığımız mamaları 3-4 saat sonra almayı ihmal etmeyelim. Kuru mama olsun nemli mama olsun fark etmez... Uzun süre bekletmek mantara davetiye açar. Lütfen bu konuda özen gösterelim..

Cam kavanozda, buzdolabında saklamanızı öneririm. Eğer buzdolabına koyma şansınız yok ise de, serin ve kuru yerde muhafaza etmeniz kafidir.. Kavanoza koyduğunuzda hava ve nem tutmayacak şekilde saklayabilir, bozulmadan kullanabilirsiniz.

İnternette rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyatı 40 ile 50 tl arasında değişiyor..

Ürün Açıklaması;
Muhabbet kuşu, Genç Papağanlar & Parakeetler türlerine özel mama muhabbet kuşu ve küçük papağan türlerinin isteklerine göre bilimsel olarak formüle edilmiştir. İçeriğinde her dönemdeki (tüy, üretim ve yarışma sezonu) ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik temel proteinler, vitaminler ve mineraller içermektedir. Yumurta proteini, kuşlar için kolayca emilebilen ve en iyi kullanılabilir hayvansal protein kaynağıdır. CéDé® eggfood, başarılı üreme için hem hayvansal hem de bitkisel olmak üzere yüksek kaliteli proteinler, gerekli tüm vitaminler, amino asitler, mineraller ve eser elementler içerir. Esansiyel amino asitlerin eklenmesi tüy dökmeyi teşvik eder!

Kullanıma tamamen hazırdır. İster içerisine sebze veya meyveler ile zenginleştirebilir yada rahatça içerisine ekleyeceğiniz özel vitamin ve katkılarınız ile mamayı kuşlarınıza sunabilirsiniz. Cede'nin eşsiz kalitesi sonucunda geliştirdiği tüm kafes kuşları için ortak kullanabileceği bu mama kuşlarınızın üreme dönemlerinde destek olacaktır ve yavruların daha sağlıklı gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Kompozisyon;
Unlu mamuller, yumurta ve yumurta ürünleri, şekerler, tohumlar, bitkisel protein özleri, sıvı ve katı yağlar, mineraller

Analitik Bileşenleri;
%16 Ham Protein
%7.9 Ham Yağ
%3 Ham Selüloz
%4.5 Ham Kül
%0.9 Kalsiyum
%0.4 Fosfor
%0.5 Sodyum
%0.01 Magnezyum

Beslenme Katkı / KG
19.500 IEA vitamini
2.000 IE D3 Vitamini
50 mg E Vitamini
2 mg K Vitamini
12 mg B1 Vitamini
38 mg B2 Vitamini
55 mg B5 Vitamini (Pantotenik asit)
210 mg Kolin Chloryde
100 mg Vitamin PP (Niasin)
1.75 mg B6 Vitamini
0.1 mg B12 Vitamini
0.38 mg H Vitamini (Biotin)
7 mg Folik Asit
4 mg C Vitamini
80 mg Manganez (II) Sülfat (Monohidrat) Manganez
58 mg Çinko Sülfat (Monohidrat), çinko
5 mg Bakır (II) Sülfat (Pentahidrat), bakır
1.2 mg Kalsiyum İyodat (Anhidrattır) Kuru Diklorometanda
250 mg Dl-Metionin
1300 mg L-Lizin

Tanıdım videoları;

CeDe mamayı bir süredir kullanıyorum ve oldukça memnunum. Mama arayışınız var ise tavsiye edebileceğim bir ürün. Bir sonraki denemek istediğim mama ise Deli Nature'nin maması. Onu da övenler oldukça fazla. Deneyimledikten sonra onun da incelemesini yaparım.. Yemezse artık oda güvercinlere gidecek. :D

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıcakla kalın. İyi günler. :)

Cede mama benim de başarıli yedirenildigim mamalardan. Teşekkür ederim konu için

Cede mama benim de başarıli yedirenildigim mamalardan. Teşekkür ederim konu için
Rica ederim. :) Dedim ya genellikle yeniyor;
Zaten genelde kuşlar tarafından tercih edilen bir mama. Her ne kadar damak tatları farklı olsa bile. :) Ben bunu şeker oranın biraz fazla olmasına yoruyorum. Bildiğiniz üzere kuşların şekerli gıdalara eğilimleri daha yüksek haliyle de severek yiyorlar. Mamada tek eksi olarak nitelendirebileceğim şey bu. Uzun vadede dikkat etmek gerekiyor bu tip şekerli ürünlere...

