Çift Muhabbet Kuşu

iremnurmete

iyikus.com Üyesi
Merhaba iyi günler, 2 ay önce bir muhabbet kuşu almıştım erkek diye, dişi çıktı. Kuşum şu an 4 aylık, yanına bir eş aldım. Erkek kuşum 2 aylığı geçti. Yaklaşık dişi kuşum 4, erkek yavrum 2 aylık. Ayrı kafeslere koydum, okuduğum yerlerde 15 gün birbirlerini farklı kafesten görmesi gerektiği falan yazıyordu. Dişi kuşumu saldığım zaman erkek kuşun kafesine gidiyor ve kafes dışından birbirleriyle ilgileniyorlar. Anlaşmış gibiler. Sizce ne zaman kuşları aynı kafese koymalıyım? Erkek kuşun kafesi kokuyor, ama daha önce dişi kuş oradayken böyle bir sorun yoktu. Neden kokuyor olabilir?WhatsApp Image 2021-05-06 at 14.32.34.jpegWhatsApp Image 2021-05-06 at 14.32.35.jpeg

Çözüm
İki kuşunuz da çok güzel maşallah :) erkeğin de tüneğini tahta yaparsanız çok güzel olur, dışkılar normal gözüküyor, probiyotik kullanıyor musunuz acaba?

Akifcik

Veteran
Sizce ne zaman kuşları aynı kafese koymalıyım?
Karantina uygulaması adına 15 gün ayrı kalsın demişlerdir. Çünkü birbirlerini tanımaları için 2-3 gün ayrı kafeste dursalar yeterli oluyor. Bu arada birleştirme yapacağınız zaman, dişi erkeğin kafesine ya da erkeği dişinin kafesine koymayın. İkisini de aynı zamanda kafesten çıkarın, dışarıda tanışsınlar. Bu sayede olası kavgada birbirlerinden kaçabilecek yerleri olur. Siz biraz gözlemlersiniz, anlaşıyorlarsa ikisini de tek kafeste birleştirebilirsiniz.

Oyla 0

iremnurmete

iyikus.com Üyesi
Erkeği tam elimize alıştıramadık. Elimi kafesin içine uzattığımda geliyor sadece elime. İkisini salmak doğru olur mu? Erkek kuşu daha sonra nasıl kafese koyacağım bilmiyorum. Dişi kuşum için 1 ay beklemiştik. Daha sonra salmıştık.

Oyla 0

Akifcik

Veteran
Geri kafese koymak için doğal olarak yakalaman gerekiyor? Yakalayayım diye kuşu kovalayınca seni düşman olarak görüp senden daha da korkacaktır ve güvenini biraz daha zedeleyecektir. O hâlde salmak ya da salmamak sizin bileceğiniz iş..

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, erkek kuş söylediğiniz gibi 2 aylık bir kuş değil. Minimum 6-8 ay arası gibi görünüyor erkek. Kafeste koku dışkı ya da kusma kaynaklı olabilir. Dışkılarından görsel atabilir misiniz?

Oyla 0

iremnurmete

iyikus.com Üyesi
Merhaba, erkek kuş söylediğiniz gibi 2 aylık bir kuş değil. Minimum 6-8 ay arası gibi görünüyor erkek. Kafeste koku dışkı ya da kusma kaynaklı olabilir. Dışkılarından görsel atabilir misiniz?
Ayakları daha tazecik aslında biz 2 aylık olduğuna inanmıştık. Dışkısı ilk günden beri aynı ama kafeste kusma falan yok.IMG_7904.jpg

Oyla 0

Ponpon

Forum Sakini
İki kuşunuz da çok güzel maşallah :) erkeğin de tüneğini tahta yaparsanız çok güzel olur, dışkılar normal gözüküyor, probiyotik kullanıyor musunuz acaba?

Oyla 0
Çözüm

iremnurmete

iyikus.com Üyesi
Teşekkürler, aynı kafesteler şu anda tüneklerden birini dala çevirdik, diğerini de çevirip atacağız inşallah. Herhangi bir destek kullanmıyorum, annem geçenlerde dişimiz ishal olduğu için avi-diar almış kuşcudan. Dışkılar çok yumuşadığı zaman ya da artık sulu olduğu zaman ondan damlatıyorum sularına.

Oyla 0