chia ve haşhaş kullanımı ?

emirhan

iyikus.com Üyesi
Chia tohumu ve haşhaş tohumu aldım bunları nasıl kullanmalıyım ? Sağlık tohumuna ekle derseniz kuşum neredeyse hiç sağlık tohumu tüketmiyor mecburen yemine eklemem lazım nasıl kullanmalıyım ?

Nur~I.

iyikus.com Üyesi
Mamaya koyarak veya doğrudan verilebiliyor. Mamaya koyacaksanız aşırıya kaçmayın. Yemlik ile kafese koyacaksanız ise küçük bir yemliğe az miktarda chia ve haşhaş koyup kafese haftada 1, iki haftada 1 kere asabilirsiniz (haşhaşı, chia tohumunun yarısı kadar koyun).

Haşhaş tohumu sağlık tohumunda oluyor bu arada, eğer sağlık tohumu yemeye başlarsa dikkat edin haşhaş fazla kaçmasın.

emirhan

iyikus.com Üyesi
@Doğanay Y.
1 saat önce geldiğim de kuşum galiba bizi bekliyordu biz geldikten sonra bize baktı ve normal olmadığını anladığım için elime aldım ve elimde can verdi, bu saate kadar bizi beklemesi bize bağı olduğunu da gösteriyor. Son zamanlar da doğru düzgün yem yemiyor, uçamıyor uçsa bile fazla uçmayı denediğin de gücü yetmiyor hafifçe yere düşüyordu, çok fazla uyuyordu, kuyruğu sürekli aşşağı yukarı sallanıyordu, göğüsün de hafif sivrilik vardı. Öldüğünde gözleri açık şekilde öldü 1 saat önce toprağa verdik. Ben gerçekten elimden gelenin fazlasını yaptım fakat komşumdan sahiplendiğim için iyiki de sahiplenmişim kuşla ilgilenmemiş hatta uçurmuyormuş bile yani son yıllarını bizimle en iyi şekilde yaşadı hatta ilk zamanlar bize geldiğin de kafeste kanat çırpardı galiba uçma işlemini kafeste görüyordu. Meyve sebze gibi doğal şeylere alıştırılmadığı için ne yaparsam yapayım yemiyordu. Ailecek hala ağlıyoruz, inşallah öbür dünyada bizden memnun kaldığını bizim iyi baktığımızı orada herkese anlatır. Dediğim gibi çok uyuyordu, nefes almasıyla senkronize şekilde kuyruğu aşşağı yukarı sallanıyordu, göğsün de hafif sivrilik vardı, doğru düzgün yem yemiyordu sadece akşam yatmaya yakın yem yemeye başlamıştı. Keşke herşeyi yemeye alışık olsaydı da mama meyve sebze herşeyi yeseydi ama alıştırmamışlar hatta sevgiden bile mahrum bırakmışlar. Allahta alın bu kuşu son yıllarını sizinle mutlu şekilde geçirsin dedi galiba. Kafesi hiç kapalı kalmazdı hep açıktı sürekli televizyona konar uçardı ama son zamanlar da fazla uçamıyordu galiba gücü yoktu yada altta yatan bir hastalığı vardı. Aslında önceden de uyurdu ama yine uçardı, yemini yerdi bu seferde toparlar diye bekledik hatta dün gece bol bol uçtu yemini bol bol yedi suyunu da içti ama sabah geldiğimiz de sanki can vermek için bizi bekliyordu.

emirhan

iyikus.com Üyesi
kaybın için çok üzüldüm. Başınız sağ olsun
Allah razı olsun.

Şimdi düşünüyorum, kuşun konuşma yeteneği yok derdini anlatamıyo acaba canı acıyarakmı öldü, biz birşeyini eksik yaptık ondanmı öldü insan her olasılığı düşünüyor. Kafeste banyoya yakın tünekte duruyordu durumu iyi değildi yanına gittim elime alır almaz hiç bir şeye tepki vermemeye başladı ağzına vitamin damlattım ama nafile işte insan o esnada ne yapacağını şaşırıyo son bir canlandı ayaklarıyla elimi sıktı galiba o esnada can verdi ama daha dün akşam bir kaç sefer uçmuş yatmadan önce bol bol yem yemişti köşesine çekilmiş uyuyordu. Konu da kuşumu anlattım son zamanlardaki durumunu da anlattım sizce ne gibi bir sorunu vardı ? Tabi tahmini olarak soruyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
O dışkısı kötü dediğim kuş ise anlaması güç bir sorun ne yazık ki. Mutlaka tahliller yapılmalıydı.