çiftleşme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan emrey
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

emrey

iyikus.com Üyesi
dişi muhabbet kuşum eş kabul etmiyor. bir tane albino erkek muhabbet kuşu aldım ve yanina yaklastirmiyor. daha oncesindende bir erkek kuş aldim onuda kabul etmedi. dişi kuşumun ceresi kahverengileşti ve ciftlesmeye hazir oldugunu dusunmustum fakat öyle gözükmüyor. erkek albino kuşum ise dişye karşı çok etkisiz dişinin müdahale lerinden kaçıyor bu kuşları ciftleştirmek istiyorum ne önerirsiniz?

Yaşlarını belirtmemişsiniz o yüzden erişkin olduklarını kabul ederek yazıyorum.
Birbirlerini görebilecekleri ancak dokunamayacakları mesafede iki ayrı kafese koyun. Erkeğin kafesinde yuvalık olsun.

Bu arama kapsamında epey bilgi var. Ayrı tutarak kızıştırın. Büyük ihtimal ile işler yoluna girer. Girmezse dişiyi değiştirmeniz gerekir.

Oyla 0
Yaşlarını belirtmemişsiniz o yüzden erişkin olduklarını kabul ederek yazıyorum.
Birbirlerini görebilecekleri ancak dokunamayacakları mesafede iki ayrı kafese koyun. Erkeğin kafesinde yuvalık olsun.

Bu arama kapsamında epey bilgi var. Ayrı tutarak kızıştırın. Büyük ihtimal ile işler yoluna girer. Girmezse dişiyi değiştirmeniz gerekir.
tek ama büyük bir kafesim var başka yolu varmı

Oyla 0
tek ama büyük bir kafesim var başka yolu varmı
Salma gibi bölebilirseniz belki ama kuşlar birbirinden yem alıp verme yapmamalı. Amaç birbirlerini görüp özlemeleri ama temas etmemeleri.
Bence sabırlı olup olayı kendi sürecine bırakın. İyi beslenip birbirlerine alışma sürecini tamamlarlar ise doğal akışta işler büyük oranda beklediğniz gibi gelişir. Siz sordunuz diye cevap verdim yoksa şahsen zorla çiftleştirme kızıştırıp ufacık şeylere zoraki uygulamalara son derece karşıyım. Onlar kendini çok güzel ayarlar zaten. Biz olanaklarını zengin ve sağlıklı tutmaya çalışıyoruz o kadar.

Oyla 0
Salma gibi bölebilirseniz belki ama kuşlar birbirinden yem alıp verme yapmamalı. Amaç birbirlerini görüp özlemeleri ama temas etmemeleri.
Bence sabırlı olup olayı kendi sürecine bırakın. İyi beslenip birbirlerine alışma sürecini tamamlarlar ise doğal akışta işler büyük oranda beklediğniz gibi gelişir. Siz sordunuz diye cevap verdim yoksa şahsen zorla çiftleştirme kızıştırıp ufacık şeylere zoraki uygulamalara son derece karşıyım. Onlar kendini çok güzel ayarlar zaten. Biz olanaklarını zengin ve sağlıklı tutmaya çalışıyoruz o kadar.
o zaman aynı kafesi bölmeden devam ediyorum kendi hallerine birakıyorum umarım zamanla anlaşırlar. sizce henüz anlaşamayan kuşlar için kafes düzeni tek tüneklimi olmalı ? bu arada albinomun hâlâ erkekmi dişimi olduğundan emin değilim bazi kisler erkek bazilari disi diyo çözemedim fotoğrafida şöyle bırakayım

Ekli dosyalar

• IMG-20210104-WA0028.jpg
    IMG-20210104-WA0028.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 4
Oyla 0
İkisi aynı kuş galiba ve ben erişkinliğinden emin olamadığım bir dişi görüyorum. Ancak değişir mi bilemem. Erkek albino ceresi bundan epey farklıdır : morumsu düz ve burun delikleri etrafında hiç beyazlık olmaz. Dişi ceresi zamanla açık kahveye döner. Bu da öyle olursa bilin ki dişidir ve kızıştıka ceresi koyu kahve ve pütürüklü olacaktır. Tavsiyem alttaki linki inceleyin.

Kuşlar zamanla bir şekilde anlaşırlar sadece kavgalar çok şiddetli olunca ayırmak şart olur. Gözlemleyin bakalım zamanla kendilerini belli ederler.

Oyla 0