çiftleşmeme cinsiyet ve yaştan mı kaynaklı?

ozge0089

Yeni Üye
Merhaba,

2.5 senedir erkek muhabbet kuşum var (resimde mavi olan) evin içinde sürekli yansıyan aynalı köşeler bulup kusuyor ve çiftleşme isteği gösteriyor diye bir de dişi muhabbet kuşu aldım korkarak. Korkumun sebebi ya anlaşamazlarsa ve birbirlerini yaralarlarsa diye düşündüm. 1 hafta yanyana ayrı kafeslerde durdular ve dişi sürekli erkek kuşun kafesine doğru gitmek istiyordu ki bu iyi birşey, hala da istiyor. Salık olduklarında çoğu zaman peşinden uçuyor ama bizimki kaçıyor nedense korkar gibi.
Yine de çiftleşmek için kur yaptığı da oluyor (dişinin omzundan ve gagasından öpmek ve tuhaf baş sallamaları gibi). Ama ne zaman yapsa dişi kaçmıyor ama 0 tepki gösteriyor, ya uyuyor (24 saatin 20 saati uyuyor zaten) ya da yemek yiyip ilgilenmiyor. Bu arada sağlıklı olduğuna da eminim. Birbirlerine zarar vermiyorlar ya da kava etmiyorlar az da olsa bazen aynı tünekte duruyorlar ama eşleşemediler mi? Ne yapacağım şimdi dişiyi de bırakamam alıştı birkez özgür olmaya eve petshopa götüremem ama 3.bir kuş da olmaz. Bu arada erkek olan ne zaman salık olsa aynaların önüne gidiyor örtüyle bile kapadık bu sefer telefon ekranındaki yansımasına gidiyor ve yasakladığımız için daha agresif.
1-) Acaba yaşları mı uymuyor dişi olan yavru mu? Dişinin resimlerini eklediğim aşağıya.
2-) Değilse eğer durumu düzeltmek için yapabilecek birşeyimiz var mı?
5943

WhatsApp Image 2020-06-06 at 19.26.00.jpeg

Kuş yavru değil ama geç bir dişi. Erkek kuşta evcil zannedersem bu nedenle çekingen bir kuş ve ürküyor olmalı. Bir süre bu şekilde ilerleyecektir. Eşleşme evrelerine geçebilmesi için uygun kafes, yuvalık ve tünekler kullanmak lazım. Kendi yansımasından uzak tutulmaları gerekir. Ayrıca ek gıdalar vermek lazım Vitamin, mama gibi gibi.
Sitemizde bu konular hakkında bolca konu bulunmaktadır.
Acemi Üreticiler için Püf Noktalar

Oyla 0
Merhaba,
Öncelikle hızlı dönüşünüz içişn teşekkür ederim. Paylaştığım resimdeki kafes geçiciydi. Şimdi tahta tünekleri olan daha büyük bir kafesteler. Yuvalık yok ama çiftleşme için almak şart mı? Üretici olmadığım için bilmiyordum. Erkek için koltuk kenarlarına bile yastık koyuyoruz parlak ve yansımasına gidiyor diye. 2 haftadır bu şekildeyiz sanırım biraz daha devam edecek süreç anladığım kadatıyla. Bu arada erkek sıklıkla kendine belli oyuncaklar bulup kusuyordu üzerine, onları da yanından aldım şimdi de tüneğe kusmaya başladı.
Ek gıda için; karışık premium bir mama veriyorum, erkek için tamam ama dişi yem seçiyor sürekli kafesinin altına atıp en basit darıları yiyor yalnızca. Bu genç olmasından ötürü olabilir mi? Bir de sizce dişi kaç yaşında aşağı yukarı?

Teşekkürler,

Oyla 0
Merhaba rica ederim. Sondan başlayayım cevaplamaya. Kuşunuz tahmini 5-7 ay arası bir dişi. Yem seçme sebebi o şekilde alıştığından olabilir. Zamanla karışımınıza alışacaktır. En basit darılar aslında kuşların temel besin kaynağı. Belirli bir zaman geçmesi gerekiyor hem yeni arkadaşına hemde aynı ortamı paylaşmaya alışması için. Yuvalık üretmek isteniyorsa gereklidir. Birde yuvalık süreci hızlandırabiliyor. Uygun ortam sağlanmadığında kuşlar birbirlerine ilgi göstermeyebiliyor. Kusması da hastalık kaynaklı değil ise (ki öyle görünmüyor) zamanla eşine yöneltecektir.

Oyla 0