Cennet Papağanımın neyi var?

kusumismet

Yeni Üye
Merhaba, cennet papağanımın yaklaşık 1.5 2 haftadır uçarken yere düştüğünü gözlemledim. Salondan odaya uçamıyor yolun yarısında kanadını çırpsada yavaş bir şekilde yere düşüyor. Düştüğü için de morali bozuluyor bu sefer hayvancağız uçmak istemiyor tüm gün olduğu yerde tünüyor bizi izliyor. Hasta gibi değil tipi ama eskiden yaramaz çocuk gibiyken şuan mahzun bir halde. Tüy dökme döneminden çıkmıştı sebebi tüylerinin azalması olabilir mi? Çünkü sürekli kendini temizlediğini görüyorum. Bit olabilir mi diye iyice inceledim kafesini de kendisini de ama değil. 1 sene önce kızgınlık yumurtası döneminde uçarken yere düştüğünü görmüştük ama o zamanda erkek sandığımız için anlamamıştık. Yumurtlayınca anladık ki dişiymiş ve yumurtadan dolayı uçamıyormuş. Şuanda da yumurta olma ihtimali var mı? Ve bugün hızlı hızlı nefes alıp verdiğini fark ettim bi problemi olabilir mi? Tüm gün muhabbet kuşumla beraber odamdaydı. Kapağı genelde açıktır bugün hep kafesinin üstündeydi, bi ara baktığımda muhabbet kuşumun kafesinde yem yiyordu. Problemi ne olabilir?
Edit: en önemli olayı yazmamışım, gene aynı şekilde 1.5 2 haftadır sabahın köründe ya da gece kafesinin içinde tüneğine sıkıca tutunup kanatlarını çırpıyor sanki uçarmış gibi, ilk gördüğümde çırpınıyor zannettim ama hayır, adeta egzersiz yapıyor gibi. Bunun nedeni ne olabilir?

Merhaba, Tüy eksikliği ya da tüyden sonra kondisyon düşüklüğü uçmasını etkiliyor olabilir. Yumurta tekrar varsa eğer dediğiniz gibi uçma yetisi biraz düşüyor. Şu sıralar az mı ilgileniyorsunuz acaba? Az uçurulmaya başladıkça uçma kabiliyetleri azalıyor. Doğal olarak eğer yağlanmaya yatkın bir kuş ise kendi ağırlığı kimi zaman uçmasını zorlaştırıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları da kötü uçmaya ve ardından nefes nefese kalmasına sebep olabiliyor.

Kuşlar aralıklarla kanatlarını çırpıyorlar. Bu normaldir. Bir konu hazırlamıştım:
Kuşların Kafeste Kanat Çırpması

Oyla 0
Merhaba teşekkür ederim bilgilendirme için. Bi kaç gün daha gözlemleyip tekrardan geri dönüş sağlayacağım.

Oyla 0
Sık tüye giren kuşlarınız varsa eğer quiko bio + quiko forte öneririm. akyolkardesler.net satıyor şu anda. Son zamanlarda fiyat performans olarak kullandığım iyi ürünlerden.

Oyla 0
Sabahtan beri papapanımı gözlemliyorum, yem yemesi gayet normal ama sürekli kendini didikliyor ayağını temizliyor boyun tarafını gagasıyla tutup yukarı doğru çekiyor sonra gagasında pis bir şey kalmış gibi sağa sola sallıyor. Çok kepek döktüğünü fark ettim ayrıca. Görselleri ekliyorum;

Edit: Sabahtan beri odamda kafesinin üstündeydi parmağıma aldım salona getirdim, salondayken kısa mesafeyi gayet iyi uçuyor. Bi kabın içine su koydum banyo yaptı şuan kurulanıyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
Tüy dödnemi özellikle ekstra bir temizleme, tüy çekiştirme durumu oluyor. Bahsettiğiniz hareketler rutin hareketleridir. Bu süreçte banyo önemli olduğundan haftada 2 -3 kez verilebilir. Kepek olmasının sebebi deri kurumaları ya da yeni çıkan tüylerin kapsüllerinde ki kepekler. Normal bir durum. Uçamaması tüyden kaynaklı olmalı.
Maşallah çok güzelmiş.

Oyla 0
Tüy dödnemi özellikle ekstra bir temizleme, tüy çekiştirme durumu oluyor. Bahsettiğiniz hareketler rutin hareketleridir. Bu süreçte banyo önemli olduğundan haftada 2 -3 kez verilebilir. Kepek olmasının sebebi deri kurumaları ya da yeni çıkan tüylerin kapsüllerinde ki kepekler. Normal bir durum. Uçamaması tüyden kaynaklı olmalı.
Maşallah çok güzelmiş.
Çok teşekkür ederiz :):m23: İçimiz rahatladı.

Oyla 0