iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Cennet Papağanlarında cinsiyet nasıl anlaşılır?
Cennet Papağanlarının cinsiyetlerini anlamak, diğer ufak papağan türlerine göre daha zordur. DNA testi ile cinsiyetini anlamak kesin çözümdür.
Bu yöntemi yaptırmadan önce bazı tahminlerde bulunarak da cinsiyetlerini anlayabiliriz. Bununda en iyi yolu, cennet papağanlarınızın tüy yapısını incelemekten geçiyor.

Cennet Papağanınız Dişi mi, Erkek mi?
Dişilerin kuyruk tüyleri düz biter ve çoğunluğu aynı uzunluktadır.
Erkeklerin ise daha ovaldir ortadakiler uzun yan tüyler biraz daha kısadır, dişilerin tünediklerinde ayakları arasinda ki mesafe erkeklere göre daha fazladır ve dişilerin tünediklerinde karinlari tünege daha yakındır, dişilerin kafasının üst tarafı daha düzdür erkeklerinki dişilere göre ovaldir. Tabi bunlar kesin değildir sadece tahmini güçlendirir.

Bu videoda dişi ve erkek cennet papağanı ayrımını anlatan bir video verilmiştir.
Dişi cennet papağanlarında, Göğüs kemiğinin ardından dişilerde hafif bir boşluk hissedilir. Bu boşluk yaklaşık bacakların ortasından biraz daha alttadır. Orada iki kemik hissedeceksiniz ve eğer esneme daha fazla ise o dişidir. Ayrıca yuvarlak bir form hissedilmektedir.
cennetdisi.jpg

Erkek kuşlarda ise aynı bölgedeki kemik eklemi dar ve hafif sivri. Parmağınızı göğüs kemiğinden aşağı kaydırdığınızda biter bitmez iki kemik hissediliyor. Bu kemik erkeklerde daha yakın. Dişilerde ise biter bitmez biraz boşluk hissediliyor. Erkek kuşta bu kemikler birbirine daha yakındır. Dişilerde daha ayrı.

erkekcennet.jpg

Davranışlardan Cinsiyet Ayrımı yapmak
Davranış olarak da eğer yetişkin ise üreme isteğindeki dişi kanatlarını ve kuyruğunu kabartarak daireler çizer bunun dışında farklı bir belirtisi yoktur. Ama erkek dişinin ve kendisinin ayaklarına küçük ısırıklar atar, sık kaşınmalarla kendi etrafında döner ve başını sağa sola sallar, cıkır cıkır seri sesler çıkartır. Dişiye göre daha belirgin hareketler sergiler.

Aynı cisiyettekilerin eş sanılmasındaki en büyük yanılgı ise erkek sanılanın dişi sanılanı beslemesinden kaynaklanır. Beslemekte bir kurdur erkek tarafından dişiye yapılan, ama aralarında yaş farkı çok olan veya yavru sayılabilecek yaştaki papağanı yetişkin olan papağan ebeveyn iç güdüsüyle besleyebilir.
 

minikmichael

Forum Sakini
Mesajlar
372
Puanları
98
Konum
İstanbul
Benim kardeş kuşlarım arasında sadece 5 gün var ama büyük olan her fırsatta miniği besliyo :). Belki daha çok küçükken miniğin gelişimindeki sorunlar yüzündendir. O zamanlar da büyük kuş beslemeye çalışıyodu.
 
Üst Alt