Çilek Kulesi Yapımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
ÇİLEK KULESİ YAPIMI
Küçük bir bahçeye sahipseniz yer tasarrufu sağlamanız açısından harika bir yöntem. Aynı zamanda hoş görünümü bahçenize farklı bir hava katacaktır. İhtiyacımız olan farklı boyutlarda 3 saksı ve birkaç çilek fidesi. İş bitiminde harika bir sonuç elde edeceksiniz. :)
cilekkule1.jpg
3 katlı çilek kulesi yapmaya hazır mısınız?

Adım 1:

İsteğinize bağlı olarak 3 – 5 kat arası yapabilirsiniz. İhtiyacımız olan verimli toprak , saksı ve çilek fideleri. Burada dikkat etmemiz gereken şey şudur. Her saksıda drenaj deliklerinin olmasına dikkat etmeliyiz. Saksıların köşelerine fidelerimizi dikeceğimiz için üste gelecek saksı en az %25 oranda daha küçük olmalıdır.

cilekkule2.jpg

Adım 2:

İyi drene edilmiş zengin topraklar kullanmamızda fayda var. Daha verimli ve lezzetli çilekleriniz olması için toprağın önemini unutmamak gerekiyor . Buna oldukça dikkat etmeliyiz.

Saksılara toprağı doldurmadan önce çok yoğun olmaması şartıyla toprağı nemlendirelim ve saksılara dolduralım.

cilekkule3.jpg

Son görselde gördüğümüz gibi toprağı nemlendirip dolduralım. Üst kata gelecek saksıyı iyi yerleşene kadar ileri geri çevirin. İstikrarı sağlamamız için metal bir çubuğu drenaj deliklerinden geçirelim

Adım 3:

Saksıları yerleştirdikten sonra parmağımızla çukurlar açıp çilek fidelerini dikelim ve etrafını kökler dışarda kalmayacak şekilde kapatalım. Bu işlem bittikten sonra sulama işlemine geçebilirsiniz. Ara dönemlerde 1-2 ayda bir toprağa ilave gübreler ekleyebilirsiniz.

cilekkule4.jpg

cilekkule5.jpg

Artık yeşil bir kuleye sahipsiniz. Çilekler toprağa değmediği için daha sağlıklı ve oluşabilecek hastalıklara karşı engellenmiş oldular.

Adım 4:

Son ve en önemli aşama ise kulemizi güneş alan bir alana yerleştirmemiz ve toprağımızın nemli kalmasına dikkat etmeliyiz. Hasat zamanında iyi yetişmiş ve sağlıklı meyvelerinizi toplamaya başlayabilirsiniz.
Çilek yetiştirmeyle ilgili detaylı bilgiler diğer konumuzda;

Saksıda Çilek Yetiştirmek