Cennet Papağanı Solunum Zorluğu

Archaeopteryx

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba. Papağanı aldığından bu yana sürekli burnunda bir problem vardı. Burnu uyurken vs. sürekli akıyordu aynı şekilde uyurken hırıltılı sesleri geliyordu nefes almada zorluk çekiyor gibi. Araştırmalarım sonucu doğru düzgün bir şey bulamadım soğuk algınlığı gibi durmuyordu ,solunumda zorlukları vardı kesin bir çözüm bulamadım. Aylar sonra şuanda durumu daha kötü gibi gözüküyor bilmiyorum hastalığın arasında bir bağlantı var mi ama (belki zamanında solunum güçlüğü idi şimdi soğuk algınlığı da kaptı) son günlerde halsizleşmeye başladı gün içersinde çok fazla uyuyor ve pek fazla yem yemiyor. Belki 2-3 haftadır burnu akmıyor ama hâlâ solunum yolunda bir zorluk çekiyor. Ne yapabilirim kendisini bildim bileli çok fazla yem de yemiyor iştahı biraz az hasta olunca daha da az yemeye başladı iştahını nasıl arttırabilirim?
Hastalığı ne/(ler) olabilir??
Tedavisi nedir, neler yapabilirim???

Not: Dışkısı hafif sulu ve bazen asit düşmüş gibi kabarıp düşüyor.

İstek üzerine fotoğraf veya video atabilirim.
Belki soğuk algınlığı idi ve şuan bronşit veya astım olmuş olabilir mi?

Merhaba, geçmiş olsun.
-Kuşun videosunu ve dışkı resmini yüklerseniz yorumlayabiliriz.

Ayrıca ne yiyip ne içtiğini, varsa verdiğiniz besin desteklerini de yazınız.

Oyla 0
Neden aylarca bekledinizki? Veterinerden bir doksisiklin ilaç alıp kullansaydınız keşke..
Başlarda petshop'a söylediğimiz de ciddi bir sorun olmadığını söyledi ve bağırsak sistemi güçlendirici verdi. 1 hafta uyguladıktan sonra biraz azalma gösterse de sonra tekrar burun akıntısı ve hırıltı oldu fakat sadece uyurken akşamları oluyordu. Bir şeyler araştırdım fakat hastalığına çözüm bulamadım. Zamanla düzelir diye düşündüm fakat herhangi bir değişim olmadı. Oturduğum bölgede kuştan anlayan veteriner de bulunmuyor malesef. Son 1-2 gündür bir halsizlik var nedense pek fazla yem de tüketmiyor.

Extradan son 1 aydır fark ettiğim bazen nefes alırken (genelde uyurken) göğüsü şişiyor gibi oluyor herhangi bağırsakta parazit veya baska bir şey olma ihtimali var mi? Bazı yerlerde bazi hastalıklar ilerlediğinde bu durum meydana gelebiliyormuş ama şuana kadar diğer yanlarında yazan belirtileri göstermedi. Şu 1-2 günde sadece halsizleşti o da ileri düzey değil.

Oyla 0
Başlarda petshop'a söylediğimiz de ciddi bir sorun olmadığını söyledi ve bağırsak sistemi güçlendirici verdi. 1 hafta uyguladıktan sonra biraz azalma gösterse de sonra tekrar burun akıntısı ve hırıltı oldu fakat sadece uyurken akşamları oluyordu. Bir şeyler araştırdım fakat hastalığına çözüm bulamadım. Zamanla düzelir diye düşündüm fakat herhangi bir değişim olmadı. Oturduğum bölgede kuştan anlayan veteriner de bulunmuyor malesef. Son 1-2 gündür bir halsizlik var nedense pek fazla yem de tüketmiyor.

Extradan son 1 aydır fark ettiğim bazen nefes alırken (genelde uyurken) göğüsü şişiyor gibi oluyor herhangi bağırsakta parazit veya baska bir şey olma ihtimali var mi? Bazı yerlerde bazi hastalıklar ilerlediğinde bu durum meydana gelebiliyormuş ama şuana kadar diğer yanlarında yazan belirtileri göstermedi. Şu 1-2 günde sadece halsizleşti o da ileri düzey değil.
Nefes alma konusunun bağırsak ile alakası yok, üst solunum yolları ile alakası var.
İshal vs de ilaveten varsa ilaveten bağırsak sorunu olabilir.

Oyla 0
Merhaba, geçmiş olsun.
-Kuşun videosunu ve dışkı resmini yüklerseniz yorumlayabiliriz.

Ayrıca ne yiyip ne içtiğini, varsa verdiğiniz besin desteklerini de yazınız.
Birazdan dışkı fotoğrafı ile kendisinin fotoğrafını atacağım kafesden çıkmaya çabaladiğı icin pek net çekemedim. Solunum güçlüğü ve göğüs şişmesini de videoya alabilirsem atmaya çalışacağım teşekkürler yardımlarınız için.

Oyla 0
Doksimis diye bir ilaç var, onu temin edin.
Eğer bulamıyorsanız doksisiklin etken maddeli muadil bir ilaç alın.
Ayrıca kaliteli bir multivitamin alın. (Gervit olabilir)
Bunları temin edin, tekrar takibini yapalım.

Son düzenleme:
Oyla 1
Tamam hocam çok teşekkür ederim. Bunları nerden temin edebilirim
İlacı veteriner ilacı satan yerlerden temin edebilirsiniz.
Altay ecza deposu satıyor diye gözüküyor.Yoksa internetten aratın.
Gervit'i de Akyol Kardeşlerden ya da petmarketburada' dan alabilirsiniz.
Tek kuşunuz varsa buralardan bölünmüş olarak alın, yoksa bitiremeden bozulur.

Oyla 0
Tamamdır, çok teşekkür ederim tekrardan. Son zamanlardaki halsizliğin üst solunum rahatsızlığıyla alakası var mı?
Solunum rahatsızlığının ölüme kadar gitmesi mümkün mu?

Oyla 0
Tamamdır, çok teşekkür ederim tekrardan. Son zamanlardaki halsizliğin üst solunum rahatsızlığıyla alakası var mı?
Solunum rahatsızlığının ölüme kadar gitmesi mümkün mu?
Hayvan yeterli kadar oksijen tüketemiyor, üst solunum yolları tıkalı olduğu için.
Evet,tedavi edilmez ise ciğerlere iner.

Oyla 0
İlacı veteriner ilacı satan yerlerden temin edebilirsiniz.
Altay ecza deposu satıyor diye gözüküyor.Yoksa internetten aratın.
Gervit'i de Akyol Kardeşlerden ya da petmarketburada' dan alabilirsiniz.
Tek kuşunuz varsa buralardan bölünmüş olarak alın, yoksa bitiremeden bozulur.
Gervit'i internetten gervit-w olarak 10ml ve 20ml buldum. Elimde tek kuş var bunlardan herhangi birini alsam olur mu? bölünmüş olarak geçiyor. Açıklamada 2L suya 10ml olarak geçiyor normal bir suluğa kac günde bir kaç damla vermeliyim?

Oyla 0
Diğer ilacıda internette bulamadım artik veterinerlere sormayi düşünüyorum yakınımda hic kuştan anlayan veteriner yok ama o ilaç sanırım buzağı ve kümes hayvanlarında da kullanılıyormuş. İstanbul herhangi bir satıcı bildiğiniz var mi?

Oyla 0