Cennet Papağanı Yavru Alma ve Çiftleşme Dönemi

nothing

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Benim iki adet cennet papağanım var ve kuşlar neredeyse 1 aydır her gün çiftleşiyorlar. 20 gün önce baktığımda yuvalıkta 9 tane yumurta vardı. Ben çiftleşme bitmiştir diye düşünürken daha sonraki günlerde de çiftleşme devam etti, hatta bugün bile çiftleştiler. Dişi kuş yuvalığa giriyor, çıkıyor; yuvalığı düzenliyor ama tam olarak kuluçkaya yatmıyor. Gün içinde yuvalıktan çıkıp tünekte durduğu da oluyor, erkek kulun tüyleriyle ya da kendi tüyleriyle ilgilendiği de oluyor. Bu arada dişi kuş yumurtaları yuvalığa gömüyor sanırım. Çünkü yuvalığa baktığımda yumurtaların tamamını göremedim. Hatta bir tane yumurtayı da kırmışlar, yuvalıktan atmışlardı. Dişin kuşun yumurtayı gömmesi ya da yuvalığa saklaması, kuşların hala çiftleşmesi, dişinin tam anlamıyla kuluçkaya yatmaması normal mi?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maalesef yumurtaya yatmıyorsa sağlıklı bir süreç gelişmiyor demektir. Yumurtalar uygun ısıda gelişmişlerse yavaştan çıkmaları gerekirdi.
Kontrolleri yapınız. Yeni kuluçkasında belki başarılı olabilir.

nothing

Yeni Üye
Maalesef yumurtaya yatmıyorsa sağlıklı bir süreç gelişmiyor demektir. Yumurtalar uygun ısıda gelişmişlerse yavaştan çıkmaları gerekirdi.
Kontrolleri yapınız. Yeni kuluçkasında belki başarılı olabilir.
anladım, teşekkür ederim. ama bunun neden olduğunu anlamadım. yem ve su koymak dışında bir şey yapmadım. bazen de gidip kafesin yakınında oturuyordum. Hala çiftleşiyorlar. Umarım onlardan yavru çıkar. Hobi için kuş besliyorum ama yumurtlayıp da yumurtalar kuruduğu zaman da olmuyor.
Cevabınız için teşekkürler.

nothing

Yeni Üye
Maalesef üzücü bir durum :(
Mama hazırlıyorsunuzdur sanırım?
aynen, yumurta maması yapıyorum. buna ek olarak da yeşil, kırmızı biber; havuç, brokoli, marul ve bazen de kavrulmamış siyah çekirdek veriyorum. Ayrıca yumurta kabuğunu ve haşlanmış yumurtanın beyaz kısmını da bazen meyve koyduğum yemliğe koyuyorum.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar merhaba,
Benim iki adet cennet papağanım var ve kuşlar neredeyse 1 aydır her gün çiftleşiyorlar. 20 gün önce baktığımda yuvalıkta 9 tane yumurta vardı. Ben çiftleşme bitmiştir diye düşünürken daha sonraki günlerde de çiftleşme devam etti, hatta bugün bile çiftleştiler. Dişi kuş yuvalığa giriyor, çıkıyor; yuvalığı düzenliyor ama tam olarak kuluçkaya yatmıyor. Gün içinde yuvalıktan çıkıp tünekte durduğu da oluyor, erkek kulun tüyleriyle ya da kendi tüyleriyle ilgilendiği de oluyor. Bu arada dişi kuş yumurtaları yuvalığa gömüyor sanırım. Çünkü yuvalığa baktığımda yumurtaların tamamını göremedim. Hatta bir tane yumurtayı da kırmışlar, yuvalıktan atmışlardı. Dişin kuşun yumurtayı gömmesi ya da yuvalığa saklaması, kuşların hala çiftleşmesi, dişinin tam anlamıyla kuluçkaya yatmaması normal mi?
Doğal güdüleridir kuluçkaya yatmaları. Yumurta kırmaları, atmaları ya da kuluçkayı reddetmeleri stresten kaynaklı olabiliyor. Sizin, kendinizce onu rahatsız etmediğinizi düşündüğünüz şey, onlar için stres nedeni olabiliyor.

Beraberinde daha önce kuluçka deneyimi yaşamamış kuşların ilk kuluçkaları problemli geçebiliyor.

Buna, özellikle erkeğin çiftleşme isteği dahil olunca bu gibi durumlar yaşanması olası hale geliyor.

Dahili ve harici durumlar için lütfen linkte ki konuyu inceleyiniz:

Thread 'Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları' Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları

nothing

Yeni Üye
Doğal güdüleridir kuluçkaya yatmaları. Yumurta kırmaları, atmaları ya da kuluçkayı reddetmeleri stresten kaynaklı olabiliyor. Sizin, kendinizce onu rahatsız etmediğinizi düşündüğünüz şey, onlar için stres nedeni olabiliyor.

Beraberinde daha önce kuluçka deneyimi yaşamamış kuşların ilk kuluçkaları problemli geçebiliyor.

Buna, özellikle erkeğin çiftleşme isteği dahil olunca bu gibi durumlar yaşanması olası hale geliyor.

Dahili ve harici durumlar için lütfen linkte ki konuyu inceleyiniz:

Thread 'Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları' Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları
çok teşekkürler. aradığım cevabı göderdiğiniz sayfada buldum gibi. benim başka bir kafeste 2 tane daha ikisinin de erkek olduğunu düşündüğüm cennet papağanım var ve kafesleri birbirine yakın. daha öncesinde aynı kafeste beraber yaşıyorlardı ama kavga ettikleri için kafesi 2 parçaya bölmüştüm daha sonra da yeni bir kafes alıp kuşları ayırmıştım. bir neden bu olabilir. bir diğer neden de erkeğin hala çiftleşmek istemesi olabilir. keza 1 ayı aşkın bir süre oldu ama hala çiftleşiyorlar. hatta bazen dişi, yuvalıktan çiftleşmek için çıkıyor; çiftleştikten sonra yuvalığa dönüp yuvalığı düzenliyor.