Uzun süre Witte Molen nemli mama kullandım. Çok severek yediler. Verim olarak başarılı ve yağlanma yapmayan bir mama idi (dengeli vermeye özen gösterdim aynı zamanda). Bu sene Cede'ye başladım.

Uzun süredir kullandığım CeDe mamadan sonra bir değişiklik yapmak istediğim için Witte Molen'e geçtim. Aslında daha önceden yine denemiştim fakat sevmemişti, şansımı tekrar deneyeyim dedim. Mamamız daha geçen gün bitti. :) Ve gerçekten memnun kaldığımı belirtmek isterim. Sanırım biraz da Witte Molen'le ilerleyeceğiz..

Merhabalar,

Forumda birden fazla açılmış konusu olsa da bir de ben incelemesini yapayım dedim. :)

Daha önceden dile getirmiştim duymuşsunuzdur belki; mama ile arası pek iyi olmayan bir kuşum var. Ne markalar denedim, ne sebze, meyve, baharatlar koydum ama yok... Asla çok bayıla bayıla mama yiyen bir kuş olmadı, olmayacak. Dediğim gibi piyasada olan bir çok mamayı denedim; VL, Powermax, Witte Molen, Quiko, Pupa, Rotipet, Haink's... neredeyse hepsine tepkisi aynı oldu; ''Yok teşekkürler ben almayım.:D''

Umudu kesmişken yakın pet shoptan Cede mama aldım. Belki bu sefer olur diyerek hazırladığım mamaya garip bir şekilde ilgi gösterdi. İçerisine sevdiği tohumlardan da koyunca daha da iştahlı yedi. Şaşkınlık ve sevinç duygusunu bir arada hissettim diyebilirim. :)

Son hazırladığım mamanın içeriği şu şekildeydi;

Havuç,
Kırmızı pancar,
Ispanak,
Semiz Otu,
Toz tarçın,
Çörek otu,
Rondodan geçirilmiş ceviz + fındık + badem,
Sağlık tohumu,
CeDe mama

Not: Yumurta katkılı bir mama olduğu için ekstradan yumurta kullanmanıza gerek yok..

Cede'nin iki farklı versiyonu var. Birisi hafif nemli diğeri ise kuru. Nemli olanı, diğer nemli mamalara göre bir tık daha kuru. Kuru mama da zaten direk kuru. :) Nemli mamalar ile kuru mamalar arasında da çok bir fark yok zaten. Nemli tutmak için özel bir yağ solüsyonu ekleniyor.. Bildiğimiz gıda ham maddesidir, kimyasal ile alakası yoktur...

Nemli ve Kuru mamasının dış paketleri aşağıdaki resimlerdeki gibidir;

Ekli dosyayı görüntüle 17562 Ekli dosyayı görüntüle 17560

Mamaya gelecek olursak; çok güzel, hafif bir kokusu var. İnsanın bile yiyesi geliyor. :D Zaten genelde kuşlar tarafından tercih edilen bir mama. Her ne kadar damak tatları farklı olsa bile. :) Ben bunu şeker oranın biraz fazla olmasına yoruyorum. Bildiğiniz üzere kuşların şekerli gıdalara eğilimleri daha yüksek haliyle de severek yiyorlar. Mamada tek eksi olarak nitelendirebileceğim şey bu. Uzun vadede dikkat etmek gerekiyor bu tip şekerli ürünlere... Denediğim diğer mamalara nazaran taneleri biraz daha iri. İçeriğinde nijer ve keneviri görmek de mümkün..

Görüntüsü şu şekilde;

Ekli dosyayı görüntüle 17576

Haftada bir ya da 2 kez vermenizi öneririm. Eğer kuşlar yavru büyütme sürecinde değiller ise fazlasına gerek yok. Tek kuş için 2-3 tatlı kaşığı yeterli oluyor.

Unutmadan, arkadaşlar; şu yaz mevsimine girdiğimiz günlerde yapığımız mamaları 3-4 saat sonra almayı ihmal etmeyelim. Kuru mama olsun nemli mama olsun fark etmez... Uzun süre bekletmek mantara davetiye açar. Lütfen bu konuda özen gösterelim..

