Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,228
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Cennet Papağanı Yavru Bakımı, Beslenmesi
Tüm papağanlarda olduğu gibi cennet papağanı yavruları da yumurtadan çıktıklarında tüysüz ve gözleri kapalı doğarlar. İlk kez deneyimleyenler için yavrular çirkin gelebilir ama bir o kadarda sevimlidirler. Anne ve baba yavrularını sürekli beslerler, yavrularını düzenli ve rahat besleyebilmeleri için ebevenylere 2 günde 1 mama hazırlanmalıdır. iyikus.com üzerinden mama tariflerine bakabilir, öneri alabilirsiniz.
cennetyuvaligi.jpg
Mama önemlidir çünkü bu süreçte sadece yemle beslenmeleri yeterli olmayacaktır. Mama anne kursak sütünün daha verimli olmasını sağlamaktadır ve yavru gelişimini kolaylaştırmaktadır. Bu süreçte yavruların beslenme durumu kadar bir diğer önemli husus ise anne babanın uçurmak amacı ile kafesten çıkartılmaması gerektiğidir. Ne yazık ki çoğu cennet papağanı sahibi bu hatayı yapıyor. Bunun yerine boyutu uygun bir kafes tercih etmeniz gerekiyor.

Yavru kontrolü sık sık yapılmalıdır. Yuvalık düzenli temizlenmeli ve ilgilenilmeyen yavru uygun mama ile beslenmelidir, yavruların tok olduğunu kursaklarının şişkin olmasından anlayabilirsiniz.
kursakk.png
Ayrıca yavrulara zarar veren anne veya baba varsa hanginin yaptığını bulmak gerekir. Bu sayede yavru kayıpları olmayacaktır. Kafesten ayrılmalı kalan ebeveyne yavruları besleyebilmesi için daha çok yardımcı olunmalıdır. Yavrular 45 gün içinde yuvadan çıkar, 60 gün içinde ise bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilirler. Bu süre içinde kursak kontrolü ve temizlik dışında yavrulara fazla el sürülmemelidir.

45329579_513686429150741_1769521049153620546_n.jpg
 
Üst