Cam kavanozda, buzdolabında saklamanızı öneririm. Eğer buzdolabına koyma şansınız yok ise de, serin ve kuru yerde muhafaza etmeniz kafidir.. Kavanoza koyduğunuzda hava ve nem tutmayacak şekilde saklayabilir, bozulmadan kullanabilirsiniz.

İnternette rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyatı 40 ile 50 tl arasında değişiyor..

Ürün Açıklaması;
Muhabbet kuşu, Genç Papağanlar & Parakeetler türlerine özel mama muhabbet kuşu ve küçük papağan türlerinin isteklerine göre bilimsel olarak formüle edilmiştir. İçeriğinde her dönemdeki (tüy, üretim ve yarışma sezonu) ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik temel proteinler, vitaminler ve mineraller içermektedir. Yumurta proteini, kuşlar için kolayca emilebilen ve en iyi kullanılabilir hayvansal protein kaynağıdır. CéDé® eggfood, başarılı üreme için hem hayvansal hem de bitkisel olmak üzere yüksek kaliteli proteinler, gerekli tüm vitaminler, amino asitler, mineraller ve eser elementler içerir. Esansiyel amino asitlerin eklenmesi tüy dökmeyi teşvik eder!

Kullanıma tamamen hazırdır. İster içerisine sebze veya meyveler ile zenginleştirebilir yada rahatça içerisine ekleyeceğiniz özel vitamin ve katkılarınız ile mamayı kuşlarınıza sunabilirsiniz. Cede'nin eşsiz kalitesi sonucunda geliştirdiği tüm kafes kuşları için ortak kullanabileceği bu mama kuşlarınızın üreme dönemlerinde destek olacaktır ve yavruların daha sağlıklı gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Kompozisyon;
Unlu mamuller, yumurta ve yumurta ürünleri, şekerler, tohumlar, bitkisel protein özleri, sıvı ve katı yağlar, mineraller

Analitik Bileşenleri;
%16 Ham Protein
%7.9 Ham Yağ
%3 Ham Selüloz
%4.5 Ham Kül
%0.9 Kalsiyum
%0.4 Fosfor
%0.5 Sodyum
%0.01 Magnezyum

Beslenme Katkı / KG
19.500 IEA vitamini
2.000 IE D3 Vitamini
50 mg E Vitamini
2 mg K Vitamini
12 mg B1 Vitamini
38 mg B2 Vitamini
55 mg B5 Vitamini (Pantotenik asit)
210 mg Kolin Chloryde
100 mg Vitamin PP (Niasin)
1.75 mg B6 Vitamini
0.1 mg B12 Vitamini
0.38 mg H Vitamini (Biotin)
7 mg Folik Asit
4 mg C Vitamini
80 mg Manganez (II) Sülfat (Monohidrat) Manganez
58 mg Çinko Sülfat (Monohidrat), çinko
5 mg Bakır (II) Sülfat (Pentahidrat), bakır
1.2 mg Kalsiyum İyodat (Anhidrattır) Kuru Diklorometanda
250 mg Dl-Metionin
1300 mg L-Lizin

Tanıdım videoları;

CeDe mamayı bir süredir kullanıyorum ve oldukça memnunum. Mama arayışınız var ise tavsiye edebileceğim bir ürün. Bir sonraki denemek istediğim mama ise Deli Nature'nin maması. Onu da övenler oldukça fazla. Deneyimledikten sonra onun da incelemesini yaparım.. Yemezse artık oda güvercinlere gidecek.:D

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıcakla kalın. İyi günler.?
Kuru.mama iyi yoksa yas maması hangisini deneyeyim

Kuru.mama iyi yoksa yas maması hangisini deneyeyim
Değişen pek bir şey yok. Sadece nemli mama da biraz daha özenli olmalısınız. Örneğin kuru mamayı 6 saat sonra kafesten çekiyorsanız bu süre nemli mamada 3 saate düşmeli..

Eğer çok vaktiniz yok ise nemli mama kullanabilirsiniz. Direkt mamayı kafese koyabilirsiniz. Aynı şekilde kuru mamayı da kafese koyabilirsiniz lakin sebzelerle nemlendirince kuşların ilgisi daha da artıyor.